lis 20, 2024
Jak zautomatyzować raportowanie ESG
Automatyzacja raportowania ESG to klucz do efektywnego i zgodnego z regulacjami zarządzania danymi środowiskowymi, społecznymi i ładu korporacyjnego. Dowiedz się,...
wrz 17, 2017
Tableau to potężne narzędzie, które mimo swej ogromnej funkcjonalności pozostaje niezwykle intuicyjne w obsłudze. Wprawdzie pierwsze raporty i dasboardy w Tableau tworzyć można już od pierwszego dnia korzystania z narzędzia, jednak pełne jego zrozumienie i wykorzystanie ogromnego potencjału wymaga poświecenia znacznie większej ilości czasu i zdobycia szerszej wiedzy. Gdzie szukać informacji na temat Tableau?
Zdecydowanie pierwszym i zarazem najważniejszym źródłem informacji i wiedzy na temat Tableau powinna być oficjalna strona internetowa producenta narzędzia. To właśnie tu znaleźć można szeroki wybór wartościowych materiałów edukacyjnych, do których zaliczają się m. in.:
#1 Darmowe tutoriale
Zdecydowanie najwłaściwszym sposobem na rozpoczęcie pracy z Tableau będzie skorzystanie z bezpłatnych szkoleń online, które podzielono na tematyczne kategorie (Tableau Desktop, Tableau Server, Tableau Online) i zaplanowano w taki sposób, by każde kolejne nagranie stanowiło uzupełnienie poprzedniego i poruszało coraz bardziej zaawansowane zagadnienia. Przerobienie wszystkich udostępnionych na stronie Tableau tutoriali (kilka godzin nagrań), pozwala na zdobycie podstawowej wiedzy, umożliwiającej samodzielną pracę z Tableau – łączenie się z bazami danych, ich eksplorowanie, wnikliwe analizowanie, atrakcyjne wizualizowanie czy wreszcie udostępnianie. Dysponując tak gruntownym przygotowaniem, można śmiało myśleć o przejściu do nieco bardziej zaawansowanych tematów i zagadnień.
#2 Szkolenia online
Nieco bardziej kompleksowym i zorganizowanym sposobem zdobywania wiedzy na temat Tableau jest skorzystanie z opcji elearningu. Jest to prawdopodobnie najlepszy i najszybszy sposób na przygotowanie się do pracy z Tableau. Co więcej, stanowi doskonałe rozwiązanie dla organizacji, gdyż pozwala na szybkie przeszklenie przyszłych użytkowników narzędzia za stosunkowo niewielkie pieniądze – zdecydowanie niższe aniżeli w przypadku tradycyjnych szkoleń stacjonarnych. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż szkolenie elerningowe może być przeprowadzone w dowolnym miejscu, w tym w firmowym biurze, i w dowolnym czasie. Nie wymaga organizowania delegacji i ponoszenia kosztów dojazdów czy noclegu. W naszej ofercie możesz znaleźć szkolenia online szyte na miarę, a także dostępne od ręki – Tableau Fundamentals.
Szkolenie Tableau Fundamentals to kurs przeznaczony dla początkujących użytkowników lub osób nieposiadających żadnego doświadczenia z Tableau. Adresatem warsztatów jest każdy kto pracuje z danymi, bez względu na wykształcenie techniczne lub analityczne. Uczestnik kursu pozna podstawowe techniki wizualizacji danych w Tableau oraz nauczy się tworzyć ciekawe raporty. Szkolenie składa się z 12 lekcji podzielonych na 38 modułów.
Więcej szczegółów odnośnie szkoleń możesz znaleźć tu:
#3 Oficjalne dokumenty i raporty
Niezwykle cennym źródłem informacji o Tableau jest również bogata biblioteka najróżniejszych dokumentów, raportów i artykułów koncentrujących się na tematach bezpośrednio związanych z Tableau jak i poruszających nieco bardziej ogólne zagadnienia z zakresu Business Intelligence, wizualizacji danych czy tworzenia dasboardów. Dziesiątki wartościowych publikacji to prawdziwa kopalna wiedzy, źródło bezcennych wskazówek i porad przygotowanych przez najlepszych ekspertów i liderów w powyższych dziedzinach.
