Analityka w branży produkcyjnej

Kontroluj sprawność procesów produkcyjnych na podstawie raportów danych z maszyn

Jesteś odpowiedzialny za procesy produkcyjne lub Twoja firma wykorzystuje różnego rodzaju maszyny do wytwarzania nowych towarów? Zastanawiałeś się kiedyś, jak pozyskać dane z maszyn tak, żeby móc je raportować w sposób ciągły a nie okazjonalnie, excelu, kiedy pojawi się nieoczekiwany problem? Poznaj nasze metody pracy i rozwiązania, które przygotowujemy dla firm takich jak Twoja. Zapewniamy automatyzację pozyskiwania danych z maszyn, bezpieczne ich przechowywanie oraz budowę raportów, które obejmują zarówno bieżącą kondycję jak i szeroki obraz analityczny procesu produkcji. Dostosujemy nasze rozwiązania do Twoich potrzeb. Mamy szerokie doświadczenie we współpracy z firmami produkcyjnymi z różnych branż.  

Pracujesz z danymi? Chcesz podejmować lepsze decyzje biznesowe?
Zamów bezpłatną konsultację potrzeb analitycznych, podczas której wskażemy obszary, gdzie możemy Cię wspomóc.

Problemy z raportowaniem w obszarze produkcji często są spowodowane brakiem kompleksowych rozwiązań

Raportowanie w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją, znacznie odbiega od prezentacji danych biznesowych, które mogą nam się kojarzyć z popularnymi sprawozdaniami z obszaru sprzedaży, finansów czy marketingu. Często charakteryzują się tym, że projekt jest możliwy do zrealizowania tylko wtedy, kiedy obejmie kompleksowo cały cykl obsługi danych, od momentu pozyskania ich z maszyny do raportowania na platformie Business Intelligence. Na tę kompleksowość składa się szereg elementów, które zdefiniowaliśmy w naszym portfolio jako oddzielne produktyDzięki temu konstruując ramy projektu i finalną ofertę, możemy się posługiwać gotowymi komponentami, do których na bieżąco mapujemy kompetencje naszego zespołu, tak, żeby szybko i efektywnie zarządzać zadaniami na każdym jego etapie. 

5 kroków, które dzielą Cię od zarządzania produkcją na podstawie danych

Choć branża produkcyjna nie jest jedyną, w której stosujemy podobne podejście, to na pewno należy do grona takich, które poza samą budowa raportów wymagają zaprojektowania kilkuetapowego procesu, przewidującego:  

  • pozyskiwanie,
  • czyszczenie,
  • integrowanie,
  • przechowywanie,
  • skuteczną wizualizację danych.

 

Mimo, że powyższe etapy mogą się wydawać standardowe w porównaniu z innymi, bardziej popularnymi obszaramito mając na uwadze specyfikę danych pochodzących z różnego rodzaju maszyn, na każdym etapie spodziewamy się dużo szerszego zakresu prac. 

Maszyny mówią językiem danych. Zbudujemy dedykowane conectory dzięki którym będziecie w stałej komunikacji.

W ramach pozyskiwania danych rzadko będziemy mogli wykorzystać gotowe komponenty służące do łączenia się z wybranym do analizy zasobemobszarze sprzedaży, marketingu, logistyki i wielu innych, dane są przechowywane w popularnych bazach takich jak Oracle, SQL ServerSnowflake lub innych, podobnych. Z reguły narzędzia służące do raportowania danych mają do nich zdefiniowane connectory. W przypadku maszyn, projekt najczęściej będzie się zaczynał od stworzenia takiego connectora od podstawMa to na celu zautomatyzowanie pobierania danych i wyeliminowanie warstw pośrednich w postaci excelowych tabel lub innych arkuszy kalkulacyjnych. Zatem pierwszy etap to bardzo często zaangażowanie programisty, który będzie miał za zadanie stworzenie i udostępnienie połączenia do danych pochodzących z maszyn. O tworzeniu podobnych connectorów piszemy w artykule (Niestandardowe źródła danych w systemach BI). 

