Web Data Connector
Web Data Connector dla Tableau
Wychodząc naprzeciw potrzebom łączenia się z mniej popularnymi źródłami danych, Tableau udostępnia możliwość zastosowania Web Data Connector’ów. Są to skrypty, które możemy napisać samodzielnie, łącząc do Tableau dane z praktycznie dowolnego zasobu, który dysponuje interfejsem REST API.
Tableau WDC – co to jest?
Dane oraz informacje w nich zawarte są obecnie jednym z najcenniejszych zasobów na Świecie. Mając tą świadomość, twórcy platform analitycznych prężnie pracują nad integracją ich produktów z innymi środowiskami, tworząc tzw. natywne connectory. Czyli takie, które są dostępne „z pudełka” i pozwalają za sprawą kilku kliknięć podłączyć się do danych z innych systemów.
Listę tych gotowych connectorów od lat rozwija również Tableau, umożliwiając swoim użytkownikom bezproblemowe podłączenie danych z najpopularniejszych na rynku narzędzi do swoich produktów takich jak Tableau Desktop, Prep czy Server.
Mimo największych starań, rozwój platformy BI w tym kierunku ma swoje ograniczenia. Wyobraź sobie, że po jednej stronie mamy twórców Tableau, a po drugiej cały Świat setek tysięcy narzędzi i systemów, które generują dane. Dlatego zdarza się, że mimo to, że Tableau dysponuje listą dziesiątek rozmaitych connectorów, nie znajdziemy wśród nich natywnej możliwości połączenia, na przykład z naszym systemem e-commerce’owym.
Jednak twórcy Tableau mają świadomość takiego stanu rzeczy. Wychodząc naprzeciw potrzebom łączenia się z mniej popularnymi źródłami, Tableau udostępnia możliwość zastosowania Web Data Connector’ów. Są to skrypty, które możemy napisać samodzielnie, łącząc do Tableau dane z praktycznie dowolnego zasobu, który dysponuje interfejsem REST API.
Jak wspieramy tworzenie Tableau Web Data Connector?
W Astrafox specjalizujemy się w integracji Tableau z innymi systemami. W przypadku WDC zakres takiego wsparcia skupia się na dwóch rzeczach:
- budowie connectora,
- hostowaniu connectora.
Do obu czynności należy podejść z odpowiednim przygotowaniem, ponieważ:
- W przypadku budowy, odpowiednie zaplanowanie potrzeb związanych z danymi, które będą wyciągane z systemu źródłowego pozwoli, aby tworzenie skryptu było efektywne kosztowo. Im rzadziej będziemy edytować stworzony kod, żeby dodać coś nowego, tym tańszy będzie cały proces.
- Odnośnie hostowania connectora, kluczowa będzie oczywiście jego dostępność. Tutaj należy ustalić, czy dysponujesz zasobem, który można wykorzystać do jego udostępnienia w sieci czy wolisz, aby zostało to po naszej stronie.
Przykłady naszych Web Data Connectorów
- Jira,
-
Zen Desk,
-
Strava,
-
FitBit,
-
Symfonia,
-
Paymo,
-
Pipedrive.