Nowości w Tableau 2020.3

Łukasz Kościński, Sebastian Wareluk

sie 18, 2020

Tableau

Nowe możliwości w Tableau Prep

Jak dotąd Tableau Prep pozwalało na dokonywanie różnych przekształceń na danych. Mieliśmy możliwość zamiany kolumn na wiersze, filtrowania, sortowania i wykonywania szeregu innych działań zwiększających komfort późniejszej pracy na danych, które są dobrze przygotowane.

Do tej pory jednak, jako plik wyjściowy można było generować albo prosty plik tekstowy do wczytania w innym narzędziu lub eksportować cały strumień na Tableau Server. Teraz Tableau wychodzi naprzeciw oczekiwaniom użytkowników dodając nową funkcjonalność eksportową tj. możliwość do zapisu tabel innych systemów baz danych. Posiadasz bazę Oracle? A może MS SQL. Teraz możesz zapisywać przekształcenia do tych baz bezpośrednio z Tableau Prep. Ponadto można nie tylko tworzyć nowe tabele, ale też dodawać (ang. append) do tabel już istniejących, co czyni tę zmianę jeszcze bardziej przełomową.

Tableau Server – co ucieszy administratorów?

Zarządzanie użytkownikami to zmora każdego administratora IT. Konieczność odpowiadania na liczne wiadomości, awarie oraz dokładne nadawanie uprawnień. Oczywiście każdy kij ma 2 końce i dla użytkowników oczekiwanie na reakcję działu IT często też nie jest przyjemne.

Wychodząc naprzeciw potrzebom obu tych grup w najnowszej wersji Tableau Server 2020.3 istnieje możliwość nadawania uprawnień całym grupom użytkowników funkcjonujących w organizacji, którzy na razie nie mają nawet potrzeby korzystania z Tableau Server. Jednak, gdy taka potrzeba się pojawi, nie będą zmuszeni do tego, aby zwracać się do działu IT, który będzie zmuszony nadawać uprawnienia poszczególnym osobom. Już w momencie pierwszego zalogowania się na Tableau Server użytkownik dostanie uprawnienia właściwe dla jego grupy. Dzięki czemu oszczędzą czas zarówno pracownicy jak i dział techniczny.

Tableau Desktop, krok milowy dla użytkowników SAP HANA

Tableau również cały czas pracuje nad poszerzaniem i usprawnianiem możliwości integracji swoich narzędzi z różnymi źródłami danych. W wersji 2020.3 duży krok naprzód został poczyniony w zakresie łączenia się z zasobami SAP HANA. Dzięki uzyskaniu oficjalnej certyfikacji SAP, mamy dodatkowo dostęp do Table Functions.

Tableau Desktop, na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Przede wszystkim, rozbudowana została paleta kalkulacji – teraz w obszarze kalkulacji tablicowych, znajdziemy nowe funkcje związane z modelami predykcyjnymi. Poza tym, dostępny jest nowy operator – IN. Dzięki temu, będziemy mogli uprościć niejedną kalkulację, stosując pojedynczy operator zamiast na przykład kilku OR. Szerzej potencjał tego operatora w kontekście kalkulacji w Tableau, opiszemy już niebawem w oddzielnym wpisie na naszym blogu.

Dodatkowo, pracę w nowym Tableau ułatwi nam usprawniona wyszukiwarka w panelu danych. Teraz będziemy mogli określić, czy szukamy kalkulacji, wymiaru czy miary. Żeby zawęzić nasze wyszukiwanie do jakiegoś typu danych, wystarczy kliknąć na nową ikonę filtra, którą znajdziemy w okienku wyszukiwarki.

Tableau Server, nowy tryb subskrypcji raportów

Z perspektywy Tableau Server, z całą pewnością ucieszy Was fakt, że pojawiła się nowa funkcja przy subskrypcjach raportów. Do tej pory mogliśmy określić interwał, z jakim raport miał być wysyłamy do odbiorców. Budziło to jednak pewne wątpliwości, ponieważ nie mogliśmy zdefiniować wysyłki raportu na przykład na godzinę 8 rano, z zastrzeżeniem, że dane zdążyły się odświeżyć. Teraz mamy dostępną nową opcję w menu Frequency: When Data Refreshes.

Jak zwykle przy wydaniu nowej wersji Tableau, nowości i usprawnień jest bardzo dużo, a my pokrótce opisujemy te, które z naszej perspektywy są najciekawsze. Pełną listę nowości możesz sprawdzić na oficjalnej stronie Tableau [LINK].