Aby połączyć widoki ze sobą, przy pigułce ‘Profit 2’ w obszarze ‘Rows’ zaznaczam opcję ‘Dual Axis’, przy nowopowstałej osi po prawej stronie widoku – ‘Synchronize Axis’, a następnie ją usuwam.
Jeśli wartość naszego parametru jest równa 0%, to linie nałożą się idealnie na siebie. Na tym etapie otwieram zakładkę ‘Analytics’, do mojego widoku dodaję funkcję ‘Forecast’, a następnie edytuję legendę koloru.
Mamy gotowy pierwszy widok, zbudujmy zatem drugi element, który powie nam o ilości, które przyniosłyby zysk, jeśli nasza cena zakupu zmieniłaby się o wartość parametru.
Otwórz nową zakładkę i zacznij od umieszczenia pigułki ‘Order ID’ w polu ‘Rows’, następnie wejdź we właściwości tej pigułki i w podmenu ‘Measure’ zaznacz pozycję ‘Count (Distinct’). Zależy nam tutaj na wyświetleniu ilości zamówień, co domyślnie zrobilibyśmy używając funkcji ‘Count’, natomiast baza danych na której pracujemy jest zbudowana w taki sposób, że ID zamówienia pojawia się w niej tyle razy ile jest w nim pozycji produktowych. Chcąc zachować poprawność naszego widoku, stosując ‘Count (Distinct)’ mówimy Tableau, że chcemy wyświetlić ilość unikalnych wystąpień numeru zamówienia. Kolor naszej pigułki zmieni się na zielony. Przy okazji zwróć uwagę z jaką łatwością możemy stworzyć nową miarę.
Istotna będzie dla nas możliwość filtrowania danych wg lat, więc dodajmy również filtr daty, oparty na polu ‘Order date’. Następnie stworzymy Set, który działając w oparciu o nasz parametr będzie dynamicznie filtrował zamówienia.
Kliknij na pigułkę ‘Order ID’ w panelu ‘Measures’. Z jej właściwości wybierz ‘Create’ -> ‘Set’. W zakładce ‘Condition’ tworzymy logikę, zgodnie z którą do Set’u będą należały te elementy, które według pola ‘Profit 2’ będą większe od 0 (By field Profit 2 (SUM) > 0). Zatwierdzamy ustawienia, a następnie nowo powstały element umieszczamy w sekcji ‘Columns’. Spowoduje to podzielenie słupka z całkowitą ilością zamówień na dwa mniejsze: In i Out. Set umieszczam również na półeczce ‘Color’, a wcześniej utworzoną pigułkę (CNTD) ‘Order ID’ duplikuję z wciśniętym klawiszem Ctrl do obszaru ‘Label’. Spowoduje to wyświetlenie ilości zamówień przy obu słupkach.