Analityka w branży produkcyjnej

Analityka w branży produkcyjnej

Kontroluj sprawność procesów produkcyjnych na

podstawie raportów danych z maszyn 

Jesteś odpowiedzialny za procesy produkcyjne lub Twoja firma wykorzystuje różnego rodzaju maszyny do wytwarzania nowych towarów? Zastanawiałeś się kiedyś, jak pozyskać dane z maszyn tak, żeby móc je raportować w sposób ciągły a nie okazjonalnie, w excelu, kiedy pojawi się nieoczekiwany problem? Poznaj nasze metody pracy i rozwiązania, które przygotowujemy dla firm takich jak Twoja. Zapewniamy automatyzację pozyskiwania danych z maszyn, bezpieczne ich przechowywanie oraz budowę raportów, które obejmują zarówno bieżącą kondycję jak i szeroki obraz analityczny procesu produkcji. Dostosujemy nasze rozwiązania do Twoich potrzeb. Mamy szerokie doświadczenie we współpracy z firmami produkcyjnymi z różnych branż.  

Pracujesz z danymi w branży produkcyjnej? Chcesz podejmować lepsze decyzje biznesowe?
Zamów bezpłatną konsultację potrzeb analitycznych, podczas której wskażemy obszary gdzie możemy Cię wspomóc.

Problemy z raportowaniem w obszarze produkcji często są spowodowane

brakiem kompleksowych rozwiązań 

Raportowanie w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją, znacznie odbiega od prezentacji danych biznesowych, które mogą nam się kojarzyć z popularnymi sprawozdaniami z obszaru sprzedaży, finansów czy marketingu. Często charakteryzują się tym, że projekt jest możliwy do zrealizowania tylko wtedy, kiedy obejmie kompleksowo cały cykl obsługi danych, od momentu pozyskania ich z maszyny do raportowania na platformie Business Intelligence. Na tę kompleksowość składa się szereg elementów, które zdefiniowaliśmy w naszym portfolio jako oddzielne produkty. Dzięki temu konstruując ramy projektu i finalną ofertę, możemy się posługiwać gotowymi komponentami, do których na bieżąco mapujemy kompetencje naszego zespołu, tak, żeby szybko i efektywnie zarządzać zadaniami na każdym jego etapie. 

 

5 kroków, które dzielą Cię od zarządzania produkcją na podstawie danych 

Choć branża produkcyjna nie jest jedyną, w której stosujemy podobne podejście, to na pewno należy do grona takich, które poza samą budowa raportów wymagają zaprojektowania kilkuetapowego procesu, przewidującego:  

🔸 pozyskiwanie,

🔸 czyszczenie,

🔸 integrowanie,

🔸 przechowywanie,

🔸 skuteczną wizualizację danych.

 

Mimo, że powyższe etapy mogą się wydawać standardowe w porównaniu z innymi, bardziej popularnymi obszarami, to mając na uwadze specyfikę danych pochodzących z różnego rodzaju maszyn, na każdym etapie spodziewamy się dużo szerszego zakresu prac.  

Maszyny mówią językiem danych.

Zbudujemy dedykowane conectory dzięki którym będziecie w stałej komunikacji. 

W ramach pozyskiwania danych rzadko będziemy mogli wykorzystać gotowe komponenty służące do łączenia się z wybranym do analizy zasobem. W obszarze sprzedaży, marketingu, logistyki i wielu innych, dane są przechowywane w popularnych bazach takich jak Oracle, SQL Server, Snowflake lub innych, podobnych. Z reguły narzędzia służące do raportowania danych mają do nich zdefiniowane connectory. W przypadku maszyn, projekt najczęściej będzie się zaczynał od stworzenia takiego connectora od podstaw. Ma to na celu zautomatyzowanie pobierania danych i wyeliminowanie warstw pośrednich w postaci excelowych tabel lub innych arkuszy kalkulacyjnych. Zatem pierwszy etap to bardzo często zaangażowanie programisty, który będzie miał za zadanie stworzenie i udostępnienie połączenia do danych pochodzących z maszyn. O tworzeniu podobnych connectorów piszemy w artykule (Niestandardowe źródła danych w systemach BI). 

 

Oczyszczanie i trafna interpretacja danych z Twoich maszyn

Oczyszczanie danych w odniesieniu do zasobów o których mowa, jest równie wymagającym etapem co ich pozyskiwanie. Najczęściej tabele, które pozyskamy do analizy będą miały bardzo surową, techniczną zawartość, wymagającą zapoznania się z dokumentacją oraz współpracy z odpowiednim zespołem Twojej firmy. Wasza pomoc będzie bardzo cenna żeby zrozumieć, które dane są istotne, co jest szumem a co nie, jak oznaczać planowane i nieplanowane przestoje i wiele innych specyficznych cech. 

