
lis 29, 2023
Język DAX w Power BI
Język DAX (Data Analysis Expressions) stanowi fundament analitycznych możliwości oferowanych przez Power BI, będąc kluczowym narzędziem do budowy zaawansowanych formuł.
paź 19, 2017
Kiedy już rozpoznamy nasze źródła danych, zaprojektujemy dashboardy i opublikujemy je na Tableau Server, pojawia się kwestia optymalizacji raportów, ze względu na czas odpowiedzi systemu, który jest kluczowy ze względu na użytkownika.
Jeśli czas otwierania i przełączania się dashboardu nie jest wystarczająco krótki, wtedy musimy przyjrzeć się naszym wizualizacjom, aby zminimalizować czas oczekiwania na raport, również przy filtrowaniach i sortowaniach.
Warto pamiętać, że Tableau ma własny sposób monitorowania szybkości performance, który znajdziemy w menu Help.
Performance recording jest dostępne zarówno na Tableau Desktop jak i Tableau Server.
Zanim zaczniemy optymalizację, warto pamiętać o dwóch punktach:
Pamiętając o tych elementach, możemy zacząć optymalizację projektów w Tableau.
Pierwszym elementem jest liczba kolumn w źródle – warto ograniczyć tę liczbę, szczególnie, jeśli kolumn jest powyżej 50. Można do tego celu użyć opcji Hide do ukrycia pól niepotrzebnych w danym projekcie.
Tableau rekomenduje tworzenie ekstraktu dla projektów, jednakże czasem, jeśli dashboard jest często odświeżany, mimo wszystko warto jednak utrzymać połączenie Live.
Kiedy uporamy się już z ekstraktem I liczbą rekordów, kolejnym elementem jest liczba tzw. Data points na worksheecie, co możemy sprawdzić w dolnym pasku aplikacji:
Bardzo często, szczególnie na początku naszej pracy z Tableau, próbujemy zmieścić jak najwięcej elementów na jednym worksheecie, co powoduje zwiększenie liczby data points, a tym samym spowolnienie pracy aplikacji.
Dlatego należy praktykować tzw. Guided Analytics, czyli kompilować widoki na dashboardzie i tam dodawać kolejne elementy w postaci worksheetów. Następnie użytkownik może podróżować pomiędzy widokami, przy pomocy filtrów akcji aż do najniższych poziomów granulacji w optymalnym czasie. Warto usunąc też zbędne wymiary z półki Details, jeśli nie wniosą nic do samego widoku. Pomocne może być również eksperymentowanie z różnymi typami wizualizacji, często zmiana typu wykresu może pomóc nam zoptymalizować dashboard.
Jeśli używamy opcji Show Filter, wtedy Tableau musi załadować wszystkie elementy do wymiarów i uruchomić dodatkowe zapytania, które mogą znacząco obniżyć performance dashboardu. Filtry wykluczające również spowalniają działanie projektu, warto zamienić je na zwykłe filtry Include. Są znacznie szybsze.
Warto używać filtrowania daty w trybie ciągłym. Jest on o wiele szybszy niż filtrowanie w postaci dyskretnej, ze względu na szybkość indeksowania w bazie.
Filtry typu Boolean są najbardziej efektywne, warto zamienić szczególnie te, które działają na formatach typu String.
Parametry i filtry akcji są dużo szybsze niż zwykłe filtry, warto je podmienić.
Wreszcie na koniec, nie zapomnij o oczyszczeniu workbooków. Zredukuj fokus na dashboardzie, jeśli performance jest niezadowalający. Wykasuj albo skonsoliduj nieużywane worksheety i dashboardy.
Bibliografia:
https://www.hobo-web.co.uk/your-website-design-should-load-in-4-seconds/
https://www.interworks.com/blog/bfair/2015/02/23/tableau-performance-checklist
lis 29, 2023
Język DAX (Data Analysis Expressions) stanowi fundament analitycznych możliwości oferowanych przez Power BI, będąc kluczowym narzędziem do budowy zaawansowanych formuł.
lis 17, 2023
Rozwój sztucznej inteligencji (AI) jest kluczowy dla ewolucji narzędzi analitycznych, takich jak Power BI. W 2023 roku, Power BI zyskał...
lis 3, 2023
Witajcie w fascynującym świecie analizy danych, gdzie innowacje technologiczne otwierają nowe horyzonty możliwości. Tableau, lider w dziedzinie Business Intelligence, wprowadza...