Tableau 10.5 już dostępne

sty 10, 2018

Tableau

Business Intelligence

Data Science

Miło nam Państwa poinformować, że jest już dostępna kolejna wersja Tableau – 10.5!

Najważniejsze nowości:

  • Nowy silnik danych Hyper
  • Wizualizacje w tooltipie
  • Tableau Server na Linux
  • Potęgowa linia trendu (Analytics Pane)
  • Downgrade workbooków do poprzednich wersji

O ile znakomita większość użytkowników z pewnością przyzna, że każde kolejne wydanie Tableau niesie ze sobą szereg usprawnień i nowych, praktycznych funkcjonalności, to w kontekście 10.5 możemy mówić o prawdziwej rewolucji. Nowe Tableau jest zdecydowanie szybsze, rozwiązuje szereg problemów zarówno natury technicznej, jak i tych związanych z koncepcją budowy wizualizacji. Z pewnością również rozwieje wszelkie wątpliwości u wszystkich, którzy jeszcze nie zdecydowali się na wybór swojego systemu BI.

Przede wszystkim performance

Wersja 10.5 była od podstaw budowana z myślą o nowym silniku Hyper. Hyper jest silnikiem przetwarzającym dane in-memory, zaprojektowanym w oparciu o priorytet najwyższej wydajności. Pozwala na dużo szybszą analizę dużych zestawów danych, dynamicznie optymalizując zapytania w taki sposób, żeby ich wykonywanie przebiegało bezstratnie zarówno dla prędkości zapisu jak i tworzenia ekstraktów. Bazuje na nowatorskim rozwiązaniu przetwarzania zapytań w czasie rzeczywistym, dostosowując je do dostępnych zasobów hardware’owych poprzez odpowiednią dystrybucję pomiędzy dostępne rdzenie. Twórcy Tableau deklarowali, że głównym założeniem przy wdrażaniu rozwiązania było wyeliminowanie kompromisów pomiędzy trzema wcześniej wspomnianymi czynnikami czyli między zapisem, extractami i samą analityką. Nie pozostali gołosłowni, ponieważ w nowej odsłonie aplikacja jest faktycznie dużo szybsza sama w sobie a w połączeniu z Project Maestro którego premiera zbliża się wielkimi krokami, będzie w stanie zaoferować prawdziwie nowy wymiar pracy z danymi.

Viz in tooltip

Drugą niezwykle istotną nowością jest funkcja nazwana przez Tableau Viz in tooltip. To bardzo ciekawe rozwiązanie które pozwala na budowanie szerszego kontekstu dla prezentowanych danych oraz na zaoszczędzenie miejsca na dashboardzie. Dodatkowo z całą pewnością pomoże rozwiązać problemy takie jak zamieszczanie wielu informacji na raz w tabelach. I choć dla tabel mamy wiele alternatyw, to raporty które pozostają w tej formie mogą nabrać zupełnie nowego wymiaru. Sama funkcjonalność jest również bardzo prosta w zastosowaniu. Widok który chcemy wyświetlić w tooltipie tworzymy w nowej zakładce, następnie w dropdownie „Insert” w oknie edycji tooltipa znajdziemy możliwość wstawienia tam dowolnego arkusza. Tableau umożliwia również edycję wielkości etykiety z dodatkową wizualizacją. Poza dodatkowym widokiem, w tooltipie mogą się też znaleźć informacje które zamieszczaliśmy tam do tej pory, a finalny efekt może wyglądać np. tak, jak na załączonym screenie.

Nowości w Tableau Server

Najważniejszą informacją dotyczącą Tableau Server jest to, że 10.5 jest pierwszą wersją wydaną również na Linuxa. Server oczywiście działa również w oparciu o Hyper. Od strony administracji, istotną nowością okaże się Tableau Services Manager, który będzie wspomagał administrację serwerem. Do dyspozycji mamy też dużo bardziej elastyczne zarządzanie procesami, w ramach których możliwa jest zmiana ilości uruchomionych procesów bez konieczności restartowania serwera. Od nowego wydania obsługiwany jest również protokół LDAP. W wersji linuxowej możemy również korzystać z narzędzi takich jak Bash czy Yum. Dodatkowo dla wszystkich organizacji które dotychczas korzystały z serwera i chciałyby przejść na Linuxa, istnieje możliwość zmigrowania serwera z Windowsa i płynne przejście do nowego systemu.

Pozostałe nowości

Poza omówionymi wcześniej elementami, warto również nadmienić, że w wersji 10.5 Tableau wspiera połączenie do serwera SAP HANA skonfigurowanego do połączenia awaryjnego. Do dyspozycji mamy również nowy element w zakładce Analytics, czyli linię trendu w postaci potęgowej. Pewnym ułatwieniem w pracy z poprzednimi wersjami serwera będzie też możliwość zapisywania raportów do starszych wersji workbooków. W 10.5 zapiszemy dokument do wersji 10.4, 10.3 i 10.2. Ci z Państwa którzy korzystali z edycji raportów w przeglądarce z pewnością zwrócili uwagę na to, że do tej pory nie było możliwości edycji osi wykresu w raporcie tworzonym lub edytowanym na serwerze. W tej chwili nie stanowi to już problemu, po aktualizacji serwera będziemy mieli taką możliwość.