 

Rozwiązanie problemu integracji danych z wielu maszyn i kontrola całego procesu 

Etap integrowania danych może się okazać potrzebny wtedy, kiedy pozyskujemy dane z wielu maszyn lub wielu modułów i w każdej innej sytuacji, w której zachodzi potrzeba wykorzystania danych z więcej niż jednej tabeli. Jest niezwykle istotny, gdyż w praktyce, w firmach produkcyjnych rzadko będziemy mówić o pojedynczych maszynach. Częściej o całym parku.  

Proces ten wymaga nie mniejszej uwagi niż poprzednie, ponieważ może się okazać, że proste łączenie tabel na podstawie jednego klucza nie będzie wystarczającym rozwiązaniem. Niejednokrotnie przy budowie modelu okazuje się, że na potrzeby raportowania, dane muszą być mapowane do poszczególnych etapów produkcji, co wymaga zaprojektowania bardziej złożonego procesu związanego z ich modelowaniem. 

Bezpieczne i wydajne przechowywanie i udostępnianie Twoich danych 

W podobnych projektach nierzadko pozostaje do rozwiązania kwestia taniego i wydajnego w działaniu przechowywania danych. Pamiętajmy, że baza danych to nie tylko przechowywanie, ale również możliwość szybkiego ich przetwarzania i udostępniania. W tym obszarze mamy do zaproponowania multum rozwiązań, tak, aby móc najbardziej optymalnie zaspokoić Twoje potrzeby. Jednym z nich jest wykorzystanie chmury danych (Snowflake), innym może być klasyczny, fizyczny serwer oparty np. o technologię Microsoft SQL Server. Możemy również skorzystać z rozwiązań serwerowych będących częścią pakietu narzędzi Business Intelligence. Jednak, żeby móc wskazać rozwiązanie najlepsze dla Twojej organizacji, musimy się lepiej poznać 😊  

Czytelna wizualizacja danych to najlepsze narzędzie

do kontroli procesów w Twoich rękach 

Nie wchodząc w detale kolejnych etapów projektu, kolejnym istotnym klockiem, o którym należy wspomnieć na sam koniec jest efektywna wizualizacja danych, dzięki której raporty będą czytelne i zrozumiałe. I choć cały nasz zespół BI w kontekście budowy raportów hołduje prostocie, to nie zawsze wszystkie zjawiska zapisane w danych można pokazać przy pomocy słupków i linii. Niejednokrotnie wznosimy się na wyżyny kreatywnej wizualizacji, żeby zaprezentować istotne zdarzenia i cechy wynikające z danych naszych klientów. Nie zapominamy również o odpowiednim kontekście tych zjawisk, który często jest kluczowy do przedstawienia pełnego obrazu obserwowanej sytuacji. 

Jeśli potrzebujesz wsparcia w zbieraniu, modelowaniu lub raportowaniu danych z obszaru produkcyjnego, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci dobrać optymalne rozwiązania, a Ty już niedługo zapomnisz o szukaniu potrzebnych informacji w niekończących się tabelach.

Poznaj zastosowania, gotowe do wdrożenia w Twojej firmie

Sprawdź konkretne zastosowania, gdzie nasze wsparcie może przełożyć się na wymierne korzyści. Od 1999 roku dostarczamy organizacjom wiedzę i nowoczesne technologie, aby skutecznie podejmować trafne decyzje biznesowe w oparciu o dane. Pomagamy we wszystkich aspektach pracy z narzędziami Business Intelligence tj. projektowanie struktur danych, szkolenia, warsztaty, doradztwo, zaawansowane programowanie i integracja.

Estymacja sprzedaży

Niezależnie od wielkości firmy i profilu prowadzonej działalności, każdy kto poważnie podchodzi do biznesu, chciałby umieć przewidzieć przyszłość.

Dowiedz się więcej >>

Sortowanie przesyłek

Stale rozwijający się rynek e-commerce stymuluje wzrost potrzeb klientów na szybkie wysyłanie dużej ilości paczek. Rosną również oczekiwania związane ze skutecznością doręczania. 

Dowiedz się więcej >>

Lojalność Klientów

Pracujesz z danymi związanymi z lokajnością klienta? Chcesz podejmować lepsze decyzje biznesowe? Zamów bezpłatną konsultację potrzeb analitycznych, podczas której wskażemy obszary gdzie możemy Cię wspomóc.

