R / Python

Zaawansowana analityka

R/Python to środowiska programowania, które mogą być wykorzystywane do wsparcia analizy danych i obliczeń statystycznych. Pozwalają na przeprowadzanie skomplikowanych analiz, czy modelowania danych które nie są standardowo dostarczane w gotowych rozwiązaniach takich jak Tableau, Qlik, Power BI. Jednocześnie te środowiska mogą być w łatwy sposób integrowane z tymi narzędziami tak aby np. wizualizować stworzone modele, przeliczone dane. R/Python oferują zintegrowany zestaw narzędzi do przetwarzania danych, obliczeń i wyświetlania graficznego.

Dobrze rozwinięte, proste i skuteczne języki programowania, które zawierają funkcje warunkowe, pętle czy w końcu możliwość definiowania funkcji również przez użytkownika. Termin “środowisko” jakiego używa się w odniesieniu do tych narzędzi ma na celu scharakteryzowanie ich jako w pełni zaplanowanych i spójnych systemów, a nie służących do przyrostowego gromadzenia bardzo specyficznych i nieelastycznych narzędzi, jak to często ma miejsce w przypadku innego oprogramowania do analizy danych.

Możliwości wykorzystania R można rozszerzać za pomocą pakietów. Istnieje około ośmiu pakietów dostarczanych z dystrybucją R, a wiele innych jest dostępnych za pośrednictwem archiwum CRAN, obejmujących bardzo szeroki zakres funkcjonalności związanych z analizą danych. R ma swój własny system kompleksowej dokumentacji.

R/Python to “wolne oprogramowania”, czyli nie wymagają zakupu dodatkowych licencji co obniża koszty integracji czy budowy dedykowanych rozwiązań. Wspierają wiele platform, w tym UNIX, Linux, Windows i MacOS. Oba środowiska zawierają wiele gotowych bibliotek przyśpieszających i ułatwiających pracę s danymi.

Zastosowania

Przetwarzanie danych

R umożliwia skuteczne zarządzanie, czyszczenie i przygotowywanie danych, co jest kluczowe dla każdej analizy.

Analiza statystyczna

R oferuje szeroką gamę technik statystycznych, od prostych testów do skomplikowanych modeli predykcyjnych, umożliwiając przeprowadzenie dokładnej analizy danych.

Wizualizacja danych

Dzięki rozbudowanym bibliotekom graficznym, R umożliwia tworzenie profesjonalnych, publikacyjnej jakości wykresów i diagramów.

Programowanie

R to język programowania, który umożliwia tworzenie skryptów, funkcji i pakietów, zwiększając efektywność i automatyzację procesów analizy.

Rozszerzalność

Dzięki systemowi pakietów, R może być łatwo rozszerzany, co pozwala na dostosowanie środowiska do konkretnych potrzeb i projektów.

Kompatybilność z innymi językami

R umożliwia integrację z innymi językami programowania, takimi jak C++, co pozwala na wykonywanie bardziej wymagających obliczeń i operacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Porozmawiajmy o współpracy

Skontaktuj się