Po co nam ta wiedza? Żeby nie popełniać najczęstszych błędów lub żeby szybko dostrzec co jest nie tak, jeśli z rozpędu napiszemy coś podobnego do poniższego przykładu:
DATENAME(‘day’, [Order Date])= DATEPART(‘day’, [Ship Date])
Zakładając że:
Order Date = 05.01.2021
Ship Date = 06.01.2021
Operując na samych datach Tableau rozumiałby taki zapis jako:
5=6
Co w jego rozumienie będzie fałszem. Pole z taką kalkulacją powinno prezentować typ danych Boolean i zwrócić wartość FALSE. Jednak w rzeczywistości sama kalkulacja będzie błędna, ponieważ porównując ze sobą powyższe funkcje porównujemy tekst z liczbą. Poprawnie, mając świadomość na jakich typach danych operujemy, możemy powyższą kalkulacje zapisać następująco:
DATEPART(‘day’, [Order Date])= DATEPART(‘day’, [Ship Date]) – porównujemy liczbę z liczbą
lub
DATENAME(‘day’, [Order Date])= DATENAME(‘day’, [Ship Date]) – porównujemy tekst z tekstem
lub
INT(DATENAME(‘day’, [Order Date]))= DATEPART(‘day’, [Ship Date]) – porównujemy liczbę z liczbą
lub
DATENAME(‘day’, [Order Date])= STR(DATEPART(‘day’, [Ship Date])) – porównujemy tekst z tekstem
Drugim bardziej użytecznym zastosowaniem tej wiedzy jest to, że kiedy patrzymy w okienku kalkulacji na różne funkcje oraz argumenty których potrzebują, możemy się szybko zorientować, jak przygotować sobie pewne elementy naszych danych, żeby odpowiednio zasilić nimi kolejną funkcję. Chcąc stworzyć kalkulację, w której będziemy dokonywać obliczeń w oparciu o elementy daty wykorzystamy funkcję DATEPART, a chcąc osadzić element daty w jakimś tekście, np. opisie czy tytule, wydobędziemy go przy pomocy DATENAME – wtedy z powodzeniem podda się konkatenacji i pozwoli się połączyć z pozostałą częścią tekstu.