Raporty dla finansów i controllingu

Raporty dla finansów i controllingu

Controlling finansowy jest narzędziem równie istotnym w dużych jak i w średnich i małych organizacjach 

Wiele osób kojarzy controlling finansowy z wyspecjalizowanymi działami dużych przedsiębiorstw, które wdrażają i utrzymują rozmaite procesy weryfikujące poprawność procedur budżetowych. Choć na pierwszy rzut oka takie powiązanie jest jak najbardziej trafne, to jest również ujęciem bardzo ogólnym, pomijającym wiele zastosowań controllingu w średnich i małych firmach. Czyli w ogromnej grupie, o której w kontekście controllingu absolutnie nie możemy zapominać, ponieważ to właśnie te organizacje są szczególnie narażone na przejawy niestabilności rynku. I choć początkowe przytoczenie konotacji z dużymi firmami może również przywodzić skojarzenia wysokich kosztów rozwiązań controllingowych, to w dobie mocno wyspecjalizowanych narzędzi business intelligence, takie obawy wcale nie muszą być prawdziwe.

Pracujesz z danymi w controllingu? Chcesz podejmować lepsze decyzje biznesowe?
Zamów bezpłatną konsultację potrzeb analitycznych, podczas której wskażemy obszary, gdzie możemy cię wspomóc.

Kontrola efektywności finansowej przedsiębiorstwa wspiera trafne planowanie i wdrażanie strategii

 

W celu stworzenia możliwego do zrealizowania planu rozwoju przedsiębiorstwa musimy dysponować aktualną wiedzą o jego kondycji finansowej oraz mieć pod kontrolą możliwie dużo czynników mogących mieć wpływ na jego stabilność. Warto również mieć wiedzę o wrażliwości naszego biznesu na poszczególne zmienne. I tutaj możemy nawiązać do poprzedniego akapitu, w którym pisaliśmy o tym, że controlling jest równie istotny w małych firmach jak i w dużych. W dużej organizacji, z uwagi na skalę różnorodnych procesów, zdecydowanie łatwiej o to, że sytuacja wymknie się spod kontroli. W małych zaś skala nie przyprawi nas zawrót głowy. Ryzyko, będzie silnie związane z wrażliwością firmy, na nawet niewielką zmienność czynników zewnętrznych. Szczególnie w przypadku organizacji pracujących na małych marżach, z małą ilością klientów lub słabo zdywersyfikowanym portfelem kontrahentów.

Dla dużych duży controlling, dla małych… również duży

 

Oczywiście, jako doświadczona firma consultingowa, mamy pełną świadomość różnicy w możliwościach i ograniczeniach organizacyjnych między przedsiębiorstwami różnej skali. Jednak od lat badamy potrzeby i aktywnie słuchamy naszych klientów, zarówno tych korporacyjnych jak i tych, którzy działają lokalnie. Dla wszystkich wspólnym mianownikiem jest potrzeba szybkiego pozyskiwania czytelnych i wiarygodnych informacji odzwierciedlających stan finansów organizacji w minimum dwóch perspektywach:

🔸 Raportowania bieżących wyników

🔸 Poszukiwania w danych sugestii działań, mogących potencjalnie poprawić efektywność w kolejnych okresach

W tych obszarach, z naszą pomocą, dochodzi do twórczego zderzenia controllingu z Business Intelligence, o którym możemy mówić jak o zbiorze metod i procesów wspierających kontrolerów finansowych w:

🔸 Pozyskiwaniu i oczyszczaniu danych z rozmaitych źródeł, m.in. z systemów ERP, arkuszy excelowych, systemów magazynowych i innych platform specyficznych dla pracy w konkretnej branży

🔸 Integrowaniu ze sobą danych z różnych obszarów i tworzeniu modeli zgodnych z polityką raportowania danych w organizacji

🔸 Budowie raportów tematycznych w obszarze Controllingu Finansowego, automatyzacji raportowania i dystrybucji wiedzy operacyjnej do właściwych osób w firmie

Większa dostępność procesów controllingowych dzięki łatwiejszym i tańszym wdrożeniom 

 

Wykorzystanie narzędzi Business Intelligence w Controllingu, pozwala na szybkie stworzenie modelu wybranego procesu i proof of concept docelowego raportu. Dzięki takiemu podejściu z dużą łatwością możemy:

🔸 zaplanować wdrożenie,

🔸 stworzyć zamkniętą listę potrzebnych raportów,

🔸 określić zaangażowanie czasowe

🔸 oraz koszty całego wdrożenia.

Dzięki takiemu podejściu do pracy możemy wspierać zarówno duże jak i małe firmy w modułowej budowie raportowania, pokrywając te obszary, które dla danej organizacji mają najwyższy priorytet. Raportowanie w narzędziach Business Intelligence nie wymaga wielkoskalowych, drogich wdrożeń metodą „All In”, dzięki czemu bez względu na wielkość organizacji z łatwością będziesz mógł kontrolować koszty wykonywanych prac. Jak na doświadczonego kontrolera przystało.

W portfolio naszych produktów znajdziesz narzędzia kierowane do wybranych stanowisk, m.in.:

🔸 raporty controllingowe dla zarządu

🔸 raporty controllingowe dla dyrektora finansowego

🔸 raporty controllingowe dla kadry menadżerskiej

oraz tematyczne, np.:

🔸 wiekowanie należności

🔸 raport zysków i strat

🔸 raport pracy handlowców vs potencjał klienta

Poznaj zastosowania, gotowe do wdrożenia w Twojej firmie

 

Sprawdź konkretne zastosowania, gdzie nasze wsparcie może przełożyć się na wymierne korzyści. Od 1999 roku dostarczamy organizacjom wiedzę i nowoczesne technologie, aby skutecznie podejmować trafne decyzje biznesowe w oparciu o dane. Pomagamy we wszystkich aspektach pracy z narzędziami Business Intelligence tj. projektowanie struktur danych, szkolenia, warsztaty, doradztwo, zaawansowane programowanie i integracja.

