Nowa wersja Tableau 2018.3

Sebastian Wareluk

lis 7, 2018

Tableau

banery data science

Pod koniec zeszłego tygodnia informowaliśmy Was o tym, że dostępna jest już nowa wersja Tableau 2018.3. Dziś na łamach naszego bloga rozwieję Wasze wątpliwości i przedstawię Wam wszystkie nowości, które przygotował dla nas producent. Jednocześnie uchylę rąbka tajemnicy z backstage’u naszego bloga: już od jakiegoś czasu testujemy wersję beta 2019.1, która na tym etapie wygląda bardzo ciekawie, a w momencie oficjalnego wydania z pewnością będzie wielkim krokiem w kierunku zbudowania jednolitej platformy analitycznej Tableau.

Wróćmy jednak do Tableau 2018.3. Przyjrzymy się aplikacji Desktop, Prep oraz Server i Online.

Heatmapy

Często omawiając różne rodzaje wizualizacji w Tableau mówiliśmy o wykresach typu heatmap. Heatmapami nazywaliśmy te rodzaje prezentacji danych, w których natężeniem koloru informowaliśmy odbiorcę raportu o intensywności jakiejś miary, na przykład wysokość sprzedaży na kalendarzu rocznym.

Dzisiaj, za sprawą dostępności nowej formy prezentowania danych czyli ‘Density’ musimy nieco uściślić o jakiej heatmapie mówimy ponieważ właśnie dzięki ‘Density’ możemy wizualizować natężenie koncentracji punktów, np. na mapie lub wykresie Scatter plot.

Akcje na Dashboardach

Do tej pory znaliśmy 3 rodzaje akcji, które mogliśmy stosować w obrębie dashboardu, czyli Filter, Highlight i Go To URL. Tableau 2018.3 oddaje nam do użytku kolejne dwie akcje, czyli Change Set Values i Go To Sheet. Pierwsza z nich pozwala na dynamiczne zarządzaniem zawartością Set’ów na poziomie dashboardu, dzięki której możemy jeszcze szybciej analizować nasze dane na kolejnych widokach.

Kolejna nowa akcja z pewnością przyczyni się do logicznego prowadzenia odbiorcy przez nasze raporty. W obrębie funkcji Go To Sheet możemy zarówno przenieść adresata naszych analiz do pojedynczego widoku lub nowego dashboardu. Przenoszenie do nowego widoku może mieć zastosowanie na przykład w scenariuszu, kiedy analizujemy dane na mapie. W tooltipie, który pojawia się po najechaniu kursorem na dany element umieszczamy małą wizualizację top 5 klientów. Po kliknięciu na ten element przenosimy użytkownika do bardziej szczegółowego, pełnego widoku klientów z danego regionu. Oczywiście jest to tylko jedno z możliwych zastosowań nowej akcji, jednak jestem pewien, że z czasem rozbudzi ona Waszą kreatywność.

W obrębie dashboardu, w menu obiektów mamy dostępny jeszcze jeden nowy element, czyli przycisk nawigacyjny. Elementy graficzne, który pozwalały przełączać się między dashboardami mogliśmy do tej pory budować ‘ręcznie’ tworząc je w formie oddzielnych widoków na dashboardzie z podłączoną odpowiednią akcją. W tej chwili możemy ten proces zautomatyzować i znacznie przyspieszyć, co pozwoli na większe skupienie się na danych zamiast budowania logiki UI.

Kolejną nowością w tworzeniu wizualizacji jest możliwość tworzenia przezroczystego backgroundu elementów dashboardu takich jak wizualizacje, filtry, parametry czy legendy. Dzięki temu możemy się bardziej rozwinąć w kierunku tworzenia infografik i jeszcze bardziej ulepszyć warstwę prezentacyjną naszych danych.

Usprawnienia pojawiły się również w zakresie współpracy ze źródłami takimi jak ESRI Geodatabase, KML i TopoJSON suport. W wersji 2018.3 możemy skorzystać z bezpiecznego połączenia (SSL/TLS) z RServe pod kątem współpracy Tableau z R. Warto również zwrócić uwagę na nowe opcje w zakresie tworzenia Extractu danych. W modelach, które z racji swojej budowy skutkowały redundancją danych możemy stworzyć extract, który będzie zawierał więcej niż jedną tabelę, co pozwoli na zmniejszenie jego rozmiaru i szybsze działanie raportu.

Tableau Prep

Tableau Prep jest aplikacją, która zasługuje na szczególną uwagę w zakresie zmian, które pojawiają się w kolejnych wydaniach, ponieważ produkt jest w dalszym ciągu nowością na rynku. Nowe funkcje są o tyle ciekawe, że patrząc na graficzną interpretację rozmaitych opcji, doskonale widać świeżość podejścia do tematu tworzenia narzędzia ETL dla biznesu.

Jednym z przykładów takich rozwiązań w zakresie GUI jest Union summaries, dzięki któremu jak na dłoni będziemy widzieli efekty połączenia poszczególnych tabel metodą Union. Mówiąc o łączeniu danych, warto wspomnieć również o usprawnieniach, które pojawiły się w zakresie narzędzia Join. Tam też znajdziemy różnice w stosunku do poprzedniej wersji, a polegają one głównie na dodatkowej informacji dotyczącej rekordów, które zostały wykluczone na tym etapie naszego procesu.

Prep rośnie w siłę również w kwestii możliwości podłączenia danych z rozmaitych źródeł. W obecnym wydaniu do nowości możemy zaliczyć connector do bazy Snowflake, oraz co ciekawe, do plików SAS (*.sas7bdat), SPSS (*.sav), and R (*.rdata).

Aplikacja będzie również bardziej user-friendly w zakresie łatwego grupowania danych, które od teraz dostępne jest w menu kontekstowym przy naszych danych.

Tableau Server

W zakresie Tableau Server twórcy aplikacji tym razem skupili się głównie na webowym narzędziu do tworzenia raportów. Edycja czy tworzenie raportów w przeglądarce swoimi funkcjami coraz bardziej pokrywa się z Tableau Desktop. Wersja 2018.3 jest kolejnym krokiem w tym kierunku, a jedną z ciekawszych funkcji, którą mamy od teraz dostępną również w serwerze jest duplikowanie zakładek jako tabele przestawne. Dodatkowe usprawnienia pojawiły się również w zakresie tworzenia layoutów na urządzenia mobilne, które teraz możemy tworzyć trzymając się zasady Pixel Perfect dla konkretnych urządzeń mobilnych.

Tableau Online

Nowości o których pisałem w zakresie Tableau Server dotyczą również Tableau Online. Jednak w Online, w kontekście funkcji, które pojawiły się w 2018.3 należy wymienić również:

  •  powiadomienia dla użytkowników SSO w momencie dodania ich do site’u Tableau Online,
  • integracja Tableau Online z systemem pojedynczego logowania do usług chmurowych za pośrednictwem SCIM,
  • usprawnienia Tableau Bridge w zakresie zarządzania odświeżaniem ekstraktów danych.

Wszystkich nowych użytkowników jak zwykle gorąco zachęcamy do testów Tableau, a Tych z Was, z którymi mieliśmy już okazję współpracować do aktualizacji Waszych aplikacji do nowej wersji 🙂