Tips and Tricks w Tableau II

Sebastian Wareluk

lis 5, 2018

Tableau

Wizualizacja Danych

Poznaj kilka praktycznych porad, które sprawią, że będziesz pracować szybciej i bardziej wydajnie w Tableau.

Ten wpis jest kontynuacją treści, która ukazała się na naszym blogu 22 października. Jeżeli jej nie widziałeś, zajrzyj tutaj [LINK].

Z pewnością niejednokrotnie zdarzyło Ci się uruchomić jakąś funkcję w oprogramowaniu poprzez nieświadome naciśnięcie jakiejś kombinacji klawiszy lub wykonanie kliknięcia myszką. Dzisiaj postaram się nieco uporządkować te “ukryte” skróty, które jeśli zaczniemy stosować świadomie, to w znacznym stopniu wpłyną na komfort Twojej pracy. Sam zawodowo pracuję z aplikacjami Tableau i Alteryx, natomiast w okresie studiów moją pasją i głównym źródłem dochodu był Photoshop i praca w zakresie przygotowywania grafiki do druku wielkoformatowego. To właśnie ten “photoshopowy” background spowodował, że zacząłem szukać w Tableau możliwości obsługi aplikacji skrótami klawiszowymi.

Tableau od samego początku przyzwyczaja nas do bardzo wygodnego interfejsu drag&drop. Często “z rozpędu” trzymamy się tej metody na kolejnych etapach pracy. Są jednak funkcje, które możemy uruchomić w prosty sposób z poziomu klawiatury, zamiast szukać je ukryte głęboko w menu. Niestety nie zawsze taka metoda będzie bardziej wydajna. Dlatego dzisiaj przedstawię kilka sprawdzonych sposobów na ułatwienie sobie pracy, a na koniec napiszę kilka słów o dostępie do najczęściej używanych funkcji z poziomu klawiatury.

Poza skrótami, o których piszę powyżej, wspomnę również o kilku innych udogodnieniach, które warto znać, aby ułatwić sobie odkrywanie Tableau na co dzień. Pamiętaj proszę, że jeżeli coś jest dla Ciebie oczywiste, nie znaczy, że wszyscy o tym wiedzą 🙂

Zacznijmy od tego co może nam pomóc w poruszaniu się w danych, kiedy już je podłączymy do Tableau. W panelu z danymi, obok nagłówka ‘Dimensions’ znajdziesz trzy ikony: ‘View Data’, ‘Find Field’ oraz rozwijane menu, do którego wrócimy za kilka chwil.

Narzędzie ‘Find Field’, które możemy uruchomić skrótem ‘Ctrl+F’ pozwoli na wyszukiwanie wymiarów i miar w obrębie naszego zestawu danych przeszukując jednocześnie ‘Dimensions’, ‘Measures’, ‘Sets’ i ‘Parameters’.

Drugą rzeczą o której chciałbym wspomnieć jest opcja ‘Hide All Unused Fields’. Często mówimy o niej przy okazji optymalizacji extractu, już po przygotowaniu całego raportu. Wiele tutoriali odeśle Cię do ekranu budowy modelu danych, żeby tam w oknie edycji ekstraktu uruchomić tę funkcję.

Nie musisz jednak sięgać aż tak daleko. W menu, które znajduje się zaraz obok ikony wyszukiwarki znajdziesz również tę opcję – obok kreatora pól kalkulowanych, parametrów oraz funkcji sortowania i grupowania danych.

Idąc dalej tropem wyszukiwania danych, zwróć uwagę na to, że w polach ‘Columns’, ‘Rows’ oraz ‘Marks’, możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję ‘New Calculation’. Dzięki temu na ekranie pojawi się nowa, pusta pigułka, która pozwoli Ci na wpisanie nazwy miary, którą chcesz osadzić w wybranym miejscu (możesz ją traktować jako alternatywę dla wyszukiwarki). Gotową pigułkę możesz również edytować wybierając z jej menu opcję ‘Edit in Shelf’. Dzięki temu możesz zawrzeć w pigułce nie tylko jej nazwę, ale również elementy formuły, czego najprostszym przykładem może być przedstawianie danych w postaci takiej, jak na rysunku poniżej.

Duplikowanie pigułek w obrębie obszaru roboczego

Zapewne część z Was wie, że miary lub wymiary można duplikować przenosząc je z dowolnego miejsca w inne trzymając wciśnięty klawisz ‘Ctrl’. To bardzo przydatne udogodnienie, ponieważ często zdarza się, że wykorzystujemy dany element na wielu kartach ‘Marks’ i w obszarze ‘Rows’ lub ‘Columns’. Możemy więc tylko raz “wyciągnąć” pigułkę z ‘Data Pane’, a następnie “rozrzucić” ją w te miejsca, w których powinna się znajdować.

