Wdrożenie Business Intelligence – jak się przygotować i co możesz zyskać wdrażając rozwiązanie BI w Twojej firmie

cze 17, 2022

Business Intelligence

banery data science

Sukces w biznesie jest sumą wielu czynników. Jednym z nich jest inteligentne zbieranie, analizowanie i wyciąganie wniosków na podstawie kluczowych danych. Wśród przedsiębiorstw coraz większe znaczenie zyskuje Business Intelligence, czyli działania z zakresu analityki biznesowej. Jak rozumieć ten obszar?

Czym jest Business Intelligence?

Pojęcie Business Intelligence (w skrócie BI) oznacza szeroko rozumianą analizę danych do celów biznesowych, która łączy w sobie kompetencje specjalistów, oprogramowanie oraz ewentualny sprzęt niezbędny do przechowywania danych (lub inne rozwiązanie, np. usługę w chmurze). Organizacje zbierają ogromne ilości danych na temat swojej działalności czy zachowań klientów, jednak samo ich gromadzenie nie przynosi żadnego efektu. BI jest więc odpowiedzią na to, jak uzyskać wartościowe wnioski z danych, np. sprzedażowych, operacyjnych, dotyczących produkcji i innych procesów. Możliwe jest to poprzez odkrywanie istotnych informacji, następnie odszukiwanie związków między zjawiskami i danymi, a następnie zrozumienie ich i wyciąganie z nich wniosków.

Korzyści z wprowadzenia rozwiązań BI

Głównymi celami w obszarze Business Intelligence jest poprawa wyników firmy (sprzedaż, praca operacyjna) oraz zapobieganie trudnym sytuacjom, np. zatrzymaniu produkcji. BI pomaga więc organizacjom podejmować świadome, dobre decyzje, co pozwala im skutecznie realizować cele biznesowe. Business Intelligence jest więc jednym z kluczowych filarów rentowności przedsięwzięć biznesowych. Mogą z niego korzystać firmy finansowe, domy mediowe produkcyjne, logistyczne, sklepy internetowe, organizacje i instytucje samorządowe lub państwowe i wiele innych branż.

Ponadto BI w dłuższej perspektywie pozwala odciążyć pracowników od żmudnego gromadzenia i analizowania podstawowych danych. Wiele kwestii wykonywanych jest automatycznie, a w przypadku rozwiązań w chmurze nie ma potrzeby inwestowania w dodatkową infrastrukturę. Choć początkowo BI wymaga zainwestowania, to efekty wdrożenia mają pozytywny wpływ na finanse, zarówno pod względem optymalizacji kosztów, jak i maksymalizacji zysków. Zdarza się, że na efekty nie trzeba czekać długo – już przy budowaniu pierwszego raportu zwrócone dane mogą zasygnalizować ewentualne nierentowności, co sprawia, że wdrożenie BI może zwrócić się natychmiastowo.

Na co warto się przygotować?

Wybór konkretnego rozwiązania BI może stanowić nie lada wyzwanie. W grę wchodzą takie aspekty jak m.in. cena danego narzędzia, integracje z innymi programami, koszty ukryte czy dodatkowe wydatki powiązane z rozwojem platformy w organizacji. Business Intelligence powinno być dostosowane do wymogów konkretnej organizacji. W wielu wypadkach może to oznaczać rewolucję informatyczną, która może napotkać opór lub wątpliwości wśród pracowników. Warto więc przygotować zespoły na nadchodzącą zmianę, aby wdrożenie BI w firmie przebiegło sprawniej. Aby wykorzystać jego pełny potencjał, niezbędne będzie odpowiednie przeszkolenie pracowników.

Wyzwaniem może okazać się także zgromadzenie dotychczasowych źródeł danych, które mogą być rozsiane po różnych archiwach, systemach i urządzeniach, a także mogły nie być w ogóle zbierane. Wdrożenie BI będzie się więc wiązało z dogłębną analizą wszystkich relewantnych procesów w firmie.

Rozwiązania BI w Astrafox

Wdrożenie Business Intelligence w organizacji to zagadnienie bardzo szerokie, które obejmuje hurtownie danych, wizualizację oraz narzędzia ETL. W kontekście wizualizacji proponujemy narzędzie Tableau, które znajduje się wśród leaderów w zestawieniu rozwiązań Business Intelligence, przygotowanym przez firmę Gartner. W budowaniu hurtowni i źródła danych polecamy natomiast Snowflake, czyli inteligentną bazę danych w chmurze. Co do narzędzi ETL, czyli służących m.in. do pozyskiwania danych do hurtowni i ich przekształcania, naszym wyborem jest Alteryx. To narzędzie typu self service, które nie wymaga kodowania i pozwala znacząco skrócić czas przygotowania danych do analizy. Zaletą powyższych narzędzi jest to, iż świetnie się ze sobą integrują, dzięki czemu wdrożenie przebiega szybko i sprawnie.