Raportowanie awarii maszyn
Minimalizuj możliwość wystąpienia awarii dzięki skutecznym raportom
W firmie produkcyjnej, analiza danych generowanych przez maszyny, jest obligatoryjnym krokiem w kierunku optymalizacji procesów produkcji i minimalizowania związanych z nim zagrożeń. Umiejętne wykorzystanie takich zasobów, niesie ze sobą szereg korzyści i nowych możliwości, takich jak:
- Lepsze planowanie produkcji.
- Ograniczenie ilości nieplanowanych postojów.
- Wykrycie cykliczności awarii poszczególnych maszyn.
- Analizę czasów postojów z podziałem na ich przyczyny.
- Śledzenie specyficznych zachowań jako zwiastunu nadchodzącej awarii.
Te i inne wiadomości dotyczące procesu produkcji, dostarczymy Ci w postaci cyklicznych, przejrzystych, interaktywnych raportów dostępnych z każdego urządzenia stacjonarnego i mobilnego. Dzięki czytelnym informacjom dostępnym na wyciągnięcie reki, będziesz miał doskonałą podstawę zarówno do podejmowania świadomych decyzji operacyjnych, jak i do rozmów z personelem, który na co dzień posługuje się techniczną warstwą danych, trudną w interpretacji dla zespołów biznesowych.
Awarie maszyn a środowisko analityczne Business Intelligence
Dla przedsiębiorstw produkcyjnych awarie maszyn są jednym z najbardziej problematycznych aspektów prowadzenia działalności. Bardzo często park maszynowy funkcjonuje w trybie 24/7, ponieważ ewentualne koszty rozruchu maszyn są zbyt wysokie, aby zatrzymywać produkcję.
Dla sprawnie pracującej linii produkcyjnej, awaria nawet jednej maszyny, może całkowicie sparaliżować i zatrzymać proces produkcji. Ewentualne przestoje z tym związane są przyczyną olbrzymich kosztów – straty mogą sięgać dziesiątek, a nawet setek tysięcy złotych w zależności od wolumenu produkcji. Relatywnie niewielka część tych kosztów, może stanowić inwestycję w rozwój środowiska Business Intelligence, które zapewni pełną kontrolę kondycji parku maszyn i znajdzie zastosowanie w każdej innej dziedzinie działalności firmy.
Analiza cykli awaryjności maszyn
Dla uniknięcia powyższych kosztów, istotne są regularnie wykonywane przeglądy parku maszynowego. Niestety często zwykłe czynności serwisowe są niewystarczające.
Ze względu na powyższe kwestie, w analizie danych bardzo istotne są wskaźniki badające np. jakość produkcji i pozwalające wykrywać zwiększoną brakowość, która może być zwiastunem nadchodzącej awarii.
Podejściem uzupełniającym do badania brakowości jest analiza cykli awaryjności maszyn. Najprostszą formą tego rodzaju monitorowania jest sprawdzanie historii produkcji dla danej maszyny i weryfikacja, czy awarie zdarzają się w określonym cyklu czasowym. Wiedząc, z jaką częstotliwością występowały, można zaplanować wykonanie prac serwisowych w optymalnym czasie.
W praktyce, szczegółowość monitoringu maszyn jest znacznie bardziej skomplikowana. Niemal każda, posiada własny zestaw czujników monitorujących jej pracę. Konkretne zmiany parametrów zestawów czujników, mogą zapowiadać zbliżającą się awarię. Tutaj, podobnie jak w wielu innych aspektach prowadzenia przedsiębiorstwa, odpowiednio dobrana wizualizacja danych wraz ze zdefiniowanymi wzorcami awarii pozwoli zapobiegać kosztownym przestojom i funkcjonować firmom produkcyjnym znacznie wydajniej.
Raportowanie awarii maszyn – wsparcie Astrafox
Analityka i wizualizacja danych związanych z pracą każdego parku maszyn, stanowi wyzwanie nie tylko na poziomie technicznego zebrania danych i przygotowania raportów. Niezwykle istotna jest również ich interpretacja i określenie czułości wskaźników – wszak w zależności od specyfiki danej miary, odchylenie o 0,01 może nie być istotne lub stanowić problem na miarę tego, że produkty nie przejdą kontroli jakości.
Dlatego tworząc raporty w tym obszarze, warto zdać się na pomoc doświadczonych konsultantów, którzy pomogą Ci odpowiednio wykorzystać stworzone wcześniej materiały oraz przełożyć Twoje obserwacje na właściwe decyzje biznesowe.