A co jeśli stworzymy nową miarę w obrębie widoku i chcielibyśmy ją ponownie wykorzystać w kolejnych widokach lub kalkulacjach, albo po prostu chcemy podejrzeć jaka jest jej konstrukcja z perspektywy ‘Calculated field’? Jeśli przeniesiesz jedną ze swoich miar do obszaru roboczego i skorzystasz z opcji ‘Quick Table Calculation’, to miara stanie się polem kalkulowanym i z punktu widzenia formuły zmieni swoją formę. Po prawej stronie pigułki pojawi się natomiast symbol Δ. Możesz ją podejrzeć wybierając opcję ‘Edit in Shelf’ o której pisałem wcześniej. I tak na przykład z miary SUM([Sales]), po użyciu kalkulacji ‘Runinng Total’ powstanie formuła RUNNING_SUM(SUM([Sales])). Tak powstałą pigułkę możesz przeciągnąć z powrotem do obszaru ‘Measures’, a kiedy ją upuścisz Tableau zapyta Cię o nazwę nowej miary.

Jeśli natomiast chcemy pokolorować nasz widok według miary, którą wyświetla jedna z osi wystarczy, że najedziemy kursorem myszy na lewy górny róg ramki osi. W tym rogu znajduje się charakterystyczny trójkąt za który możesz przeciągnąć etykietę osi do wnętrza widoku. Spowoduje to pokolorowanie wyświetlanych elementów zgodnie z wartościami, które przedstawia oś.

Jeżeli mówimy o kolorowaniu, to musisz również wiedzieć, że masz możliwość wyodrębnienia dwóch (lub więcej) poziomów kolorowania widoku. Zacznijmy od treemap’y, którą możesz zobaczyć na rysunku poniżej.

Chcąc dodać kolor do naszego widoku możemy przeciągnąć ‘Category’ do obszaru ‘Color’. Pytanie jednak rodzi się wtedy, kiedy chcielibyśmy użyć hierarchii w legendzie koloru. Jak to zrobić? Jeśli dodamy ‘Sub-Category’ do koloru, to kategoria zostanie wypchnięta z widoku. Czy dodać całą hierarchię z ‘Data Pane’? Nie, ponieważ po rozwinięciu hierarchii w panelu ‘Marks’ wszystkie niższe poziomy będą nam “wpadały” do ‘Detail’ – tego również nie chcemy zrobić.

Rozwiązanie przyniesie ikona, która wyświetla się przy pigułce na panelu ‘Marks’. Jeżeli w tym miejscu zmienimy właściwości elementu, to Tableau utrzyma w ‘Marks’ dwie pigułki, które będą odnosiły się do koloru, a my będziemy mogli cieszyć się widokiem takim, jak na kolejnym rysunku.

Zwróć jednak uwagę na pewien istotny szczegół: intuicyjnie patrzymy na ten widok jak na ‘Heatmap’. Na pierwszy rzut oka nasz odbiorca będzie interpretował natężenie koloru z wysokością wartości np. ‘Sales’ w danym obszarze. Dlatego też sugeruję stosowanie tej techniki z dużą dozą ostrożności, aby nie wprowadzać naszych odbiorców w błąd.

Skróty klawiszowe w Tableau

Mam nadzieję, że wykorzystasz w przyszłości którąś z powyższych porad. Mam również nadzieje, że dotarłeś do tego momentu mojego wpisu, ponieważ tak jak wspominałem na wstępie, chciałbym w kilku słowach wspomnieć o tym, jak możesz używać klawiatury w pracy z Tableau. Wybrałem 11 (moim zdaniem ;)) najbardziej przydatnych skrótów klawiszowych, które przedstawiam w formie listy. Myślę, że w ten sposób będą dla Ciebie najbardziej czytelne, tym bardziej, że większość z nich nie wymaga dodatkowego komentarza.

W oznaczę komputery z systemem Windows, a M Mac

  • Włącz/Wyłącz tryb prezentacji: W: F7 M: Option+Return
  • Przywróć Workbook do ostatnio zapisanej wersji: W: F12 M: Option+Command+E
  • Odśwież źródło danych: W: F5 M: Command+R
  • Zaznaczanie prostokątne: A
  • Zaznaczanie lasso: D
  • Zaznaczanie okręgiem: S
  • Zamień ‘Rows’ z ‘Columns’: W: Ctrl+W M: Control+Command+W
  • Zmień orientację opisów na dolnej osi: Ctrl+L
  • Zmniejsz wielkość komórki: W: Ctrl+B M: Command+B
  • Zwiększ wielkość komórki: W: Ctrl+Shift+B M: Command+Shift+B
  • Wyczyść wszystkie zaznaczenia: Esc

Pełną listę skrótów klawiszowych dostępnych w Tableau znajdziesz pod poniższym linkiem [LINK].

Jeżeli nie widziałeś pierwszej części poświęconej Tips and Tricks w Tableau, to możesz znaleźć ją tutaj [LINK].

Życzę Ci owocnej pracy i zapraszam do regularnej lektury naszego bloga – nowe wpisy o Tableau i Alteryx już wkrótce!