
lis 17, 2023
Sztuczna Inteligencja przejmuje kontrolę? Odkryj, jak AI redefiniuje Power BI w 2023
Rozwój sztucznej inteligencji (AI) jest kluczowy dla ewolucji narzędzi analitycznych, takich jak Power BI. W 2023 roku, Power BI zyskał...
Michał Maliszewski
lip 11, 2018
Stworzenie dobrej wizualizacji wymaga więc odpowiednio dobranej palety.
W Excelu wydaje się to proste – o ile mamy wcześniej przeanalizowane palety kolorów i umiemy dobrać odpowiednie gradienty, różniące się barwy, czy też tzw. “diverging palette”, kiedy chcemy pokazać dane od najgorszych do najlepszych w postaci jak poniżej.
Krótko mówiąc, Excel daje nam możliwości doboru palet kolorów, jednakże to my musimy zbudować sobie odpowiednią paletę, co zajmuje czas, a w przypadku użytkownika, który nie posiada wiedzy na temat używania kolorów w wizualizacjach staje się to nieefektywne czasowo i jakościowo.
Tymczasem Tableau proponuje użytkownikowi szeroką gamę palet z której możemy wybrać najbardziej dla nas odpowiednią. Nie musimy zastanawiać się nad doborem kolorów, Tableau podpowie nam, jakie gamy będą najlepsze.
W przypadku palet dyskretnych i gradientowych dysponujemy ponad trzydziestoma wyjściowymi paletami na każdą kategorię.
Palety w Tableau zostały zaprojektowane tak, by uzyskać optymalny efekt wizualizacji.
Wybrana paleta będzie z pewnością zgodna z zasadami wizualizacji i używania odpowiednich kolorów. Po wybraniu palety możemy ją oczywiście modyfikować, zmieniać przypisanie, wybierać też kolory z innych palet, jeżeli chcemy dostosować ją np. do kolorów korporacyjnych.
W przypadku potrzeby takiej zmiany najprostszym sposobem jest wybór palety wyjściowej, a następnie modyfikacja kolorów poprzez kliknięcie na opcję more colors lub wybrany kwadrat z kolorem.
Następnie po znaczniku <workbook> wpisujemy następującą instrukcję:
<color-palette name=”Nazwa_palety” type=”regular”>
<color>kod_html_koloru1</color>
<color> kod_html_koloru 2</color>
</color-palette>
Podobnie w przypadku palety gradientowej typu diverging:
<color-palette name=”Nazwa_palety” type=”ordered-diverging”>
<color>kod_html_koloru_start</color>
<color> kod_html_koloru_end</color>
</color-palette>
Dla jednokolorowej palety gradientowej użyjemy następującego kodu:
<color-palette name=”Moja_paleta” type=”ordered-sequential”>
<color>kod_html_1</color>
<color> kod_html_2</color>
<color> kod_html_3</color>
<color> kod_html_n</color>
</color-palette>
Po wpisaniu powyższych linijek kodu należy zapisać plik, a następnie zamknąć i otworzyć Tableau ponownie. Po ponownym otwarciu workbooka paleta powinna być dostępna na liście wyboru palet.
lis 17, 2023
Rozwój sztucznej inteligencji (AI) jest kluczowy dla ewolucji narzędzi analitycznych, takich jak Power BI. W 2023 roku, Power BI zyskał...
lis 3, 2023
Witajcie w fascynującym świecie analizy danych, gdzie innowacje technologiczne otwierają nowe horyzonty możliwości. Tableau, lider w dziedzinie Business Intelligence, wprowadza...
lis 2, 2023
W październiku 2023 roku Google Looker Studio wprowadziło kilka ekscytujących aktualizacji, które z pewnością zainteresują każdego, kto korzysta z tej...