Oczyszczanie i trafna interpretacja danych z Twoich maszyn

Oczyszczanie danych w odniesieniu do zasobów o których mowa, jest równie wymagającym etapem co ich pozyskiwanie. Najczęściej tabele, które pozyskamy do analizy będą miały bardzo surową, techniczną zawartość, wymagającą zapoznania się z dokumentacją oraz współpracy z odpowiednim zespołem Twojej firmy. Wasza pomoc będzie bardzo cenna żeby zrozumieć, które dane są istotne, co jest szumem a co nie, jak oznaczać planowane i nieplanowane przestoje i wiele innych specyficznych cech. 

Rozwiązanie problemu integracji danych z wielu maszyn i kontrola całego procesu

Etap integrowania danych może się okazać potrzebny wtedy, kiedy pozyskujemy dane z wielu maszyn lub wielu modułów i w każdej innej sytuacji, w której zachodzi potrzeba wykorzystania danych z więcej niż jednej tabeli. Jest niezwykle istotny, gdyż w praktyce, w firmach produkcyjnych rzadko będziemy mówić o pojedynczych maszynach. Częściej o całym parku.  

Proces ten wymaga nie mniejszej uwagi niż poprzednie, ponieważ może się okazać, że proste łączenie tabel na podstawie jednego klucza nie będzie wystarczającym rozwiązaniem. Niejednokrotnie przy budowie modelu okazuje się, że na potrzeby raportowania, dane muszą być mapowane do poszczególnych etapów produkcji, co wymaga zaprojektowania bardziej złożonego procesu związanego z ich modelowaniem. 

Bezpieczne i wydajne przechowywanie i udostępnianie Twoich danych

W podobnych projektach nierzadko pozostaje do rozwiązania kwestia taniego i wydajnego w działaniu przechowywania danych. Pamiętajmy, że baza danych to nie tylko przechowywanie, ale również możliwość szybkiego ich przetwarzania i udostępniania. W tym obszarze mamy do zaproponowania multum rozwiązań, tak, aby móc najbardziej optymalnie zaspokoić Twoje potrzebyJednym z nich jest wykorzystanie chmury danych (Snowflake), innym może być klasyczny, fizyczny serwer oparty np. o technologię Microsoft SQL Server. Możemy również skorzystać z rozwiązań serwerowych będących częścią pakietu narzędzi Business Intelligence. Jednak, żeby móc wskazać rozwiązanie najlepsze dla Twojej organizacji, musimy się lepiej poznać 😊  

Czytelna wizualizacja danych to najlepsze narzędzie do kontroli procesów w Twoich rękach

Nie wchodząc w detale kolejnych etapów projektu, kolejnym istotnym klockiem, o którym należy wspomnieć na sam koniec jest efektywna wizualizacja danych, dzięki której raporty będą czytelne i zrozumiałe. I choć cały nasz zespół BI w kontekście budowy raportów hołduje prostocieto nie zawsze wszystkie zjawiska zapisane w danych można pokazać przy pomocy słupków i linii. Niejednokrotnie wznosimy się na wyżyny kreatywnej wizualizacji, żeby zaprezentować istotne zdarzenia i cechy wynikające z danych naszych klientów. Nie zapominamy również o odpowiednim kontekście tych zjawiskktóry często jest kluczowy do przedstawienia pełnego obrazu obserwowanej sytuacji. 

Jeśli potrzebujesz wsparcia w zbieraniu, modelowaniu lub raportowaniu danych z obszaru produkcyjnego, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci dobrać optymalne rozwiązania, a Ty już niedługo zapomnisz o szukaniu potrzebnych informacji w niekończących się tabelach.

Poznaj zastosowania, gotowe do wdrożenia w Twojej firmie

Sprawdź konkretne zastosowania, gdzie nasze wsparcie może przełożyć się na wymierne korzyści. Od 1999 roku dostarczamy organizacjom wiedzę i nowoczesne technologie, aby skutecznie podejmować trafne decyzje biznesowe w oparciu o dane. Pomagamy we wszystkich aspektach pracy z narzędziami Business Intelligence tj. projektowanie struktur danych, szkolenia, warsztaty, doradztwo, zaawansowane programowanie i integracja. Tutaj znajdziesz wszystkie zastosowania.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zamów darmową konsultację!

Skontaktuj się