Dzięki Web Data Connectors, możemy łączyć się z bardzo wieloma ciekawymi źródłami danych, które niejednokrotnie zaskoczą nas tym, do jakich informacji możemy dotrzeć z poziomu Tableau. Pokażemy dzisiaj 4 naszym zdaniem najciekawsze connectory, zaczynając od serwisów społecznościowych. Zanim jednak przejdziemy do sedna, w telegraficznym skrócie przypomnimy jak z nich korzystać.
Po otworzeniu Tableau, mamy do wyboru opcje połączenia z danymi z plików lub połączenie z serwerem. Na liście serwerowej, wybieramy opcje „Web Data Connector”. Wyświetli się nowe okno, w którym aplikacja poprosi nas o wklejenie linku do connectora. Dalsze kroki są już zależne od konkretnego typu połączenia. Natomiast postępując zgodnie z instrukcjami na ekranie, będziemy musieli zalogować się na swoje konto do serwisu z którym się łączymy lub wybrać zakres interesujących nas danych. Po zaimportowaniu danych do Tableau naszym oczom ukaże się znajomy już widok wyboru tabel.
Facebook
Z Facebookiem połączymy się za pomocą dwóch connectorów udostępnionych przez autora bloga tableujunkie.com:
http://files.tableaujunkie.com/facebooksearch/userfeedwebconnect.html
http://files.tableaujunkie.com/facebooksearch/pagefeedwebconnect.html
Pierwszy z nich pozwoli nam pobrać informacje o naszym osobistym wallu, drugi natomiast dostarczy danych o fanpage’u. Żeby jednak pobrać dane dotyczące fanpage’a, musimy być jego administratorem, bo Tableau w pierwszej kolejności poprosi nas o zalogowanie do konta użytkownika. W kolejnym kroku, będziemy mogli wybrać interesującą nas pozycję z listy zarządzanych spod danego konta stron.
Jakie dane udostępnia Facebook? W przypadku konta osobistego są to informacje skupione na wallu użytkownika. Ilość i rodzaj postów, ilość polubień, komentarzy i udostępnień, informacje o użytkownikach którzy zareagowali na nasze aktywności oraz o tych, którzy coś na naszym wallu opublikowali. Dodatkowo dowiemy się o rodzaju publikowanej treści i o tym, jak nasza aktywność rozkładała się w czasie.
Connector do fanpage’a to głównie statystyki strony – całkowita ilość polubień oraz ilość nowych polubień, i reakcje fanów na nasze posty. W przeciwieństwie do kont użytkowników nie zidentyfikujemy tu nikogo z imienia i nazwiska.
Twitter
Kolejnym naszym źródłem może być Twitter. Pochodzący również z tableaujunkie.com connector nie wymaga logowania do konta użytkownika, natomiast umożliwia pobieranie informacji o pojedynczych hashtagach lub wzmiankach. Choć istnieje pewne ograniczenie generowanych rekordów, to z zaimportowanych danych dowiemy się o ilości tweetów na dany temat, strefach czasowych użytkowników, ilości retweetów, czy ilości followersów tweetującej osoby.
Twitter WDC: http://files.tableaujunkie.com/twittersearch/twitterwebconnect.html
Spotify
Swoje dane udostępniają nie tylko portale społecznościowe, ale również takie serwisy jak Spotify. Połączenie z kontem użytkownika umożliwi nam dostęp do tabel takich jak: ‘Albums’, ‘Artists’, ‘Top Artists’, ‘Top Tracks’ i ‘Tracks’. Tabele oczywiście możemy ze sobą dowolnie łączyć a dane w nich zawarte umożliwią nam stworzenie spektakularnego dashboardu mówiącego o naszych muzycznych upodobaniach. Poza standardowymi danymi które znamy z aplikacji Spotify, na poziomie każdego utworu, będziemy mieli do dyspozycji takie informacje jak:
- Acousticness
- Danceability
- Energy
- Instrumentalness
- Liveness
- Loudness
- Song Duration
- Speechiness
- Tempo
- Valeance
Spotify WDC: http://spotify-wdc.azurewebsites.net/