Outsourcing czy szkolenia

Michał Maliszewski

sty 12, 2023

outsourcing bi

szkolenie bi

Jak zapewnić firmie najlepsze wsparcie Business Intelligence?

Ostatnie badania jasno pokazują, że przedsiębiorstwa coraz więcej inwestują w szeroko rozumiane dane i analitykę, jednak wciąż brakuje poczucia, że przekłada się to na sukces biznesowy. Dzieje się tak dlatego, że od organizacji analizującej dane w Excelu do prawdziwej firmy data-driven jest bardzo długa droga. 

Przedsiębiorstwa, które wdrożyły już system Business Intelligence oraz mają dość dobrze zorganizowane raportowanie, zauważają, że to nie wystarczy, aby naprawdę stać się organizacją data-managed.

Czego brakuje?

Często wdrożenie BI w firmie ogranicza się tylko do jednego działu lub kluczowych osób, brakuje jednak wdrożeń w poszczególnych zespołach oraz ciągłego szkolenia pracowników i zachęcania ich do korzystania z narzędzia na co dzień. Kolejnym wyzwaniem jest budowanie zespołu i rotacja pracowników, którzy często zmieniają pracę skuszeni lepszymi zarobkami.

Czy zatem lepiej jest postawić na outsourcing działu BI czy budowanie wewnętrznych kompetencji w zespole?

Budowanie wewnętrznych kompetencji to świetny pomysł, ponieważ dynamiczny wewnętrzny zespół BI może obsłużyć większość wymagań analitycznych w firmie. Liderzy zespołów mogą organizować spotkania i zachęcać więcej zespołów do codziennej analizy danych, a tym samym pomagać we wdrażaniu analizy biznesowej w całej organizacji. Istotne jest, aby zespół motywowany był jasno określoną ścieżką kariery oraz atrakcyjnymi szkoleniami, pozwalającymi na ciągły rozwój. 

 

Outscoring działu BI też ma wiele zalet i może rozwiązać wiele problemów. Sprawdzi się, gdy potrzebujemy najlepszych kompetencji w danym projekcie, a nie chcemy zatrudniać takiej osoby na stałe ze względu na brak ciągłego zapotrzebowania lub wysokie koszty zatrudnienia. Również, jeśli zatrudniasz osobę do działu BI, otrzymujesz wiedzę i doświadczenie tylko tej osoby. Jeśli wynajmujesz firmę, zyskujesz wiedzę zespołu, który ma co najmniej dziesięciolecia zbiorowej wiedzy, certyfikatów i doświadczenia. To zazwyczaj sprawia, że wdrażanie działań czy rozwiązywanie problemów jest szybsze i efektywniejsze, niż gdyby firma opierała się na jednej osobie przypisanej do tego projektu. 

Chcesz dowiedzieć się jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojej firmy?

Skontaktuj się z nami!

Bezpłatna konsultacja

Końcowe przemyślenia

Z naszego doświadczenia wynika, że najlepiej sprawdza się model hybrydowy. Wtedy około 30% pracy wykonuje wewnętrzny zespół analityków, a 70% firma zewnętrzna, która zapewnia szkolenia, wsparcie SLA (zarządzanie administracją serwerami BI), rozwiązuje trudniejsze problemy, dostarcza ludzi do krótszych projektów lub gdy po prostu nie możemy ich znaleźć wśród osób aplikujących do naszej firmy.