lis 20, 2024
Jak zautomatyzować raportowanie ESG
Automatyzacja raportowania ESG to klucz do efektywnego i zgodnego z regulacjami zarządzania danymi środowiskowymi, społecznymi i ładu korporacyjnego. Dowiedz się,...
Michał Maliszewski
sie 25, 2022
Analiza wizualna to sposób przedstawiania danych, dzięki której poprzez wzrok, nasz najbardziej rozwinięty zmysł, możemy czytać dane w postaci wizualnej. Za pomocą wyróżniania w sposób graficzny elementów istotnych dla analizy, nasze oczy mogą skupić się na analizie wykresów.
Jednym z ważniejszych elementów analityki wizualnej jest użycie kolorów. Część z nich posiada wyraźne znaczenie psychologiczne. Na przykład kolor czerwony związany jest często z władzą, miłością czy gniewem. Niebieski w zależności od kontekstu to zimno, spokój lub logika. Z elementów tworzących projekt dashboardu, kolor jest jednym z najważniejszych i może przemawiać do odbiorcy na wiele sposobów.
Kolor składa się z trzech głównych charakterystyk, określonych w teorii sztuki:
Kolory możemy określać także jako ciepły lub chłodny, w zależności od tego, na którym końcu spektrum można je umieścić.
Natężenie określa jasność koloru. Artyści używają kolorów, by wywołać określony nastrój. Kolory ciemne mogą oznaczać brak światła. Wywołują one też często poczucie tajemniczości.
Komputery używają z kolei trzech barw, by określić kolor. Jest to znany kod RGB.
Te dwie skale używane jednocześnie mogą wywoływać sporo niejasności, stąd dla ludzkiego oka lepiej używać identyfikacji HSV (Hue, Saturation, Value).
W zakresie analizy danych kolor jest z kolei jednym z pięciu głównych elementów projektowania dashboardu/wizualizacji. Pozwala on na skupienie się na istotnych częściach wizualizacji i nadaje jej kontekst.
Jeśli chodzi o użycie kolorów, warto kierować się maksymą: mniej znaczy więcej. Wiele świetnych wizualizacji posiada tylko jeden kolor lub jego gradient, co nadaje efekt eleganckiej monochromatyczności.
– najważniejszym kolorem są odcienie szarości,
-nie zapomnij o właściwym ustawieniu kontrastu,
-zwróć uwagę czy kolory na wizualizacji, które występują blisko siebie są czytelne.
Każda wizualizacja wymaga doboru właściwej palety kolorów. Do wizualizacji danych, w których chcemy pokazać zmiany w obrębie jednej zmiennej, najczęściej używamy gradientów.
Dodatkowo dużą uwagę przykłada się także do takiego doboru kolorów, który pozwoli zobaczyć je również osobom mającym problem z rozróżnieniem niektórych barw. Stworzenie dobrej wizualizacji wymaga więc odpowiednio dobranej palety. Tableau proponuje użytkownikowi szeroką paletę kolorów, z której możemy wybrać tą najbardziej dla nas odpowiednią.
Każda wizualizacja wymaga właściwego doboru kolorów. Do wizualizacji danych, w których chcemy pokazać zmiany wielkości miary, najczęściej używamy gradientów w jednym odcieniu lub palety dwukolorowe, tzw. palety diverging.
Dla wyróżnienia danych dyskretnych, takich jak wymiary, używamy również palet dyskretnych z kolorem przypisanym dla każdej kategorii.
Stworzenie dobrej wizualizacji wymaga więc odpowiednio dobranej palety. W Tableau zostały one zaprojektowane tak, by uzyskać optymalny efekt wizualizacji i uprościć pracę osobom tworzącym dany dashboard. Bazując na paletach dostępnych w Tableau, możesz mieć pewność, że będzie ona z pewnością zgodna z zasadami wizualizacji i używania odpowiednich kolorów. Po wybraniu palety można ją oczywiście modyfikować, zmieniać przypisanie, a także wybierać kolory z innych palet, jeśli chcemy dostosować ją na przykład do kolorów korporacyjnych.
Stosując się do powyższych zaleceń i korzystając z ułatwień, które posiadają narzędzia Business Intelligence takie jak Tableau, będzie ci łatwiej stworzyć lepszą wizualizację, jednakże pamiętaj, że estetyka, ocena i doświadczenie będą miały tu największą wagę.
lis 20, 2024
Automatyzacja raportowania ESG to klucz do efektywnego i zgodnego z regulacjami zarządzania danymi środowiskowymi, społecznymi i ładu korporacyjnego. Dowiedz się,...
lis 14, 2024
Kalkulacje Level of Details (LOD) w Tableau to zaawansowane narzędzie, które pozwala na kontrolowanie poziomu szczegółowości analizy danych. Dzięki kalkulacjom...
paź 29, 2024
Wersje Power BI Pro i Power BI Premium różnią się funkcjami, zasobami i modelem licencjonowania, co ma kluczowe znaczenie przy...