Portal Open Data

Portal Open Data

Portal Otwartych Danych szyty na miarę

Wraz z rozwojem instytucji Administracji Publicznej, pojawiają się nowe dziedziny, przez pryzmat których postrzegamy ich transparentność i możliwość uczestniczenia mieszkańców wybranego obszaru w życiu Urzędu. Udostępnianie danych w formie otwartej, pozwala nie tylko budować zaufanie wobec urzędników ale również uzyskiwać konkretniejsze odpowiedzi w tematach, wymagających konsultacji społecznych. Open data to również doskonałe źródło do tworzenia merytorycznych materiałów, którymi urzędy mogą się dzielić poprzez swoje konta w portalach społecznościowych i wszędzie tam, gdzie otwarta komunikacja stanowi podstawę dialogu społecznego oraz współpracy z biznesem.

Tworzenie portali Open Data na potrzeby rozpowszechniania dostępu do danych publicznych to również działanie w myśl wytycznych Komisji Europejskiej (Dyrektywa 2013/37/UE) oraz krajowej strategii rozwoju w tym obszarze.

Jesteś zainteresowany szczegółami? Skontaktuj się z nami już dziś!

Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.

Funkcje, które czynią portal w pełni użytkowym

Istnieją różne kierunki udostępniania danych – dla mieszkańców, dla biznesu (G2B) i dla innych instytucji (G2G). Każdy z nich łączy wspólny mianownik umocowany zarówno w wymogach prawnych jak i w standardach, których trzymamy się przy realizacji każdego innego projektu. Tym mianownikiem są:

N

Łatwość dostępu

Przede wszystkim do warstwy wizualnej, również dla osób niepełnosprawnych, którą realizujemy poprzez prostą, przejrzystą kompozycję i wykorzystanie elementów ułatwiających dostęp, takich jak możliwości wyboru wysokiego kontrastu, dużych czcionek czy możliwości głosowej nawigacji w treści strony.

N

Przyjazny interfejs

Stworzony z myślą o użytkowniku, który jest gościem portalu, zarówno w warstwie wizualnej, jak i w obszarze interfejsu API.

N

Zrozumiała struktura panelu administracyjnego

Umożliwia ona łatwe i intuicyjne zarządzanie portalem i jego treścią.

Wizualna prezentacja danych poparta 20-letnim doświadczeniem biznesowym

Niemal każde dane można przedstawić w postaci zrozumiałej na pierwszy rzut oka, lub w takiej, która wprawi w zakłopotanie każdego odbiorcę. Za przykład niech posłużą poniższe wizualizacje, prezentujące takie same dane.

Wizualizacja zawierająca mapę już przy pierwszej interakcji informuje nas o wartościach najważniejszych wskaźników. Dodatkowo, pozostaje interaktywna, dzięki czemu użytkownik może kliknąć na wybrane województwo i przefiltrować tym samym dane na wykresie, który znajduje się obok. Ten wykres, również posiada zdolnośc filtrowania danych – po kliknięciu na wybraną grupę wiekową, przefiltrujemy wartości na mapie, tak, aby odbiorca mógł zobaczyć, w którym województwie jest najwięcej ludzi z danego przedziału.

Plansza, która znajduje się po prawej stronie, prezentuje takie same dane jak omawiany wyżej raport. Mimo, że w rzeczywistości również posiada funkcje pozwalające na interakcję z wizualizacją, odczytanie i porównanie ze sobą interesujących nas danych, przy tego typu prezentacji jest karkołomnie.

W Astrafox, zjedliśmy zęby na analizie, wizualizacji i komunikacji wizualnej bazujących na danych. To jak będzie wyglądał Twój portal z perspektywy użytkownika i to, czy będzie on się czuł komfortowo próbując zrozumieć przeznaczone dla niego materiały, przekłada się wprost na wizerunek Urzędu. Wizerunek, który – jak wszyscy wiemy – łatwo nadszarpnąć a o wiele trudniej odbudować.

Pozostałe możliwości Portalu Open Data

Funkcja udostępniania otwartych danych to często usługa osadzona w środowisku, które pełni rolę informacyjną wokół przechowywanych zasobów. Dlatego naturalnymi, dodatkowymi komponentami portalu są m.in.:

🔸Strukturalny podział danych z przypisaniem do kategorii, takich jak np. Demografia, Edukacja czy Gospodarka.

🔸Opisy zbiorów danych.

🔸Informacje o dostawcach danych.

🔸Możliwość przeglądania zbiorów wg kryteriów takich jak kategoria, dostawca, format, typ zasobu itd.

🔸Ściana newsów, aktualności i autorskich artykułów dotyczących miasta lub regionu.

🔸Kanały RSS.

🔸Integracja z Social Media.

🔸Alternatywne wersje językowe.

🔸Inne funkcje, zgodne z wymaganiami zamawiającego.

Zamów DARMOWĄ konsultację,

podczas której przeprowadzimy krótką analizę potrzeb i przedstawimy możliwe rozwiązania.

Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą powyższego formularza zamówienia bezpłatnych konsultacji jest Astrafox sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Dane osobowe będą przetwarzane w celu dobrania odpowiedniego konsultanta, umówienia oraz przeprowadzenia konsultacji. Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, ograniczenia, usunięcia, wniesienia sprzeciwu oraz skargi do organu nadzorczego. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu podanych danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności.