Od czego zacząć przygodę z Alteryx? [artykuł]

lis 27, 2017

Alteryx

ETL

Historia wywodzącej się ze słonecznej Kalifornii firmy Alteryx rozpoczęła się 2010 roku dzięki ogromnej pasji i zaangażowaniu trójki założycieli: Neda Harding’a, Dean’a Stoeckera i Olivii Duane Adams. Stworzonemu przez nich narzędziu, promowanemu pod tą samą nazwą, wystarczyło zaledwie kilka lat, by zdobyć powszechne uznanie i zainteresowanie światowych koncernów zmagających się z ogromnymi ilościami danych. Obierając sobie za cel, skoncentrowanie możliwie największej liczby kroków procesu analitycznego w rękach analityków, Alteryx zaoferował zupełnie nową jakość, która przekłada się na wymierne korzyści dla organizacji. Jakie możliwości oferuje Alteryx? Gdzie szukać wiedzy i informacji na jego temat?

Alteryx i jego możliwości

Alteryx to wysokiej klasy narzędzie analityczne, zaprojektowane z myślą o procesie ETL oraz zaawansowanych analizach danych. Szerokie zastosowanie znajduje przede wszystkim w procesie przygotowywania danych do analizy, eliminując powtarzalne, niezwykle czasochłonne czynności, dzięki czemu pozwala analitykom skoncentrować się na tym co najważniejsze, a więc analizie danych, poszukiwaniu zależności i trendów. Dzięki odwróceniu proporcji czasu poświęcanego na przygotowanie i analizę danych, możliwości błyskawicznego łączenia się z wieloma różnymi źródłami oraz intuicyjnej obsłudze (technologia drag&drop), Alteryx niezwykle szybko zyskał ogromne uznanie wielu wiodących organizacji. Jego możliwości docenili m. in.: Ford, Audi, Coca Cola, Dell, Vodafone, Amazon, Google, IBM, Microsoft czy Unilever. Jakie są główne obszary zastosowania narzędzia?

1) Przygotowanie i łączenie danych

Tradycyjne metody przygotowania danych do działań analitycznych są niezwykle czasochłonne. Dzięki Alteryx realizacja tego procesu możliwa jest nawet w stukrotnie krótszym czasie! Dzięki wykorzystaniu podejścia drag&drop interfejs jest niezwykle intuicyjny w obsłudze, a łączenie i usuwanie danych z hurtowni, arkuszy kalkulacyjnych czy aplikacji w chmurze nie wymagaj posiadania umiejętności programowania czy znajomość języków baz danych.

2) Analiza predykcyjna

Tradycyjne metody analizy predykcyjnej opierają się za złożonych, wymagających umiejętności kodowania platform, które bardzo często nie są dostępne analitykom danych. Alteryx skutecznie rozwiązuje ten problem oferując ponad 30 zaawansowanych narzędzi predykcyjnych, stworzonych w oparciu o język R. W efekcie ułatwia i przyspiesza analizę predykcyjną, eliminuje tradycyjne, statyczne raporty i zastępuje je interaktywnymi wizualizacjami, a ponadto umożliwia tworzenie niestandardowych narzędzi predykcyjnych oraz importowanie nowych pakietów.

3) Analiza przestrzenna

Alteryx dostrzega rosnące znaczenie analizy przestrzennej, dlatego też umożliwia skalowanie danych przestrzennych, zapewniając powtarzalny przepływ pracy, obejmujący łączenie danych lokalizacyjnych i zaawansowaną analitykę przestrzenną. Oferuje ponadto szereg przydatnych narzędzi, które pozwalają analizować chociażby czas przejazdu, obszary handlowe, dopasowanie przestrzenne i generować dane wyjściowe do mapowania i wizualizacji.

4) Udostępnianie rezultatów

Raportowanie wyników przeprowadzonych analiz stanowi zwieńczenie każdego procesu analitycznego. Dzięki Alteryx raportowanie i aktualizacja danych stają się niezwykle szybkie i wygodne. Co więcej, dane wyjściowe zapisywać można w dowolnym formacie: Microsoft Excel, ESRI, XML, PDF, Tableau czy Qlik.

Więcej o możliwościach i korzyściach płynących z korzystania z Alteryx przeczytasz tu:

https://astrafox.pl/alteryx-na-polu-walki-z-danymi/

Gdzie szukać wiedzy i informacji o Alteryx?

Rozpoczęcie przygody z Alteryx wbrew pozorom nie jest trudne i nie przysparza większych trudności. Wraz z rosnącą popularnością narzędzie rośnie również liczba wartościowych publikacji na jego temat, profesjonalnych szkoleń, webinarów czy będących kopalnią praktycznej wiedzy grup dyskusyjnych. Od czego zacząć? Zdecydowanie najrozsądniej będzie w pierwszej kolejności odwiedzić oficjalną stronę internetową Alteryx. Znaleźć tu bowiem można mnóstwo materiałów, które zainteresują zarówno początkujących jak i zaawansowanych użytkowników narzędzia. Mowa przede wszystkim o najróżniejszych raportach, badaniach i opracowaniach, inspirujących wywiadach i wystąpieniach jak również starannie przygotowanych ebookach czy podręcznikach dla początkujących. Ich lektura niewątpliwie pozwoli na uświadomienie sobie rosnącego znaczenia danych dla organizacji oraz wyzwań, jakie wiążą się z ich pozyskiwaniem, czyszczeniem i analizowaniem. Po uzyskaniu przynajmniej podstawowej wiedzy teoretycznej i wstępnym zapoznaniu się z możliwościami Alteryx, warto przyjrzeć się bliżej webinarom. Prezentują one działanie narzędzia w praktyce, omawiają kroki budowy analitycznej kultury w organizacjach, wskazują na korzyść płynące z analizy predykcyjnej, a także podpowiadają jak poprzez analizę danych optymalizować procesy biznesowe, poszukiwać nowych możliwości i budować trwałą przewagę konkurencyjną.

Ciekawą opcją edukacyjną są również różnorodne, profesjonalne szkolenia dostarczane przez Alteryx bezpłatnie za pośrednictwem Internetu. Dzielą się one na cztery kategorie:

a) Getting Started

Szkolenie przeznaczone dla początkujących użytkowników Alteryx, doskonale łączące teorię z praktyką. Każdy z pięciu etapów szkolenia porusza nieco inne zagadnienie i składa się z kilkuminutowego video, wymagającego przestudiowania tekstu na temat narzędzia bądź konkretnego procesu oraz praktycznego zadania do wykonania (zadania pozbawiony jest jedynie pierwszy etap, będący wprowadzeniem do obsługi Alteryx). Ukończenie szkolenia pozwoli nie tylko zapoznać się z kokpitem narzędzia, ale również zbudować swój pierwszy workflow, nawiązać połączenie ze źródłem danych, łączyć, grupować i filtrować rekordy, identyfikować trendy itd.

b) Self-Paced Training

Ukończenie szkolenia Getting Started otwiera drogę do nieco bardziej zaawansowanych treningów, które mają na celu efektywnie edukować i oswajać nowych użytkowników z platformą i jej możliwościami. Co warte podkreślenia, Self-Paced Training przechodzi każdy nowy współpracownik Alteryx, by w ten sposób poznać możliwości narzędzia i nauczyć się rozwiązywać częste problemy biznesowe. Przed przystąpieniem do szkolenia zalecane jest nie tylko ukończenie szkolenia Getting Started, ale również przestudiowanie udostępnionych na stronie materiałów. Takie przygotowanie pozwala na udział w szkoleniu dla początkujących użytkowników (6-11 h), następnie średniozaawansowanych (12 – 28 h) i wreszcie zaawansowanych (22 -42 h).

c) On Demand Videos

Bezpłatne filmy szkoleniowe na żądanie to doskonały sposób na wykorzystanie pełni możliwości oferowanych przez Alteryx Designer Desktop. Bogata biblioteka szkoleń zawiera nagrania koncentrujące się na wybranych zagadnieniach i funkcjach, pogrupowanych względem poziomu zaawansowania kursantów, w tym np. przeznaczone dla początkujących szkolenie dotyczące wykorzystania narzędzia Union w celu połączenia danych pochodzących z wielu źródeł czy też adresowane do nieco bardziej zaawansowanych szkolenie z prognozowania.

d) Virtual Training

Ostatnią bezpłatną opcję szkoleniową stanowią wirtualne treningi. Odbywają się one zwykle 2-3 razy w miesiącu i poruszają mniej lub bardziej złożone zagadnienia. Grudniowy kalendarz uwzględnia m. in. szkolenie z podstaw raportowania, które kierowane jest do początkujących, a także nieco bardziej wymagające szkolenie dotyczące tworzenia iteracyjnych makr. Warto zaznaczyć, iż wszystkie dotychczas zrealizowane szkolenia dostępne są obecnie na żądanie, dzięki czemu można do nich wrócić w dogodnym dla siebie czasie i miejscu.

