Dobre praktyki color-coding’u w Tableau

Michał Maliszewski

lip 11, 2018

Tableau

Wizualizacja Danych

Każda wizualizacja wymaga właściwego doboru kolorów. Do wizualizacji, w której chcemy pokazać zmiany wielkości miary najczęściej używamy gradientów w jednym odcieniu
lub palety dwukolorowe, tzw. palety diverging.
Dla wyróżnienia danych dyskretnych, tj. wymiary, używamy również palet dyskretnych z kolorem przypisanym dla każdej kategorii.
Dla danych, które powinniśmy odróżnić na wykresie kolory powinny być kontrastujące, jednak najlepiej, aby były naturalne dla ludzkiego oka i niezbyt krzykliwe. Duży kontrast nie jest konieczny, istotna jest możliwość zobaczenia tej różnicy przez ludzkie oko. Dużą uwagę przykłada się do takiego doboru kolorów, który pozwoli zobaczyć je również osobom mającym problem z rozróżnieniem niektórych barw. Wartość, która jest najważniejsza dla odbiorcy powinna być oznaczona wyraźnie innym kolorem od pozostałych – wtedy pozostałe wartości mogą być nawet wyszarzone.

Stworzenie dobrej wizualizacji wymaga więc odpowiednio dobranej palety.

W Excelu wydaje się to proste – o ile mamy wcześniej przeanalizowane palety kolorów i umiemy dobrać odpowiednie gradienty, różniące się barwy, czy też tzw. “diverging palette”, kiedy chcemy pokazać dane od najgorszych do najlepszych w postaci jak poniżej.

Krótko mówiąc, Excel daje nam możliwości doboru palet kolorów, jednakże to my musimy zbudować sobie odpowiednią paletę, co zajmuje czas, a w przypadku użytkownika, który nie posiada wiedzy na temat używania kolorów w wizualizacjach staje się to nieefektywne czasowo i jakościowo.

 

Tymczasem Tableau proponuje użytkownikowi szeroką gamę palet z której możemy wybrać najbardziej dla nas odpowiednią. Nie musimy zastanawiać się nad doborem kolorów, Tableau podpowie nam, jakie gamy będą najlepsze.

W przypadku palet dyskretnych i gradientowych dysponujemy ponad trzydziestoma wyjściowymi paletami na każdą kategorię.

Palety w Tableau zostały zaprojektowane tak, by uzyskać optymalny efekt wizualizacji.

Wybrana paleta będzie z pewnością zgodna z zasadami wizualizacji i używania odpowiednich kolorów. Po wybraniu palety możemy ją oczywiście modyfikować, zmieniać przypisanie, wybierać też kolory z innych palet, jeżeli chcemy dostosować ją np. do kolorów korporacyjnych.

W przypadku potrzeby takiej zmiany najprostszym sposobem jest wybór palety wyjściowej, a następnie modyfikacja kolorów poprzez kliknięcie na opcję more colors lub wybrany kwadrat z kolorem.

Jeśli chcemy zapisać naszą własną paletę i mieć ją na liście wyboru musimy zmodyfikować plik Preferences.tps. Plik Preferences.tps znajduje się w katalogu My Tableau Repository, znajdujący się najczęściej w folderze Moje Dokumenty.
Plik otwieramy przy pomocy edytora tekstu, np. aplikacji Notatnik.

Następnie po znaczniku <workbook> wpisujemy następującą instrukcję:

 

<color-palette name=”Nazwa_palety” type=”regular”>

<color>kod_html_koloru1</color>

<color> kod_html_koloru 2</color>

</color-palette>

Podobnie w przypadku palety gradientowej typu diverging:

<color-palette name=”Nazwa_palety” type=”ordered-diverging”>

<color>kod_html_koloru_start</color>

<color> kod_html_koloru_end</color>

</color-palette>

Dla jednokolorowej palety gradientowej użyjemy następującego kodu:

<color-palette name=”Moja_paleta” type=”ordered-sequential”>

<color>kod_html_1</color>

<color> kod_html_2</color>

<color> kod_html_3</color>

<color> kod_html_n</color>

</color-palette>

Po wpisaniu powyższych linijek kodu należy zapisać plik, a następnie zamknąć i otworzyć Tableau ponownie. Po ponownym otwarciu workbooka paleta powinna być dostępna na liście wyboru palet.