Nowa wersja Tableau 2018.2

Michał Maliszewski

sie 7, 2018

Tableau

Kilka dni temu Tableau wypuściło najnowszą wersję aplikacji o nazwie 2018.2. Jak zawsze, nowa wersja nie jest kosmetycznym liftingiem, ale pełną nowych, przydatnych funkcjonalności dla użytkowników. Tableau Community, społeczność która jest główną inspiracją dla nowych funkcjonalności ponownie spisała się na medal.

Poniżej znajdziesz krótkie omówienie nowości.

Dashboard extensions

Przy pomocy wgrywanych rozszerzeń możemy dodawać nowe funkcjonalności do dashboardów.

Dzięki tym funkcjonalnościom możemy:

  • dodawać dane do źródła danych lub aplikacji,
  • budować specyficzne sposoby filtrowania przy pomocy własnego interface’u,
  • integrować funkcjonalność zewnętrznej aplikacji wewnątrz dashboardu.

Przykładowe rozszerzenia to np. ShowMeMore, pozwalające budować specyficzne wizualizacje tj. wykres typu Sankey, Button Filter umożlwiający dodawanie filtrów w postaci specjalnych guzików, czy też Dynamic Date Parameter pozwalający na ustawienie domyślnej daty dla dashboardu.

Galeria rozszerzeń dostępna jest tutaj.

Zarządzanie serwerem przez aplikację Web – Tableau Service Manager

Powstała nowa aplikacja do instalacji i zarządzania serwerem z poziomu aplikacji webowej. Administrator nie potrzebuje używać do tych czynności aplikacji remote desktop czy SSH.

Nowe funkcjonalności analityczne i formatujące

Jedną z nowych funkcjonalności jest Spatial Join – funkcjonalność pozwalająca na łączenie źródeł danych, gdzie jedynym wspólnym czynnikiem jest lokalizacja. Dzięki nowej funkcjonalności możemy łączyć takie obiekty jak obszary geograficzne z punktami w tej okolicy.

Kolejną dodaną funkcjonalnością jest ułatwienie formatowania dashboardu przez dodanie linii siatki. Dodatkowo mamy możliwość dodawania transparentnych filtrów, parametrów i highlighterów.

Automatyczny layout dla urządzeń mobilnych, kolejna funkcjonalność, która pozwala na automatyczne dostosowanie layoutu mobilnego dla dashboardu według najlepszych praktyk wizualizacji.

W nowej wersji Tableau dostępna jest również możliwość użycia poziomów daty w formacie ISO-8601.