Tips and Tricks w Tableau III

Sebastian Wareluk

lut 14, 2019

Tableau

Business Intelligence

Wizualizacja Danych

Witam w kolejnej odsłonie Tableau Tips and Tricks! Ponieważ dwa poprzednie wpisy z tej serii cieszyły się dużym powodzeniem, doszliśmy do wniosku, że warto ją kontynuować, tym bardziej, że Tableau cały czas się rozwija, a my czujemy się w obowiązku informować Was o wszystkim co nowe, fajne, użyteczne lub troszkę starsze ale jeszcze nie przez wszystkich odkryte 😉

Jak zbudować wykres bez osi?

Na samym początku muszę wspomnieć o triku, który jakiś czas temu był umieszczony w formie video na naszych social mediach. Nie jestem zwolennikiem powielania treści, ale jeśli ta treść dotyczy rozwiązania problemu usunięcia wszystkich linii na wykresie jednym ruchem myszki, zamiast żmudnego ‘odklikiwania’ ich w menu Format, to trzeba o tym mówić głośno i wyraźnie i powtarzać do znudzenia. Sytuacja jest taka:

Żeby uzyskać ten sam widok, bez osi i pionowych linii, wystarczy przenieść miarę z Columns do Size.

Warunkiem działania tego sposobu jest to, że nasz widok musi być wyświetlany w trybie “Fit Width” lub ‘Entire View” oraz rodzaj wykresu w karcie Marks musi wskazywać Bar Chart (nie może to być Bar, Automatic).

Size w Tableau

Zostańmy jeszcze na chwilę przy tym widoku. Budując wizualizacje jesteśmy przyzwyczajeni do  edytowania legendy koloru, zmiany aliasów itd. Ale czy wiedziałeś o tym, że legenda, którą dostarcza nam półeczka Size nie jest statyczna? Ona również ma swoje ustawienia, które pozwolą Ci lepiej dostosować wygląd Twojego raportu.

Prawy przycisk myszy

Pójdźmy dalej ścieżką optymalizacji pracy. W jaki sposób dodajesz pigułki miar i wymiarów do Rows, Columns, Marks itd? Drag & Drop, to jasne. Ale prawym czy lewym klawiszem myszki? Częsty scenariusz jest taki: przeciągamy np. datę do Columns, rozwijamy menu, wybieramy sposób w jaki ma być wyświetlana. Przeciągamy (lub klikamy dwukrotnie) miarę, pigułka wskakuje w wybrane miejsce, rozwijamy menu i zmieniamy agregację, jeśli domyślna nie jest tym, co chcemy aktualnie wyświetlić.

To samo możesz zrobić znacznie szybciej, przenosząc pigułki klikając na nie prawym klawiszem myszy. Jeśli to zrobisz, zaraz po upuszczeniu ich w wybranym miejscu wyświetli się menu “Drop field” w którym możesz wybrać agregację która Cię interesuje.

Oczywiście, jeśli jakaś miara prezentowana jest jako suma, a wiesz, że w większości przypadków lub zawsze będziesz jej używał w innej agregacji, możesz otworzyć właściwości pigułki w panelu danych i zdefiniować ustawienia w menu Default Properties. Agregacja, format numeru i kolor zawsze dla tej miary będą wyświetlały się w sposób wybrany w tym menu dopóki którejś z opcji nie zmienimy indywidualnie na wizualizacji.