Duże zainteresowanie szkoleniami, rosnąca społeczność użytkowników narzędzia oraz coraz silniejsza jego rynkowa pozycja, skłoniły Alteryx do wdrożenia oficjalnego programu certyfikacyjnego – Alteryx Product Certification Program. Na chwilę obecną w ramach Alteryx Academy istnieje możliwość uzyskania tylko jednego certyfikatu: Alteryx Designer Core. Jest on bezpłatny i przeznaczony dla początkujących, składa się z 80 pytań testowych (wielokrotnego wyboru), na które należy odpowiedzieć w czasie 2 godzin. W przyszłym roku oferta uzupełniona zostanie o dwa kolejne certyfikaty – Alteryx Designer Advanced oraz Alteryx Designer Expert. Oba będą dwugodzinne, jednak forma egzaminu oraz ewentualne koszty nie zostały jeszcze ustalone.

Gdzie poza oficjalną stroną internetową Alteryx szukać wartościowych informacji i szkoleń? Ciekawą alternatywę stanowić mogą platformy MOOC (ang. Massive Open Online Course). Na dzień dzisiejszy najciekawszą ofertę posiada Udacity. Platforma oferuje specjalny program szkoleniowy, tzw. nanodegree w obszarze analizy biznesowej – Business Analyst Nanodegree , który powstał we współpracy z Alteryx oraz Tableau. Miesięczny koszt szkolenia to 200 dolarów, jednak w ramach tej opłaty uczestnik może liczyć na edukacyjne licencje Tableau Desktop i Alteryx Designer o wartości 2 500 dolarów! Pojedyncze projekty, wchodzące w skład Business Analyst Nanodegree, można również realizować oddzielnie i co istotne całkowicie bezpłatnie, jednak trzeba się liczyć z tym, że wybór tej ścieżki edukacji wymaga od uczestnika samodzielnego zorganizowania sobie niezbędnych licencji.

Pisząc o Alteryx i sposobach pozyskiwania wiedzy na temat jego możliwości i obsługi, nie można zapominać o grupach dyskusyjnych i eksperckich blogach. Alteryx Community to prawdziwa kopalnia wiedzy. Forum, na którym każdego dnia pojawiają się dziesiątki pytań dotyczących samego narzędzia czy problemów biznesowych, z jakimi mierzą się jego użytkownicy, a chwilę później wiele cennych wskazówek, rad i odpowiedzi od  najaktywniejszych i najbardziej doświadczonych członków społeczności. Sposobów rozwiązania konkretnych problemów biznesowych z użyciem Alteryx szukać można ponadto na blogach, w tym m. in. na blogu Astrafox. Czego się można z nich dowiedzieć? Chociażby tego, jak zbudować swój pierwszy workflow (link), jak przewidywać rentowność projektów (link) i jak budować modele predykcyjne (link). Należy jednak być świadomym, że zdecydowanie największe efekty przynosi nauka w praktyce, próby samodzielnego rozwiązywania coraz bardziej zaawansowanych problemów i wyciąganie wniosków z popełnianych błędów. Warto zatem zatroszczyć się o odpowiednie przygotowanie teoretyczne, a następnie zorganizować licencję Alteryx.

Wersja testowa narzędzia do pobrania tu:

http://tableau.astrafox.pl/Alteryx_download

Dlaczego warto?

Powodów, dla których warto rozwijać się w kierunku szeroko rozumianej analizy danych, ich przetwarzania, czyszczenia, analizowania i w końcu wizualizowania jest mnóstwo. Niewątpliwie najważniejszymi są: niezwykle szerokie i stale rosnące perspektywy zawodowe, szansa na bardzo satysfakcjonujące wynagrodzenie, a także możliwość uczestnictwa w ciekawych projektach analitycznych, mających bezpośrednie przełożenie na biznes, a nawet nasze bliższe bądź dalsze otoczenie. Obszar Big Data nie musi się ponadto czuć zagrożony rewolucją robotów. Wręcz przeciwnie, zapotrzebowanie na analityków danych jest ogromne, rynek rośnie w dwucyfrowym tempie i już dziś wiele firm mierzy się z problemami polegającymi na znalezieniu odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Między innymi z tych względów, analityczna ścieżka kariery wskazywana jest przez wielu jako najbardziej przyszłościowa, a sam zawód Data Scientist już od kilku lat uchodzi za „najseksowniejszy” na świecie.