Szanowny czytelniku, dzisiejszy wpis choć tradycyjnie będzie poświęcony wizualizacji danych, to będzie to wizualizacja z zupełnie innej bajki. W dzisiejszym artykule nie znajdziesz kolejnej dawki wiedzy o tym, jak zwiększyć wartość analityczną raportu, za to pokażę Ci jeden z przykładów na to, że możliwości wizualizacji danych w Tableau ogranicza przede wszystkim nasza wyobraźnia.
Zobaczysz jak powstawała wizualizacja, która ilustruje najwyższe budynki Warszawy. Projekt powstał na bardzo wczesnym etapie mojej przygody z Tableau, więc rozwiązanie części problemów, które dziś wydają się oczywiste, na tamten czas były czymś nowym. Co za tym idzie wymagały również chwili zastanowienia.
Zacznijmy od inspiracji. Mając doświadczenie w grafice komputerowej, po rozpoczęciu pracy przy wizualizacji danych każda grafika zwracała moją uwagę i była przyczyną długich rozmyślań, czy (i jak?) dałoby się ją odtworzyć w Tableau. Na tamten czas nie zadawałem sobie najważniejszego pytania: po co? J Jedną z inspiracji stało się logo nieistniejącego już Pure Sky Club (zobacz logo). Na pierwszy rzut oka przypominało mi ono zwykłą linię na wykresie, więc refleksja była tylko jedna: „To musi się dać zrobić w Tableau!”.
O ile zebranie informacji o 18 najwyższych budynkach stolicy nie było problemem, to przygotowanie tych danych w taki sposób, żeby wyświetlały się poprawnie na wykresie już tak. Dodatkowe założenie było takie, żeby „wykres” nie był statyczny – użytkownik powinien mieć możliwość operowania datami w taki sposób, żeby wieżowce pojawiały się na widoku w takiej kolejności, w jakiej zostały zbudowane.
Projekt powstawał w Tableau w wersji 10.0, a więc stworzenie Step Lines (które pojawiły się dopiero w wersji 2018.1) też nie było oczywiste. Szczęście początkującego zazwyczaj jest takie, że może zrobić rzeczy, które według obiegowej opinii są niewykonalne, bo po prostu o tym nie wie. Tak właśnie powstał pierwszy z dwóch timeline’ów, z których korzysta nasz widok. Działanie jest bardzo proste: możemy wymusić sytuację, w której linia wykresu będzie łamała się pod kątem 90 stopni, jeśli odstępy między poszczególnymi punktami będą wystarczająco małe i na tym załamaniu zmieni się wartość wybranej miary.