Analityka w branży finansowej

Sprawne raportowanie danych finansowych kluczem do trafnych decyzji biznesowych

Zajmujesz się tworzeniem produktów finansowych w oparciu o rozmaite dane Twojej organizacji lub jej klientów? A może raportujesz tego typu dane wewnątrz firmy? Jeśli przy udostępnianiu kolejnych sprawozdań towarzyszy Ci niepokój spowodowany brakiem pewności czy wszystkie dane zostały uwzględnione w modelu z którego korzystałeś, to jednym z Twoich dzisiejszych sukcesów z pewnością będzie to, że trafiłeś na nasza stronę. Pomożemy Ci stworzyć i zautomatyzować proces pozyskiwania, integrowania i raportowania danych, wykorzystując sprawdzone i bezpieczne technologie Business Intelligence.

Pracujesz z danymi? Chcesz podejmować lepsze decyzje biznesowe?
Zamów bezpłatną konsultację potrzeb analitycznych, podczas której wskażemy obszary, gdzie możemy Cię wspomóc.

Biznesowo zmierzasz na szczyt ale Twoja analityka danych dalej jest w lesie?

Doskonale znamy scenariusz, w którym ambitne firmy i ich pracownicy robią rzeczy wielkie. Tworzą fantastyczne produkty oraz usługi i nieprzerwanie stawiają na rozwój. Jednak jednym z najczęściej spotykanych hamulców rozwoju jest to, że analityka danych nie nadąża za tempem zmian, widocznych w innych obszarach działalności firmy.

Pomagamy naszym Klientom w transformacji w zakresie analityki i raportowania danych. Wyposażymy Ciebie i Twoją firmę w niezbędne procesy i narzędzia potrzebne do tworzenia analiz finansowych. Zadbamy również o odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie środowiska tak, abyś mógł bez obaw korzystać z produktów, które sprawią, że każdą decyzję będziesz podejmował na podstawie danych a nie na podstawie emocji. W ramach prac procesowo-produktowych zapewniamy m. in.:

 

 • Przygotowanie i automatyzację procesów pozyskiwania danych.
 • Integrację i przygotowanie do raportowania danych z różnych źródeł (np. wewnątrz organizacji i od zewnętrznych dostawców).
 • Budowę bazy danych zgodnej z wymaganymi standardami bezpieczeństwa.
 • Zarządzanie uprawnieniami dostępu i przeszkolenie Twoich administratorów.
 • Modelowanie danych pod konkretne raporty.

Bezpieczeństwo pracy, wzrost efektywności i pozytywny wizerunek w oczach klientów

 • Szybkie i trafne podejmowanie decyzji na podstawie czytelnych oraz aktualnych raportów finansowych.

Współpracując z Klientami, wspieramy zespoły analityków w tworzeniu raportów finansowych lub na podstawie udostępnionych danych dostarczamy gotowe sprawozdania. W charakterze przykładu wymienimy 3 najpopularniejsze, które są przejrzystą alternatywą dla zestawień, znanych ze sprawozdań finansowych:

 

 • Bilans, jako klarowny przegląd majątku przedsiębiorstwa, a także jego aktywów i pasywów oraz źródeł finansowania,
 • Szczegółowy raport zysków i strat, który umożliwi Ci pełny przegląd wszelkich parametrów finansowych na każdym etapie analizowania przepływów pieniężnych. Od całkowitej wartości sprzedaży, przez koszty, marżę brutto, OPEX, opodatkowanie i wiele innych, aż po dochód i marżę netto,
 • Czytelny raport Cash Flow. Nieodłączny składnik sprawozdania finansowego, który podobnie jak inne nasze produkty będziesz mógł wykorzystywać w swojej codziennej pracy. Do praktycznie każdego wykresu zawartego w każdym naszym raporcie możemy dodać elementy pozwalające uzyskać odpowiedź na pytanie „Co by było, gdyby wybrane parametry zmieniły się o określoną wartość” (analiza What If?).