#4 Demo narzędzia
Niewątpliwie nic nie przynosi tak dobrych efektów podczas nauki jak łączenie teorii z praktyką – stąd też tak istotny jest bezpośredni kontakt z narzędziem. Wbrew pozorom pobranie Tableau do własnego użytku niekoniecznie musi się wiązać z zakupem licencji. Na oficjalnej stronie internetowej firmy można bowiem znaleźć bezpłatną wersję testową (demo) narzędzia, która pozwala na zweryfikowanie zdobytej wiedzy teoretycznej w praktyce. Wersja demo Tableau oferowana jest bezpłatnie na okres 14 dni. Po upływie tego okresu, konieczne jest zakupienie licencji.
Mimo niezwykle szerokich możliwości edukacyjnych oferowanych przez Tableau, nie należy zapominać o innych możliwościach nauki i źródłach informacji. O czym konkretnie mowa? O stronach internetowych oficjalnych, akredytowanych partnerów światowego lidera segmentu Business Intelligence z Seattle. Z reguły nie tylko zajmują się one kompleksowym wdrażaniem narzędzia w organizacjach, ale oferują również profesjonalne szkolenia i webinary, a na swoich firmowych blogach publikują interesujące artykuły poświecone tematyce rozwiązań klasy Business Intelligence. Ich atutem jest również to, iż w zdecydowanej większości przypadków oferują one wartościowe materiały edukacyjne w języku polskim, co jest szczególnie istotne dla osób, które nie mówiących biegle po angielsku.
Astrafox, jako lider w tej dziedzinie na polskim rynku, ma do zaoferowania osobom chcącym zgłębiać wiedzę na temat Tableau naprawdę niemało. Mowa przede wszystkim o szerokiej ofercie szkoleń stacjonarnych, poświeconych obsłudze narzędzia jak i metodyki wizualizacji danych na różnych poziomach. Niemalże wszystkie w formie warsztatowej, prowadzone przez doświadczonych konsultantów na różnych poziomach zaawansowania. Odpowiadają tym samym oczekiwaniom zarówno początkujących analityków jak i tych posiadających już pierwsze doświadczenia z Tableau. Coś dla siebie w ofercie Astrafox znajdą również analitycy pragnący dobrze przygotować się do uzyskania certyfikatu – Tableau Desktop Qualified Certificate.
Niezwykle pomocne podczas nauki będą również organizowane cyklicznie przez Astrafox webinary, które koncentrują się na praktycznych zagadnieniach i rozwiązaniu konkretnych problemów biznesowych. Ich niewątpliwą zaletą jest również to, iż przygotowane zostały przez praktyków, którzy na co dzień pracują z Tableau, a dodatkowo łączą jego możliwości z innymi narzędziami i językami programowania, w tym R czy Alteryx. Pozwalają one zdobyć niezwykle cenną wiedzę z zakresu Business Intelligence and Data Science, a także poznać najważniejsze zasady wizualizacji danych, budowy modeli predykcyjnych czy tworzenia profesjonalnych analiz sprzedażowych. Doskonałe uzupełnienie wiedzy stanowić będą ponadto publikowane cyklicznie artykuły na firmowym blogu, które podobnie jak webinary koncentrują się na realnych problemach i skutecznych sposobach ich rozwiązywania. Jako partner Tableau Astrafox oferuje również możliwość pobrania testowej wersji narzędzia: Tableau Desktop.
Ciekawym i niezwykle popularnym w ostatnich latach sposobem poszerzania wiedzy w różnych dziedzinach, w tym również w zakresie Business Intelligence, stały się platformy MOOC (Massive Open Online Courses). Co je charakteryzuje? Platformy oferujące otwarte i bardzo często darmowe (pozbawione certyfikatów) kursy online mają wiele zalet. Najważniejszą jest niewątpliwie ogromna dostępność. Platform oferujących szkolenia elerningowe jest dziś naprawdę mnóstwo. Kursy tego typu oferują ponadto liczne uniwersytety oraz firmy dostarczające cieszące się dużym zainteresowaniem narzędzia. Tak duża ich dostępność ma również drugą zaletę – niemalże nieograniczony zakres tematyczny szkoleń, dzięki czemu w Internecie uczyć się dziś można dosłownie wszystkiego. W tym również obsługi Tableau dzięki certyfikowanym szkoleniom oferowanym przez najpopularniejsze platformy MOOC:
#1 Coursera
Prawdopodobnie najpopularniejsza platforma MOOC na świecie – Coursera oferuje przynajmniej kilka specjalizacji i kursów, mogących zainteresować osoby chcące zgłębić tajniki Tableau. Mowa chociażby o składającej się z 5 kursów specjalizacji „Data Visualization with Tableau”, stworzonej przez University of California czy niemniej interesującym kursie „Data Visualization and Communication with Tableau”, dostarczonym przez Duke University. Dostęp do materiałów jest bezpłatny, jednak w przypadku chęci uzyskania certyfikatu potwierdzającego odbycie szkolenia, konieczne jest poniesienie pewnych kosztów. Zwykle kształtują się one na poziomie kilkudziesięciu dolarów, dzięki czemu pożądane na rynku kompetencje można uzyskać w cenie znacznie niższej aniżeli w przypadku szkoleń stacjonarnych.
#2 edX
Nieco mniej szeroką, aczkolwiek niemniej interesującą ofertę szkoleń z zakresu analizy danych przy użyciu Tableau oferuje platforma edX. Ciekawą opcję stanowi szkolenie „Data Visualization for All”, stworzone przez Trinity College, które powinno spełnić oczekiwania wszystkich początkujących analityków danych. Interesującą dla niego alternatywę stanowi szkolenie „Data, Analytics and Learning”, dostarczane przez University of Texas at Arlington. Przeznaczone jest jednak ono dla kursantów posiadających przynajmniej podstawową wiedzę w tym temacie. Zasada działania edX jest bardzo podobna do zasady działania platformy Coursera – dostęp do materiałów szkoleniowych jest bezpłatny, jednak w celu uzyskania certyfikatu potwierdzającego ukończenie szkolenia konieczne jest poniesienie kosztów w wysokości ok. kilkudziesięciu dolarów.
#3 Udacity
Nieco inną, bardziej kompleksową i długotrwałą formę nauki oferuje Udacity. Mowa o trwających od 3 do nawet 6 miesiącach kompleksowych szkoleniach, koncentrujących się na praktycznych umiejętnościach i powstałych we współpracy z Tableau (tzw. nanodegree). Przyszli analitycy danych zainteresować mogą się trzema atrakcyjnymi specjalizacjami. Pierwsza, przeznaczona dla początkujących to „Data Foundations Nanodegree” – trzymiesięczny kurs obejmujący naukę takich narzędzi i języków jak: Excel, SQL oraz Tableau. Opanowanie podstaw otwiera drogę do wyboru nieco bardziej specjalistycznej ścieżki edukacji: „Data Analyst Nanodegree”, która obok Tableau i SQLa obejmuje również naukę R i Pythona. Tak kompleksowe szkolenie wymaga jednak poświecenia aż 6 miesięcy na naukę i poniesienia stosunkowo wysokich kosztów – ok. 200 dolarów miesięcznie.
Naturalnie szkoleń online dotyczących Tableau, a także godnych uwagi platform edukacyjnych jest znacznie więcej (w tym chociażby Udemy czy Lynda.com). Mowa zarówno o szkoleniach płatnych jak i zupełnie darmowych, stworzonych przez cenione uniwersytety i firmy szkoleniowe jak i szerzej nieznanych ekspertów, którzy chętnie dzielą się swoją niemałą wiedzą. Poszukując idealnego, warto dokładnie przyjrzeć się programowi szkolenia i zweryfikować możliwość uzyskania certyfikatu, który będzie stanowił cenny załącznik do profilu zawodowego i istotny argument podczas negocjacji z pracodawcą awansu bądź podwyżki.
lis 20, 2024
Automatyzacja raportowania ESG to klucz do efektywnego i zgodnego z regulacjami zarządzania danymi środowiskowymi, społecznymi i ładu korporacyjnego. Dowiedz się,...
lis 14, 2024
Kalkulacje Level of Details (LOD) w Tableau to zaawansowane narzędzie, które pozwala na kontrolowanie poziomu szczegółowości analizy danych. Dzięki kalkulacjom...
paź 29, 2024
Wersje Power BI Pro i Power BI Premium różnią się funkcjami, zasobami i modelem licencjonowania, co ma kluczowe znaczenie przy...