Podgląd raportów przez innych użytkowników

Jeśli zdarza Ci się budować raporty wykorzystujące filtry użytkowników, to na pewno niejednokrotnie zastanawiasz się, czy na pewno z perspektywy innych użytkowników raport będzie wyglądał tak, jak sobie tego życzysz. Oczywiście, Tableau umożliwi Ci podejrzenie raportu wcielając się w innego usera lub grupę. Będąc zalogowanym do Tableau Server widok z perspektywy innych członków site’u możesz zmienić w małym menu na samym dole okna. Domyślnie, nie mając utworzonych żadnych filtrów widok będzie zawsze taki sam. Natomiast po ich dodaniu uzyskasz odpowiedni podgląd:

Element kategorii na tle innych obserwacji

Jak ułatwić odbiorcy Twojego raportu oglądanie elementów należących do jednej kategorii na tle wszystkich innych obserwacji, na przykład na wykresie Scatter plot? W takich sytuacjach warto rozważyć użycie Highlightera zwanego również Highlighter Filter. Mamy prosty Scatter plot na którym chcielibyśmy obejrzeć produkty wybranej podkategorii:

Możemy w tej chwili dodać Sub-Category do obszaru Filters i skorzystać z Single Value Filter. W tym przypadku osie wykresu będą za każdym razem się przeskalowywać w zależności od wartości, które przyjmują punkty pochodzące z danej podkategorii. Dlatego dobrym rozwiązaniem może okazać się dodanie Sub-Category do półeczki Details, a następnie wybór z menu pigułki Show Highlighter. Spowoduje to wyświetlenie nowego okienka podobnego do filtra lub parametru w którym będziesz mógł wybrać podkategorię, która Cię interesuje, a elementy, które do niej należą zostaną podświetlone na wykresie nie wyłączając pozostałych obserwacji i zachowując skalę osi odpowiadającą wszystkim obserwacjom.

Custom shape bez Custom shapes – jak zmienić kształt pojedynczego punktu

Temat Custom shapes jest bardzo szeroki i wrócimy do niego przy okazji innego wpisu na bloga, który będzie dotyczył tworzenia nowych shape’ów. Delikatnie zahaczymy o aplikacje z pakietu Adobe Creative Cloud i powiem kilka słów o tym, jak na potrzeby tworzenia ciekawych infografik można wesprzeć Tableau od strony Photoshopa czy Adobe Illustratora. Na tę chwilę jednak pokażę Ci sposób, który techniczne jest bardzo podobny do budowy np. wykresu typu Lolipop [Zobacz jak stworzyć Lolipop] jednak z wykorzystaniem mojej dzisiejszej porady będziesz mógł dowolnie zmodyfikować element, który wyświetla się na wykresie jako pojedynczy punkt.

Mamy zbudowany wykres Lolipop w orientacji pionowej. Klasyczny dual axis, gdzie miarę z jednej osi wyświetlamy jako Bar, a z drugiej jako Circle.

Ok, teraz otwórz na swoim komputerze narzędzie ‘Tablica znaków’, wybierz dowolny znak i skopiuj go. Stwórz nowe pole kalkulowane w którym wkleisz swój znak specjalny. Znak umieść w cudzysłowie (‘♥’).

W obszarze Marks wybierz zakładkę, która do tej pory wyświetlała miarę jako Circle. Zmień rodzaj wyświetlania danych na Text. Do tej półeczki dodaj swoje nowe pole kalkulowane ze znakiem, który wybrałeś. Nieco kosmetyki i efekt Twojej pracy może Cię zaskoczyć tak bardzo, jak mój zaskoczył mnie 🙂

Jednocześnie uważam (i chyba się ze mną zgodzisz), że to bardzo dobry moment na zakończenie dzisiejszego wpisu 🙂 Abstrahując od tego, co wyszło z mojej spontanicznej zabawy z Tablicą znaków, pamiętaj, że jej zasoby mogą okazać się przydatne zarówno w umieszczaniu niestandardowych znaków na wizualizacjach jak i w Tooltipach. Co najważniejsze, ich zaletą jest to, że nie obciążają szybkości działania Twojego raportu, bo technicznie są to czcionki.

Czekaj na kolejne części Tableau Tips and Tricks. Jeżeli nie widziałeś poprzednich części, znajdziesz je tutaj [Tableau Tips and Tricks I], [Tableau Tips and Tricks 2].