Jak stać się dobrym analitykiem?

maj 23, 2022

Analiza Danych

Business Intelligence

Obecnie na rynku pracy pojawia się coraz większe zapotrzebowanie na analityków, ale co trzeba zrobić, żeby nim zostać? Jakie kompetencje stanowią kluczową rolę i znajomość jakich narzędzi może okazać się przydatna? W tym artykule postaramy się poruszyć naszym zdaniem najistotniejsze kompetencje dobrego analityka, a nie są one aż tak oczywiste.

Ciekawość

Bycie analitykiem to nie tylko patrzenie wprost na dane. Osoba zajmująca się analizą danych powinna każdego dnia wyzwalać w sobie ogromne pokłady ciekawości. Gdy patrzymy na dane i procesy, powinniśmy nie tylko myśleć o tym, jak układają się słupki, ale również, jeżeli nie przede wszystkim, zadawać sobie pytania, dlaczego one wyglądają tak, a nie inaczej.

Analityków można podzielić na dwie grupy: twórczych i odtwórczych. Skupmy się na tych pierwszych. Załóżmy sytuację, że posiadamy firmę produkcyjną. Z naszych suchych analiz wynika, że jedna z fabryk jest nierentowna i należy ją zamknąć. Będąc twórczym, a co za tym idzie analitykiem ciekawym tego, dlaczego tak się dzieje, porozmawiamy z kimś o tym, jak wygląda praca w tym zakładzie, a być może nawet pojedziemy do tego miejsca, żeby na własne oczy spróbować dostrzec, czy jest jakiś konkretny problem, który sprawia, że ta fabryka jest nierentowna.

W naszym wyobrażeniu praca analityka powinna wyglądać tak, że oprócz przygotowania analizy zaczniemy szukać troszkę głębiej. Popatrzymy nie tylko na same dane, które otrzymamy. Oczywiście nie trzeba zawsze jeździć i sprawdzać naocznie co się dzieje, wystarczy czasem spojrzeć na ogólnodostępne dane, jak na przykład dane pogodowe, które również mogą okazać się pomocne w przypadku chociażby branży spożywczej. Pro aktywność ze strony analityka może nadać zupełnie inny kontekst danej analizy.

Komunikacja

Ciekawość stanowi nierozerwalny element komunikacji, bo jak możemy poznać szerszy kontekst danej sytuacji, gdy nie porozmawiamy z inną osobą? Aby w pełni sprostać oczekiwaniom odbiorcy naszego raportu, musimy poznać jego prawdziwe potrzeby. Przecież nie chodzi o to, żeby stworzyć wykres słupkowy i na tym zakończyć temat. Czego ten odbiorca tak naprawdę szuka? Czego potrzebuje? To rozmowa sprawia, że jesteśmy w stanie w pełni wykorzystać potencjał swoich umiejętności. Komunikacja to również łączenie ze sobą działów mniej technicznych, z tymi bardzo technicznymi. Analitycy często dzięki swoim umiejętnościom stanowią swoisty most między biznesem a działami IT. Tylko zrozumienie między wszystkimi departamentami w firmie może sprawić, że biznes będzie rozwijał się prawidłowo, a analitycy w tej całej układance odgrywają bardzo istotną rolę.

Bardzo ważny aspekt stanowi chęć rozmów z drugą stroną. Czasami wręcz można do nich podejść w sposób dziennikarski. Musimy poznać problemy drugiej strony, by dobrze je zrozumieć, a co za tym idzie pomóc w ich rozwiązaniu. Przeprowadzenie wywiadu dotyczącego oczekiwań odnośnie danego projektu jest bardzo istotne. I tak jak w przypadku ciekawości, należy pytać nie tylko o to, co ma zawierać dany projekt, ale dobrze jest także poznać szerszy kontekst, by móc jak najlepiej wypełnić swoje obowiązki i sprostać oczekiwaniom drugiej strony. Czasami jest tak, że dla jednej z osób sytuacja sprawia wrażenie być na tyle oczywista i wydaje się być wiedzą powszechną, więc dla niej nie jest ona warta opowiadania, a to dla nas powinno być istotne, by właśnie takie oczywiste, a zarazem nieoczywiste szczegóły poznać.

Interdyscyplinarność

Analityk to osoba, która powinna łączyć w sobie bardzo wiele umiejętności. Są to kompetencje związane zarówno z tzw. umiejętnościami miękkimi, jak i twardymi. Umiejętności miękkie to wspomniana już wcześniej ciekawość czy umiejętność rozmowy z drugą stroną, czyli odbiorcą danej analizy. Kompetencje twarde to oczywiście opanowanie odpowiednich programów i narzędzi do analizy danych, ale ten aspekt można połączyć również z umiejętnościami miękkimi, ponieważ bardzo ważna w tym zawodzie jest również elastyczność. Aktualnie ilość środowisk danych, oprogramowań i aplikacji różnego rodzaju sprawia, że nie jest możliwe przygotowanie się do pracy w każdym możliwym środowisku, a nawet jeżeli jest, to niewątpliwie okupione byłoby to ogromem ilości pracy. Taka gotowość do zmian jest również bardzo istotna.

Wykształcenie

Jakie studia należy ukończyć, aby stać się analitykiem danych? Odpowiedź może być nieoczywista, bo nawet wewnętrznie w szeregach naszej firmy pracują konsultanci, którzy nie mają stricte wykształcenia technicznego, a są bardzo dobrymi analitykami. Sposób pracy, ciekawość, elastyczność i umiejętność zrozumienia wobec innych miały ogromny wpływ na to, jaki zawód teraz wykonują. Oczywiście, później musieli się dokształcić w różnych aplikacjach i rozwiązaniach, poznać specyfikę pewnych narzędzi i przede wszystkim praktykować nabyte umiejętności. Żebyśmy jednak nie zostali źle zrozumiani, nie negujemy studiów kierunkowych! One oczywiście dają pewien zakres wiedzy teoretycznej i pomagają zrozumieć pewne procesy, ale to głównie praktyka, z którą zderzamy się na co dzień, daje nam największą wiedzę.

W dzisiejszych czasach mówi się o tym, że nie można za bardzo przywiązywać się do jednego zawodu na całe życie. Narzędzi zawsze można się nauczyć, a kompetencje, które zostały poruszone w tym artykule, są bardzo uniwersalne i stanowią ogromną bazę rozwoju. Zmienność rynku jest tak duża, że być może za 5 lat powstanie nowe narzędzie, które zrewolucjonizuje cały rynek analityczny. Nie wiemy tego, dlatego tak ważna jest pielęgnacja kompetencji miękkich.

Jeżeli zaciekawił Cię temat związany z pracą analityka i chcesz wiedzieć, jak wygląda jego codzienna praca, zapraszamy do przesłuchania odcinka naszego podcastu Pogromcy Pie Chartów. To na podstawie tej rozmowy powstał artykuł. Poznasz tam inne kompetencje i przykłady ich możliwego wykorzystania, które mogą stać się kluczowe dla Twojej zawodowej ścieżki kariery.