5 rzeczy, by dobrze opanować Tableau [lista]

paź 31, 2017

Tableau

Nauka obsługi zaawansowanych narzędzie klasy Business Intelligence, takich jak chociażby Tableau, to jedna ze ścieżek rozwoju zawodowego w obszarze analizy danych. Posiadania takich kompetencji wymaga się bowiem zarówno od analityków jak badaczy danych, o specjalistach BI nie wspominając. Jak pozyskać takie umiejętności? Wbrew pozorom nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach, które pozwolą na opanowanie obsługi narzędzia w możliwie najkrótszym czasie.

Korzyści płynące z doskonałej znajomości Tableau

Tableau to zgodnie z cyklicznymi raportami Gartnera wieloletni lider narzędzi klasy Business Intelligence. Nikogo zatem nie powinien dziwić fakt, iż coraz więcej organizacji decyduje się na jego wdrożenie bądź też na zmianę dotychczas stosowanych rozwiązań na jedyne właściwe – Tableau.

Doskonała znajomość Tableau pozwala na przeprowadzanie zaawansowanych analiz w bardzo krótkim czasie. Co należy podkreślić, mowa o analizach wykorzystujących ogromne ilości danych, pochodzących z najróżniejszych źródeł. Uzyskanie podobnych efektów przy pomocy alternatywnych narzędzi, dostępnych obecnie na rynku, wcale nie jest takie oczywiste. A na pewno nie tak szybkie i intuicyjne jak w przypadku Tableau. Podkreślenia wymaga również końcowy produkt działań analitycznych z wykorzystaniem narzędzia, jakim jest przejrzysty dashboard. Odpowiednio zaprojektowany kokpit managerski, wykorzystujący zaawansowane funkcjonalności Tableau, pozwala na szybkie udzielenie odpowiedzi na istotne z punktu widzenia biznesu pytania.

Poza oczywistymi korzyściami dla organizacji, płynącymi z korzystania z Tableau i współpracy z doświadczonymi jego użytkownikami, zaawansowana znajomość narzędzia jest również wartością samą w sobie z punktu widzenia analityka. Ogrom danych, jakie każdego dnia zasilają firmowe bazy danych, ich rosnące znaczenie w procesie podejmowania decyzji oraz rosnąca świadomość osób decyzyjnych w firmie dotycząca wartości w nich drzemiącej to tylko niektóre z czynników, które korzystnie wpływają na liczbę otwartych pozycji dla mniej lub bardziej zaawansowanych analityków i badaczy danych. Doskonała znajomość obsługi Tableau stanowi tym samym istotny czynnik, który pozwala wyróżnić się na rynku pracy i przyczynić się do wynegocjowania naprawdę atrakcyjnych warunków finansowych. Poziom wynagrodzeń na stanowiskach analitycznych od kilku lat dynamicznie rośnie i nic nie wskazuje na to, by sytuacja ta miała się w najbliższym czasie zmienić. By zorientować się, na jakie zarobki liczyć mogą analitycy w poszczególnych krajach Europy, warto przestudiować raport „Europe Data and Analytics Salary Guide 2017” przygotowany przez Harnham dostępny od poniższym adresem:

https://www.harnham.com/europe-data-and-analytics-salary-guide-2017

5 rzeczy, o których powinieneś pamiętać

Obsługi Tableau uczyć się można na wiele różnych sposobów – samodzielnie, podczas szkoleń tradycyjnych, szkoleń online, webinarów… O czym pamiętać, by efekty była jak najbardziej satysfakcjonujące, a czas poświęcony na opanowanie narzędzia możliwie najkrótszy? Konieczne jest niewątpliwie ogromna determinacja, systematyczność oraz  maksymalne zaangażowanie. Wiele ułatwić może ponadto stosowanie się do kilku poniższych wskazówek:

#1 Pracuj z Tableau codziennie

Trening czyni mistrza. Mimo iż przysłowie to powtarzane jest niczym mantra i w tym przypadku jego użycie jest uzasadnione. Nie da się ukryć, że dobre panowanie Tableau wymaga wielu godzin treningu. Narzędzie jest wprawdzie bardzo intuicyjne i pozwala na połączenie się z bazą danych i stworzenie pierwszego dashboardu w zaledwie kilka minut, by jednak w pełni wykorzystać możliwości Tableau, zapoznać się z jego zaawansowanymi funkcjami i sztuczkami wykorzystywanymi przez doświadczonych użytkowników, konieczna jest codzienna praca z narzędziem. W najbardziej komfortowej sytuacji są niewątpliwie analitycy danych pracujący w organizacji, która korzysta z Tableau, gdyż każdego dnia mogą korzystać z narzędzia, a ponadto z wiedzy i doświadczenia swoich kolegów. Nie oznacza to jednak, iż wszyscy inni są na straconej pozycji. Zakup licencji Tableau niewątpliwie wiele ułatwia, gdyż pozwala na opanowanie obsługi narzędzia w dogodnym dla użytkownika czasie i tempie, jednak dobre rozwiązanie stanowi również wersja demo. Wersja testowa narzędzia pozwala na korzystanie z Tableau przez okres 14 dni. Jest to wystarczający długi okres, by poznać funkcjonalności narzędzia i przetestować zdobytą wcześniej wiedzę teoretyczną praktyce.

