sie 22, 2024
Kiedy obowiązek raportowania ESG wchodzi w życie?
W dzisiejszych czasach coraz większy nacisk kładzie się na zrównoważony rozwój i odpowiedzialność korporacyjną. W tym kontekście pojawia się pojęcie...
-
lip 6, 2017
Ostatnie trzy lata na rynku BI upłynęły pod znakiem dużych zmian oraz rewolucji w postrzeganiu narzędzi analitycznych przez sam biznes. Najlepiej obrazuje trendy panujące na rynku raport Gartnera, w którym, od ponad 5 lat, Tableau uznawane jest za lidera. Mało elastyczne narzędzia, wymagające dużych zasobów technologicznych i finansowych zostały zastąpione przez lekkie, zwinne oraz tańsze. BI swój środek ciężkości zwrócił w stronę biznesu, który oczekuje narzędzi szybkich i elastycznych w przygotowaniu czy egzekucji raportów, ograniczając jednocześnie wymagania dotyczące kompetencji z dziedziny zaawansowanego przetwarzania danych oraz programowania. Takie jest właśnie Tableau, bariera technologiczna czy kompetencyjna migracji z popularnego Excela do zaawansowanego narzędzia BI w tym przypadku nie istnieje.
rys. 1 – zmiany w trendach na rynku systemów BI, źródło: https://clinthuijbers.files.wordpress.com/2015/02/magic-quadrant-for-business-intelligence-and-analytics-platforms-2015-comparison.png
Wraz z dynamicznie zmieniającym się rynkiem systemów BI, które są coraz bardziej powszechne, przygotowane do szybkiej analizy i wizualizacji danych, zaczęły pojawiać się coraz większe wymagania biznesu co do oferowanych funkcjonalności narzędzi. Jedną z naturalnych potrzeb stało się wykorzystanie wszechobecnych urządzeń mobilnych. Dostęp do dynamicznych raportów w dowolnym czasie, na każdej platformie i urządzeniu jest czymś naturalnym i w obecnym czasie powinno być standardową funkcjonalnością systemów BI.
Tableau od dawna oferuje doskonałe rozwiązanie w postaci aplikacji serwerowej Tableau Server umożliwiającej odświeżanie oraz publikowanie raportów, źródeł i modeli danych, które zachowują swoją interaktywną formę i umożliwiają dostęp do systemu raportowego organizacji z dowolnego miejsca. Tableau Server ponadto oferuje możliwość edycji raportów, tworzenia nowych widoków czy całych kokpitów menedżerskich bezpośrednio przez przeglądarkę internetową. Wspiera to kulturę organizacyjną opartą o dane, umożliwiając każdemu pracownikowi analizę i zrozumienie biznesu oraz podejmowanie decyzji w oparciu o konkretne przesłanki wynikające z analizowanych danych.
Oczywiście system Tableau Server daje możliwość logowania się z urządzeń mobilnych poprzez przeglądarkę internetową, jednak to rozwiązanie nie jest optymalne z punktu widzenia komfortu użytkowania samego interface’u czy też wyświetlania raportów projektowanych pierwotnie na urządzania o większym obszarze roboczym.
Na przeciw tym ograniczeniom, Tableau opublikował darmową aplikację mobilną Tableau Mobile (Tableau Mobile na iOS) umożliwiającą w komfortowy sposób łączyć się z serwerem Tableau.
rys. 2 – Aplikacja Tableau Mobile, widok raportów (opracowanie własne)
Tableau Mobile poza dostępem do raportów w trybie online, umożliwia przeglądanie interaktywne raportów bez dostępu do internetu. Aplikacja odświeża wybrane raporty w tle aby w trybie offline zawsze zapewniać dostęp do aktualnych informacji. Najciekawszą funkcjonalnością ekosystemu Tableau w zakresie raportowania mobilnego jest pełne wsparcie aplikacji do projektowania raportów (Tableau Desktop) z uwzględnieniem specyfiki urządzeń takich jak tablety czy telefony komórkowe.