 

 • Perfekcyjny wizerunek i poczucie bezpieczeństwa są podstawą zaufania klientów

Jeśli zajmujesz się budową analiz finansowych dla klientów zewnętrznych to z pewnością nie raz stanąłeś przed wyzwaniem bezpiecznego przechowywania danych i udostępniania gotowych raportów ich odbiorcom. Z wykorzystaniem narzędzi z obszaru Business Intelligence, chmur danych i/lub tradycyjnych technologii serwerowych i bazodanowych stworzymy Twoją galerię raportów z bezpiecznym oraz łatwym w obsłudze systemem zarządzania dostępem użytkowników. Z perspektywy Twoich klientów, każdy z nich będzie miał swoją własną galerię w Twoim środowisku. Zyskasz nie tylko niezbędną kontrolę, ale również bardzo pozytywnie podbudujesz swój wizerunek utwierdzając klientów w przekonaniu, że ich dane są u Ciebie bezpieczne.

 

 • „Jedno źródło prawdy” ma sens wtedy, kiedy potrafimy umiejscowić jego aktualność w czasie

Gdy Twoja praca polega na budowie i utrzymywaniu procesów analitycznych, które są zależne od różnego rodzaju zmiennych, parametrów i czynników zewnętrznych powinieneś móc korzystać z rozwiązania, dającego możliwość:

 

 • Łatwego i szybkiego wprowadzania zmian w modelu analitycznym,
 • Wersjonowania modeli, tak, żeby w razie potrzeby móc odtworzyć logikę na podstawie której tworzyłeś wcześniejsze analizy.

Jest to niezwykle istotne przy analizach takich jak ocena zdolności kredytowej, gdzie różnego rodzaju parametry mogą mieć wpływ na ich wynik. Dlatego przygotowując podobne rozwiązania mamy na uwadze to, że jako „źródło prawdy” rozumiemy zarówno dane wsadowe, jak i logikę całego raportu wersjonowaną dla określonych punktów w czasie.

Od wielu lat jesteśmy partnerem technologicznym i handlowym producentów oprogramowania, służącego do graficznego modelowania procesów analitycznych, ETL, Data Science czy Machine Learning. Bazując na naszym doświadczeniu, dostarczymy Ci narzędzia, które pozwolą wykryć i wyeliminować duplikowanie pracy oraz przyspieszyć projektowanie i modyfikowanie modeli analitycznych. Wszystko po to, żeby „Jedno źródło prawdy” było jedno dla wszystkich a swoja aktualnością rezonowało z czasem rzeczywistym.

 

 • Samo przeglądanie raportów to błąd w sztuce. Zaangażuj swój zespół do pracy na żywych danych

W kontekście narzędzi Business Intelligence warto pamiętać o tym, że nie każda interakcja analityka z danymi musi mieć na celu budowę raportu, który zostanie udostępniony szerokiej grupie odbiorców. W kontekście BI mówimy o narzędziach doskonałych do codziennego – mówiąc kolokwialnie – grzebania w danych ad-hoc, w poszukiwaniu odpowiedzi na pojawiające się pytania. Może to być również chęć weryfikacji, czy zakładany scenariusz raportowy ma szansę powodzenia czy też nie. Jeśli po zbudowaniu kilku wykresów zyskamy pogląd na to, że obrana droga nie jest właściwa i powinniśmy poszukać innej, to z całą śmiałością możemy powiedzieć, że narzędzie BI spełniło swoją rolę. A powód jest prosty – w graficznym interfejsie, korzystając z metody pracy „przeciągnij i upuść” takiej weryfikacji możemy dokonać niejednokrotnie w klika minut, w przeciwieństwie do potrzeby zaplanowania takiej pracy na godziny lub dni z wykorzystaniem tradycyjnych metod dostępnych dla wąskiego grona specjalistów.

Poznaj zastosowania gotowe do wdrożenia w Twojej firmie

Sprawdź konkretne zastosowania, gdzie nasze wsparcie może przełożyć się na wymierne korzyści. Od 1999 roku dostarczamy organizacjom wiedzę i nowoczesne technologie, aby skutecznie podejmować trafne decyzje biznesowe w oparciu o dane. Pomagamy we wszystkich aspektach pracy z narzędziami Business Intelligence tj. projektowanie struktur danych, szkolenia, warsztaty, doradztwo, zaawansowane programowanie i integracja. Tutaj znajdziesz wszystkie zastosowania.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zamów darmową konsultację!

Skontaktuj się