Tableau vs. Power BI

-

sie 21, 2023

Tableau

Power BI

banery data science

W dzisiejszym świecie opartym na danych, organizacje na całym świecie wykorzystują zaawansowane narzędzia analityczne i wizualizacji danych, aby przekształcić surowe dane w wspomagające codzienną pracę interaktywne raporty. Dwie znaczące platformy w tej dziedzinie, Tableau i Power BI (w rękach dwóch gigantów, odpowiednio Salesforce i Microsoft), przyciągają uwagę przedsiębiorstw poszukujących rozwiązań dla rozbudowania możliwości opierania swoich decyzji biznesowych na odpowiednich danych (w myśl zasady Data Driven Organization).

W miarę jak firmy oceniają swoje potrzeby analityczne, pytanie, czy wybrać Tableau czy Power BI, staje się kluczowe. W tym artykule omówię przyczyny trendów migracyjnych z Power BI do Tableau i odwrotnie oraz postaram się podkreślić mocne strony każdej z tych platform dla różnych profili użytkowników.

Nim przystąpię do opisania najczęstszych powodów migracji firm ze środowiska Power BI do Tableau i odwrotnie, zaznaczam, że nie są to prawdy uniwersalne, a jedynie powody przez które część firm z którymi współpracowałem zdecydowały się na migrację swojego środowiska raportowego. Dla każdego z narzędzi wybrałem 3 najczęstsze powody z którymi miałem styczność.

Migracje z Power BI do Tableau:

1. Custom Development. Tableau zapewnia rozbudowane interfejsy API i opcje programistyczne, umożliwiając użytkownikom tworzenie niestandardowych rozszerzeń oraz integracji, które dokładnie odpowiadają ich potrzebom biznesowym. Ten poziom dostosowania jest rozwiązaniem dla tych, którzy poszukują rozwiązań dostosowanych do indywidualnych potrzeb.

2. Wielkość danych i wydajność. Podczas gdy Power BI nadaje się do zestawów danych o małej i średniej wielkości, architektura Tableau doskonale radzi sobie z większymi i bardziej skomplikowanymi wolumenami danych, zapewniając płynniejszą wydajność i szybsze przetwarzanie zapytań.

3. Elastyczność i dostosowanie. Elastyczność projektowania raportów w Tableau i szeroki wybór typów wykresów oraz opcji formatowania pozwalają użytkownikom tworzyć spersonalizowane wizualizacje i pulpity nawigacyjne, które spełniają określone wymagania biznesowe. Tableau ma znacznie bardziej rozbudowane możliwości customizacji raportów i dashboardów pod potrzeby użytkownika.

Migracje z Tableau do Power BI:

1. Koszt. Koszty licencji odgrywają istotną rolę w procesie podejmowania decyzji. Power BI oferuje konkurencyjne ceny, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw, które nie posiadają za dużej ilości danych . Ta przystępność cenowa była głównym czynnikiem przyciągającym organizacje dążące do optymalizacji alokacji budżetowej. Porównaniem modelu licencyjnego zajmę się w osobnym artykule już niebawem.

2. Integracja z ekosystemem Microsoft. Dla firm, które mocno zainwestowały w ekosystem Microsoft, Power BI oferuje płynną integrację z narzędziami takimi jak Excel, SharePoint i Teams. Ta synergia upraszcza procesy zarządzania danymi i raportowania, co czyni Power BI atrakcyjnym wyborem. Power BI jest dostępny już z poziomu MS Ofifce 365, ale należy pamiętać, że wersja pozwala jedynie na opracowanie raportów dla własnego użytku, odblokowanie opcji dzielenia się raportami w organizacji umożliwia dopiero zakup płatnych licencji.

3. Łatwość wejścia. Przyjazny użytkownikowi interfejs Power BI, dobrze znany wszystkim pracującym z pakietem MS Office bardzo ułatwia szybkie i sprawne przejście ze środowiska Excel w znacznie bardziej rozbudowane narzędzie Business Intelligence.

Chcesz dowiedzieć się jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Ciebie?

Skontaktuj się z nami!

Bezpłatna konsultacja

Dla kogo lepsze jest Tableau i dlaczego 

/ocena subiektywna/

Tableau adresuje potrzeby organizacji i użytkowników, którzy wymagają zaawansowanej analizy danych, dostosowania wykresów i raportów do swoich potrzeb oraz płynnej integracji z złożonymi ekosystemami danych. Zaawansowane możliwości analityczne Tableau, solidne zarządzanie danymi i wszechstronność w obszarze wizualizacji czynią go potężnym narzędziem dla przedsiębiorstw ze złożonymi wymaganiami dotyczącymi danych. Mimo że koszty licencji Tableau mogą być wyższe, inwestycja jest uzasadniona jego zdolnością do dostarczania spersonalizowanych wniosków do kluczowych decyzji.

Dla kogo lepszy jest Power BI i dlaczego 

/ocena subiektywna/

Power BI to doskonały wybór dla małych i średnich przedsiębiorstw, organizacji zintegrowanych z ekosystemem Microsoft oraz użytkowników poszukujących przyjaznego interfejsu. Jego przystępność cenowa, łatwość użycia i integracja z narzędziami Microsoft czynią go dostępnym rozwiązaniem dla szybkiego wdrożenia i efektywnej wizualizacji danych. Power BI szczególnie nadaje się do rutynowych raportów, interaktywnych pulpitów nawigacyjnych oraz dla organizacji poszukujących rozwiązania oszczędnościowego, nie rezygnując z funkcjonalności.

Na zakończenie

Mam nadzieję, że powyższe zestawienie okaże się pomocne dla firm i osób stojących przed wyborem narzędzia klasy BI. Ponieważ dotykam jedynie wierzchołka góry lodowej, to serdecznie zapraszam do kontaktu, jeśli potrzebne będzie przeprowadzenie analizy środowiskowej i dobór odpowiedniego narzędzia do wdrożenia środowiska interaktywnej wizualizacji danych.