Tableau umożliwia podłączenie do dowolnego źródła danych pliku bądź bazy, poprzez natywne connectory.

Podłączenie danych
Tableau bez problemu podłącza dane w postaci bazodanowej, co jest dość oczywiste. Natomiast w szczególnym przypadku podłączenia danych z Excela, Tableau dodało funkcjonalność Data Interpreter, która po zaznaczeniu wyboru przez użytkownika automatycznie przeszukuje arkusze Excela i oznacza zakresy, w których znajdują się dane tabelaryczne. Jeśli na jednym arkuszu będzie więcej tabelarycznych danych, Tableau pokaże każdą z nich jako osobny zakres.



Łączenie różnych źródeł danych podczas podłączania i przygotowania możemy podzielić na trzy typy: Join, Blending i Union, których możemy użyć w zależności od typu danych, ograniczeń i struktury.
Join
Najczęstszym przypadkiem łączenia danych jest operacja join. Połączenie to polega na połączeniu tabel z danymi według określonego klucza, którym są dwie lub więcej kolumn o tym samym formacie i zawartości danych. Dzięki takiemu połączeniu tworzymy jedną tabelę, która zawiera dane ze wszystkich tabel według określonego klucza.




Najczęściej do łączenia różnych źródeł danych używamy typu join. Jednakże zdarzają się sytuacje, kiedy w zależności od typu danych i poziomu granulacji lepszym rozwiązaniem jest użycie funkcji blending. Są to przede wszystkim następujące sytuacje:
– jeśli łączysz dane z różnych źródeł, a join nie wspiera takiego połączenia [kostki OLAP, Salesforce],
– jeśli dane, które chcesz połączyć, mają różny poziom granulacji,
– dane wymagają czyszczenia, pivotowania,
– joiny powodują duplikację danych,
– jeśli będziesz pracować na bardzo dużych setach danych.
Aby zblendować dane należy najpierw podłączyć źródła niezależnie.



Union
Union to sposób łączenia tabel o podobnej zawartości. W przypadku zrzutów z systemu [np. SAP] w postaci plików .csv lub .xlsx

Może zdarzyć się sytuacja, w której kolumny, które powinny zostać połączone pionowo mają inne nazwy. W takim przypadku Tableau zaczyta je obie oddzielnie, jednak w przypadku kiedy w kolumnie A jest wartość, w tym samym wierszu w kolumnie B będzie null i odwrotnie. Tableau posiada funkcjonalność pozwalającą na połączenie tych kolumn poprzez merge mismatched fields


Dodatkową informacją jest też utworzone przez aplikację pole Path, które zawiera informacje o pełnej ścieżce do oryginalnego pliku.

Union może być stworzony ręcznie lub automatycznie, poprzez opcję Wildcard.

Przygotowanie danych w Tableau pozwala zaoszczędzić czas, który trzeba było poświęcić na przygotowanie danych w Excelu. Wartością dodaną jest możliwość zapisania modelu danych w postaci Saved Data Source lub opublikowania źródła danych na Tableau Server, dzięki czemu inni użytkownicy mogą już korzystać z przygotowanego modelu danych, bez potrzeby odtwarzania logiki przy kolejnej analizie.