Dowiedz się więcej >>

Raporty kierownik-zarząd

Pracujesz z danymi, które raportujesz do zarządu? Sprawdź rozwiązanie, które odciąży Cię z części dotychczasowych zadań.

Dowiedz się więcej >>

Raporty należności

Raportowanie zobowiązań należności jest niezbędnym elementem kontroli płynności finansowej w firmie. W Tableau możesz kontrolować te należności na różnych poziomach.

Dowiedz się więcej >>

Raporty na posiedzenia zarządu

Zbliża się posiedzenie zarządu, a Ty musisz przygotować raport? Proponujemy Ci wsparcie w zakresie budowy kompleksowej prezentacji danych dla bardzo wymagających użytkowników.

Dowiedz się więcej >>

Raporty BI w praktyce

Czujesz się ograniczany przez Excel? Zobacz, jak w pełni wykorzystać wdrożony w firmie system Business Intelligence. Proponujemy wspólny przegląd potencjału, gotowego do wykorzystania od zaraz.

Dowiedz się więcej >>

Budżetowanie

Budżetowanie to złożony proces, wymagający precyzyjnej analizy wielu czynników. Na ich podstawie możemy przyjąć takie założenia, które umożliwią celne planowanie i zminimalizują potrzeby wprowadzania korekt w ciągu roku. 

Dowiedz się więcej >>

Koszty pracy

Zdobądź pełną kontrolę nad kosztami pracy w Twojej firmie, pozostań niezależny! Poznaj rzeczywiste koszty pracy – łatwo zauważysz, które kategorie generują największe wydatki, w dowolnym okresie, za który posiadasz dane. 

Dowiedz się więcej >>

i
Obsługa wniosków

Dowiedz się, które wnioski są problematyczne dla pracowników, a które dla klientów! Raportowanie wokół procesu obsługi wniosków pozwala na znaczną optymalizację pracy w tym obszarze, identyfikację tzw. wąskich gardeł i przyspieszenie procesu decyzyjnego. 

Dowiedz się więcej >>

Segmentacja klientów i targeting

Segmentacja i targeting pomogą Ci zrozumieć zachowania oraz potrzeby klientów. Możesz przygotować lepsze kampanie, materiały, treści wysyłane e-mailem, będziesz mógł także lepiej przeszkolić przedstawicieli handlowych wiedząc, czego chce rynek. 

Dowiedz się więcej >>

Mierzenie skuteczności kampanii

Mierzenie skuteczności kampanii to klucz do wzrostu wartości biznesowej marki. Możemy Ci w tym pomóc dzięki zaawansowanej analizie danych i analityce wizualnej. Zyskaj odpowiednią wiedzę, aby odnotować wzrost zaangażowania swoich klientów.

Dowiedz się więcej >>

Prezentacja danych w czasie rzeczywistym

Zbliża się posiedzenie zarządu, a Ty musisz przygotować raport? Proponujemy Ci wsparcie w zakresie budowy kompleksowej prezentacji danych dla wymagających użytkowników – budujemy statyczne raporty, bez marginesu na błąd.

Dowiedz się więcej >>

Niestandardowe źródła danych w systemach BI

Stworzymy dla Ciebie connector łączący dowolne REST API z Twoją platformą Business Intelligence. Specjalizujemy się m.in. w integrowaniu platform Business Intelligence z innymi systemami.

Dowiedz się więcej >>

Kontrola produkcji

Koordynując proces produkcji istony jest każdy krok, zaczynając od zakupu surowców, kończąc na sprzedaży gotowych produktów. Zarządzaj całym procesem sprawnie dzięki spersonalizowanym raportom! Kontroluj wydajność maszyn i pracowników.

Dowiedz się więcej >>

k
Analiza kosztów

Postaw na skuteczną analizę kosztów, dzięki której będziesz mógł ocenić obecny poziom zarządzania wydatkami oraz zaplanować przyszłe. Dzięki temu zaprojektujesz również budżet w perspektywie długookresowej w taki sposób, by Twoja firma osiągała jak najwyższy zysk. 

Dowiedz się więcej >>

m
Raportowania zysków i strat

Funkcjonalny raport P&L pozwoli Ci na bieżąco śledzić finanse firmy, korygować budżet oraz kontrolować koszty, co przekłada się na tworzenie długoterminowej strategii przedsiębiorstwa.

Dowiedz się więcej >>

U
Monitorowanie realizacji celów

Jeśli masz już zaprojektowane wskaźniki, które wykorzystujesz do mierzenia efektywności i chciałbyś połącząć je z innymi danymi, to pomożemy Ci dobrać odpowiednie narzędzia.

Dowiedz się więcej >>