lis 20, 2024
Jak zautomatyzować raportowanie ESG
Automatyzacja raportowania ESG to klucz do efektywnego i zgodnego z regulacjami zarządzania danymi środowiskowymi, społecznymi i ładu korporacyjnego. Dowiedz się,...
maj 13, 2022
Firmy produkcyjne muszą regularnie dostarczać produkt spełniający wysokie standardy jakości. By ocenić poziom swojej pracy, potrzebują rzetelnych danych. Z takim problemem mierzył się nasz klient, duża firma produkująca płyty meblowe.
Klient prowadzi trzy linie produkcyjne, z których każda generuje dane w formie osobnego pliku Excel. By ocenić wydajność produkcji, jej kierownik musi pozyskać dane z poszczególnych linii w wybranym okresie – przede wszystkim uptime, czyli procent niezawodności dla wszystkich maszyn łącznie, a także dla każdej z osobna. Celem osób odpowiedzialnych za produkcję u klienta jest utrzymanie uptime na poziomie ok. 95%.
Rozproszenie danych w trzech osobnych plikach uniemożliwiało kierownikowi produkcji dokładną analizę. Na obniżenie uptime miały wpływ niespodziewane przestoje, jednak przedstawione zbiorczo dane z maszyn nie pozwalały rozdzielić przyczyn przestoju na planowane, na przykład przezbrojenie maszyn, czy też nieplanowane, jak na przykład awarie. To powodowało zafałszowanie danych, czyli zawyżanie uptime, i rzutowało na ocenę pracy kierownika produkcji. Uniemożliwiało to także odpowiednie planowanie przestojów związanych z przezbrojeniem maszyn lub też z przyjazdem serwisu.
Dodatkowo, ponieważ każda linia produkcyjna generowała dane o przestojach w innym formacie, stworzenie zbiorczych wniosków dla wszystkich linii produkcyjnych wymagało ręcznego agregowania i opracowywania danych. To pochłaniało ogromną ilość czasu pracy kierownika produkcji i przeszkadzało mu w innych obowiązkach. Co gorsza, brak automatyzacji sprawiał, że prace związane z raportowaniem trzeba było każdorazowo wykonywać od początku, a i tak dane analizowane na spotkaniach nie były aktualne. Frustracja klienta rosła z każdym miesiącem.
Szukając możliwości optymalizacji analizy danych, klient zdecydował się na usługi wdrożeniowe Astrafox. Dodatkowo zależało mu na skorzystaniu z technologii self-service, aby móc samodzielnie tworzyć kolejne rozwiązania.
Eksperci Astrafox zaproponowali połączenie trzech rozwiązań: aplikacji Tableau, która służy do wizualizacji i raportowania, Alteryx – narzędzie ETL do przygotowania danych, a do tego zaproponowali rozwiązania do wydajnej pracy z danymi: chmurową hurtownię danych Snowflake. Dzięki temu powstało rozwiązanie generujące zunifikowany raport, integrujący dane z trzech systemów, które pozwala wyliczyć uptime w dowolnie niskim interwale. Dodatkowo umożliwia ono monitorowanie zużycia linii i zaplanowanie prac serwisowych w taki sposób, żeby nie wstrzymywać produkcji.
Dzięki bezpośredniemu połączeniu z bazami danych linii produkcyjnych dane, które były wcześniej zbierane w Excelu, teraz są przygotowane w Alteryx. Aplikacja pobiera dane, oczyszcza je i unifikuje do jednej struktury, a następnie przekazuje je do hurtowni danych Snowflake. Dane są agregowane w formie wizualnych dashboardów w Tableau, gdzie można wybrać linię produkcyjną oraz dowolny zakres dat. Dzięki temu kierownik produkcji może śledzić aktywność maszyny nieomal na bieżąco oraz analizować określone dni, miesiące i kwartały.
Dzisiaj zagregowany raport pozwala podzielić przestoje na planowane i na nieplanowane oraz rzetelnie wyliczać wskaźniki produktywności. Dane z raportu aktualizują się co 15 minut. Dashboard pokazuje poszczególne linie, sekcje oraz informacje dotyczące przestojów: liczbę, czas i przyczyny. Klient może łatwo wyliczyć wskaźnik dla wszystkich trzech linii produkcyjnych razem i dla każdej z osobna. Informacja o tym, ile czasu zajmuje przezbrojenie maszyny na nowe parametry, pozwala lepiej zarządzać planowanymi przestojami. Ułatwia też zaplanowanie czasu potrzebnego na dozbrojenie i kalibrację maszyny.
Oferowane przez nas narzędzia są bardzo elastyczne i z powodzeniem sprawdzą się na dowolnych źródłach danych: Excelach, CRM-ach, systemach księgowych i innych typach plików. Można tworzyć raporty marketingowe, finansowe czy HR-owe. Znajdą one zastosowanie w każdej branży. Wszystkie dane da się ze sobą połączyć, oczyścić i wykorzystać do zintegrowanego raportowania – zauważa Izabela Trojan, Senior Sales Manager w Astrafox. – Gdy klienci zaczynają samodzielnie przygotowywać dane, budować raporty, mogą skorzystać z naszych konsultacji, szkoleń lub usług tworzenia niestandardowych narzędzi. Myślę, że firma, która zatrudnia 50 pracowników, może już skorzystać ze wszystkich rozwiązań, jakie proponujemy i mieć z tego odpowiedni zysk – podsumowuje ekspertka Astrafox.
lis 20, 2024
Automatyzacja raportowania ESG to klucz do efektywnego i zgodnego z regulacjami zarządzania danymi środowiskowymi, społecznymi i ładu korporacyjnego. Dowiedz się,...
lis 14, 2024
Kalkulacje Level of Details (LOD) w Tableau to zaawansowane narzędzie, które pozwala na kontrolowanie poziomu szczegółowości analizy danych. Dzięki kalkulacjom...
paź 29, 2024
Wersje Power BI Pro i Power BI Premium różnią się funkcjami, zasobami i modelem licencjonowania, co ma kluczowe znaczenie przy...