Aplikacja Tableau Desktop pozwala do przygotowanego raportu zdefiniować specyficzne układy czy widoki w zależności od urządzenia, na którym ów raport będzie wyświetlany. Przyspiesza to zdecydowanie proces tworzenia rozwiązań raportowych gdyż eliminuje konieczność projektowania osobnych raportów na każde urządzenie oraz rozwiązuje problem z aktualizacją wszystkich wersji raportów.
rys. 3 – raport dzienny wyświetlony na komputerze (po lewej) oraz telefonie komórkowym (po prawej) – opracowanie własne
rys. 3a – raport wyświetlony na komputerze (po lewej) oraz telefonie komórkowym (po prawej) – opracowanie własne
Funkcja „Device Designer” daje projektantowi możliwość zdefiniowania kilku osobnych widoków w zależności od urządzenia, na którym raport zostanie wyświetlony. Mamy możliwość przygotowania widoku domyślnego, który zostanie zastosowany jeżeli Tableau server nie rozpozna urządzenia lub raport zostanie wyświetlony na urządzeniu, które nie otrzymało dedykowanego widoku. Mamy możliwość zdefiniowania osobnych widoków dla tabletów, telefonów czy komputerów. Po wyborze typu urządzenia Tableau podpowie nam najpopularniejsze modele wraz z rozdzielczością ekranu. Oczywiście istnieje opcja dostosowania rozdzielczości ekranu ręcznie, jeżeli nasze urządzenie nie znajduje się na liście.
rys.4 – przegląd widoków raportu – widok domyślny, tabletowy oraz na telefon komórkowy
rys.5 – podgląd dostępnych predefiniowanych widoków dla typu tabletowego
Funkcjonalność „Device Designer” to nie tylko możliwość optymalizacji rozdzielczości pod wybrany typ urządzenia ale co, wg mojej opinii, najważniejsze to możliwość kastomizacji wyglądu oraz zmiana elementów raportu. Mamy możliwość wyboru elementów, dodanie lub usunięcie etykiet, filtrów, parametrów w zależności od oczekiwań. Oznacza to, że ten sam raport wyświetlony na komputerze może zawierać więcej elementów a wizualizacje będą opatrzone np etykietami wartości. Jednakże po wyświetleniu na telefonie raport może zwrócić tylko podstawowe informacje czy KPI aby w sposób szybki i czytelny dostarczyć strategicznych informacji. Podsumowując, mamy pełną dowolność a raporty mogą wyglądać zupełnie inaczej w zależności od wykorzystanego urządzenia.
rys.6 – podgląd dostępnych predefiniowanych widoków dla typu telefonu komórkowego
Możemy określić domyślną orientację urządzenia (pozioma lub pionowa) oraz to czy dedykowany widok ma być optymalizowany pod aplikację Tableau Mobile czy pod przeglądarkę internetową.
Tabletowa wersja Tableau Mobile poza wyświetlaniem, odświeżaniem, subskrypcją czy budową alertów daje możliwość edycji raportów lub budowy nowych w oparciu o źródła danych opublikowanych na Tableau Server. Pozwala to na analizę danych oraz budowę nowych raportów w dowolnym czasie i miejscu bez konieczności posiadania komputera przenośnego.
rys 7. – wybrane funkcjonalności aplikacji Tableau Mobile (mogą one zależeć od nadanych uprawnień)
Zachęcam do zapoznania się z dołączonym workbook’iem Tableau gdzie będziecie Państwo mogli samodzielnie poznać siłę funkcjonalności „mobilnych” Tableau. Powodzenia!
Link do Tableau Trial: http://tableau.astrafox.pl/pobierz_Tableau
sie 22, 2024
W dzisiejszych czasach coraz większy nacisk kładzie się na zrównoważony rozwój i odpowiedzialność korporacyjną. W tym kontekście pojawia się pojęcie...
sie 14, 2024
Współczesny świat biznesu przechodzi dynamiczną transformację, której napęd stanowi technologia. W erze cyfryzacji, organizacje na całym świecie coraz bardziej polegają...
lip 22, 2024
W świecie biznesu dane stały się jednym z najcenniejszych zasobów każdej organizacji. Wraz z rosnącą ilością dostępnych informacji, przedsiębiorstwa zyskują...