Koszty pracy

Zdobądź pełną kontrolę nad kosztami pracy w Twojej firmie, pozostań niezależny! Poznaj rzeczywiste koszty pracy – łatwo zauważysz, które kategorie generują największe wydatki, w dowolnym okresie, za który posiadasz dane. 

Dowiedz się więcej >>

Budżetowanie

Budżetowanie to złożony proces, wymagający precyzyjnej analizy wielu czynników. Na ich podstawie możemy przyjąć takie założenia, które umożliwią celne planowanie i zminimalizują potrzeby wprowadzania korekt w ciągu roku. 

Dowiedz się więcej >>

Niestandardowe źródła danych w systemach BI

Stworzymy dla Ciebie connector łączący dowolne REST API z Twoją platformą Business Intelligence. Specjalizujemy się m.in. w integrowaniu platform Business Intelligence z innymi systemami.

Dowiedz się więcej >>

Mierzenie skuteczności kampanii

Mierzenie skuteczności kampanii to klucz do wzrostu wartości biznesowej marki. Możemy Ci w tym pomóc dzięki zaawansowanej analizie danych i analityce wizualnej. Zyskaj odpowiednią wiedzę, aby odnotować wzrost zaangażowania swoich klientów.

Dowiedz się więcej >>

Segmentacja klientów i targeting

Segmentacja i targeting pomogą Ci zrozumieć zachowania oraz potrzeby klientów. Możesz przygotować lepsze kampanie, materiały, treści wysyłane e-mailem, będziesz mógł także lepiej przeszkolić przedstawicieli handlowych wiedząc, czego chce rynek. 

Dowiedz się więcej >>

Analiza sentymentu

Czy w Twojej organizacji na co dzień prowadzi się konta w różnych social mediach? Chciałbyś wykonać analizę efektywności poszczególnych kampanii? A może chcesz zbadać emocjonalne nacechowanie komentarzy? Posiadamy doskonały przepis, który może Ci to ułatwić!

Dowiedz się więcej >>

Raporty BI w praktyce

Czujesz się ograniczany przez Excel? Zobacz, jak w pełni wykorzystać wdrożony w firmie system Business Intelligence. Proponujemy wspólny przegląd potencjału, gotowego do wykorzystania od zaraz.

Dowiedz się więcej >>

Raporty na posiedzenia zarządu

Zbliża się posiedzenie zarządu, a Ty musisz przygotować raport? Proponujemy Ci wsparcie w zakresie budowy kompleksowej prezentacji danych dla bardzo wymagających użytkowników.

Dowiedz się więcej >>

Raporty kierownik-zarząd

Pracujesz z danymi, które raportujesz do zarządu? Sprawdź rozwiązanie, które odciąży Cię z części dotychczasowych zadań.

Dowiedz się więcej >>

Prezentacja danych w czasie rzeczywistym

Zbliża się posiedzenie zarządu, a Ty musisz przygotować raport? Proponujemy Ci wsparcie w zakresie budowy kompleksowej prezentacji danych dla wymagających użytkowników – budujemy statyczne raporty, bez marginesu na błąd.

Dowiedz się więcej >>

Raporty należności

Raportowanie zobowiązań należności jest niezbędnym elementem kontroli płynności finansowej w firmie. Zobacz, jak wygląda przykładowy dashboard zarządczy, który umożliwia kontrolę należności na różnych poziomach.

Dowiedz się więcej >>

Lojalność Klientów

Pracujesz z danymi związanymi z lokajnością klienta? Chcesz podejmować lepsze decyzje biznesowe? Zamów bezpłatną konsultację potrzeb analitycznych, podczas której wskażemy obszary gdzie możemy Cię wspomóc.

Dowiedz się więcej >>

n
Anonimizacja raportów

Wykorzystanie na potrzeby prezentacji gotowego rozwiązania jest znacznie bardziej komfortowe rozwiązanie niż posługiwanie się zrobionym na szybko mockupem. Stworzyliśmy rozwiązanie, które pozwala na anonimizację danych w gotowych raportach, tak, żeby móc posłużyć się nimi w celach prezentacyjnych.

Dowiedz się więcej >>

k
Analiza kosztów

Postaw na skuteczną analizę kosztów, dzięki której będziesz mógł ocenić obecny poziom zarządzania wydatkami oraz zaplanować przyszłe. Dzięki temu zaprojektujesz również budżet w perspektywie długookresowej w taki sposób, by Twoja firma osiągała jak najwyższy zysk. 

Dowiedz się więcej >>

m
Raportowania zysków i strat

Funkcjonalny raport P&L pozwoli Ci na bieżąco śledzić finanse firmy, korygować budżet oraz kontrolować koszty, co przekłada się na tworzenie długoterminowej strategii przedsiębiorstwa.

Dowiedz się więcej >>

U
Monitorowanie realizacji celów

Jeśli masz już zaprojektowane wskaźniki, które wykorzystujesz do mierzenia efektywności i chciałbyś połącząć je z innymi danymi, to pomożemy Ci dobrać odpowiednie narzędzia.

Dowiedz się więcej >>