Tableau 10.5 [artykuł]

Sebastian Wareluk

paź 27, 2017

Tableau

Business Intelligence

Nie opadły jeszcze emocje po Tableau Conference 2017 w Las Vegas, a już docierają do nas kolejne informacje o nowościach którymi zaskoczy nas kolejne wydanie Tableau. Testy wersji beta utwierdzają nas w przekonaniu, że w 10.5 znajdziemy wszystko to, do czego amerykański producent zdążył nas przyzwyczaić, czyli szereg usprawnień podyktowanych stałym dialogiem z użytkownikami.

Tableau 10.5 to przede wszystkim wprowadzenie silnika danych Hyper który znacznie przyspiesza operacje przeprowadzane na danych i co za tym idzie pozwala jeszcze lepiej zoptymalizować codzienną pracę. Poprawę wydajności zauważymy gołym okiem już na etapie tworzenia ekstraktu. Jednak to co będzie najistotniejsze w pracy z Tableau, czeka na nas na etapie projektowania i przeglądania poszczególnych wizualizacji oraz dashboardów. Hyper znacznie przyspiesza proces przetwarzania danych a co za tym idzie pozwala na płynną pracę zarówno po stronie twórcy jak i odbiorcy raportu. Kiedy jakiś czas temu podjęto decyzję o zastosowaniu nowego silnika, twórcy Tableau postawili sobie za cel skrócić do minimum czas oczekiwania na odświeżenie widoku przy wykonywaniu kolejnych zapytań bazy danych. Z pewnością każdy kto miał styczność z wizualizacją i analityką w obszarze big data w większym lub mniejszym stopniu spotkał się z tym problemem. Jednak implementacja Hyper w Tableau jest milowym krokiem do zrealizowania pierwotnych założeń twórców. Poprawa wydajności o której mówimy w kontekście tego rozwiązania to nie przyspieszenie o 2-3% a kilkukrotnie szybsze wykonywanie poszczególnych operacji.

O korzyściach związanych z Hyper z pewnością niejednokrotnie jeszcze będziemy pisać na naszym blogu. Natomiast kolejne nowości jakie niesie ze sobą wersja 10.5 to m.in.: możliwość umieszczania dodatkowych wizualizacji w tooltipie. Dzięki temu mamy możliwość uzupełnienia dashboardu o dodatkowy kontekst, dając użytkownikowi bardziej szczegółowy wgląd w dane. Korzystanie z funkcjonalności jest bardzo intuicyjne – tworzymy dwa widoki a następnie na etapie edycji tooltipa w menu ‘Insert’ wybieramy zakładkę która ma się wyświetlić w oknie etykiety. Dodatkowo istnieje możliwość dostosowywania jej wielkości poprzez określenie maksymalnej szerokości i wysokości.

Kolejną istotną rzeczą jest wprowadzenie szeregu udogodnień w organizacji projektów na serwerze Tableau i w Tableau Online. W wersji 10.5 sprawniej zarządzimy uprawnieniami użytkowników na każdym poziomie jak również – zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez użytkowników Tableau Community  – zmienimy nazwy workbook’ów bezpośrednio na serwerze. Do tej pory żeby to zrobić, niezbędne było wprowadzanie zmian na poziomie wersji desktopowej oraz ponowne opublikowanie projektu.

Dodatkowo z poziomu Tableau Desktop będziemy mogli zapisać nasze prace w poprzednich wersjach Tableau do wersji 10.2 włącznie. To dość istotna kwestia w kontekście płynności współpracy w organizacjach w których nie wszyscy użytkownicy jednocześnie aktualizują swoje oprogramowanie lub tam, gdzie publikujemy na serwerze który działa w którejś z poprzednich wersji.

Nowością jest również możliwość dodawania wiadomości i odwołań do konkretnych danych w subskrypcji raportów w Tableau Server. Dodatkowo pojawiła się możliwość dodawania grup subskrybentów, co z pewnością ucieszy tych administratorów którzy zarządzają dużymi ilościami użytkowników. Zamiast dodawać odbiorców pojedynczo, teraz możemy ‘w locie’ dodawać całe grupy.

Warto również wspomnieć o tym, że Tableau Server w wersji 10.5 dostępny będzie dla serwerów linuxowych.

Tableau z każdym kolejnym wydaniem konsekwentnie skupia się na tym, żeby stworzyć jak najbardziej przyjazne środowisko do samodzielnej pracy z danymi. Najnowsza wersja jest bardzo spójna z tą filozofią, co z pewnością docenią zarówno doświadczeni jak i nowi użytkownicy. O innych nadchodzących nowościach będziemy Państwa informować na bieżąco, kiedy tylko będą się pojawiały w kolejnych wersjach beta. Zachęcamy również do zapisania się do naszego newslettera w którym dwa razy w miesiącu informujemy o nowych treściach na blogu, organizowanych przez nas eventach i szkoleniach otwartych z Tableau Desktop.