Wersja testowa Tableau do pobrania tutaj: http://tableau.astrafox.pl/pobierz_Tableau

#2 Poznaj zasady przejrzystej wizualizacji

Jako lider wśród narzędzi klasy Business Intelligence Tableau ma do zaoferowania nieprawdopodobnie szerokie możliwości w obszarze wizualizacji danych. Niestety ogromne możliwości w tym zakresie rodzą pewne niebezpieczeństwo. Wielu analityków stara się bowiem zamieścić na dashboardzie zbyt dużą ilość informacji, w tym odpowiedzi na pytania, które nie stanowią przedmiotu zainteresowania biznesu. Działanie w myśl zasady: mniej znaczy więcej, jest w tym przypadku najlepszym możliwym rozwiązaniem. Co zrobić, by uniknąć błędów i zamieszczenia na dashboardzie wielu niepotrzebnych bądź powielających się informacji? Konieczne jest uprzednie przeanalizowanie konkretnego problemu biznesowego. Każdy raport tworzony jest w celu zaspokojenia konkretnych potrzeb informacyjnych. Mając na uwadze powyższe, warto stworzyć ich listę, a następnie pod tym kątem przeanalizować każdą część składową dashboardu.

Konieczne jest ponadto stosowanie się do tzw. dobrych praktyk w zakresie wizualizacji, a więc unikanie nadmiernej ilości czy też korzystanie ze zbyt intensywnych, męczących oczy kolorów, unikanie zbyt dużej liczby atrybutów na jednym widoku, synchronizowanie osi liczbowych na wykresach, właściwe wykorzystywanie etykiet dobieranie czcionek.

#3 Pomyśl o profesjonalnym treningu

Samodzielna nauka to bez wątpienia skuteczna metoda prowadząca do dobrego opanowania Tableau, jednak warto rozważyć również udział w profesjonalnym treningu. Odpowiednio wybrane szkolenie to usystematyzowana i przekazana w atrakcyjny sposób wiedza, która pozwala na stawianie pierwszych kroków w Tableau już po kilku godzinach. To, co przemawia na korzyść takiego rozwiązania to nie tylko wysoka jakość, ale również bezpośredni kontakt z trenerem – zwykle doświadczonym użytkownikiem Tableau, który dysponuje szeroką wiedzą teoretyczną oraz bogatym doświadczeniem, pozyskanym podczas realizacji projektów wdrożeniowych w wielu organizacjach reprezentujących różne branże. Bezpośredni kontakt z trenerem to szansa na rozwianie w czasie rzeczywistym wszelkich swoich wątpliwości tyczących się rozwiązania konkretnego problemu biznesowego. Uzyskanie analogicznej odpowiedzi w przypadku samodzielnego zdobywania wiedzy bądź udziału w szkoleniu online, niestety nie zawsze jest proste. Z pewnością wymaga też poświęcenia znacznie większej ilości czasu.

W obszarze szkoleń Astrafox również ma wiele do zaoferowania: https://astrafox.pl/warsztaty-z-tableau/

#4 Korzystaj z webinarów i porad ekspertów

Brak możliwości uczestnictwa w profesjonalnym szkoleniu, chociażby ze względów finansowych lub z powodu braku czasu, nie należy traktować jako utraty szansy na doskonałe opanowanie Tableau. Z pomocą przychodzą szkolenia online oraz webinary przygotowane przez profesjonalistów. Ich wybór jest naprawdę ogromny, dlatego też bez względu na stopień zaawansowania, każdy zdoła znaleźć coś dla siebie. W pierwszej kolejności warto odwiedzić oficjalną stronę internetową Tableau, która jest prawdziwą kopalnią wiedzy. Znaleźć tu można nie tylko szkolenia online, ale również webinary, poruszające nieco węższe zagadnienia i wskazujące na skuteczne metody rozwiązania częstych problemów biznesowych, liczne artykuły i cenne wskazówki dla użytkowników. Wiele do zaoferowania mają również popularne platformy edukacyjne typu MOOC (Massive Open Online Course), a w szczególności Coursera, edX czy FutureLearn. Oferowane na takich platformach szkolenia dostarczane są przez wiodące uniwersytety z całego świata, stąd też obawy dotyczące ich jakości są zupełnie niepotrzebne. Same szkolenia oferowane są zwykle w przystępnych cenach (kilkadziesiąt dolarów), a w przypadku rezygnacji z certyfikatu potwierdzającego ich ukończenie wręcz bezpłatnie.

Naturalnie doskonałym miejscem w sieci na poszerzanie swojej wiedzy w zakresie analizy danych oraz nauki Tableau jest również blog Astrafox. Ekspercką wiedzę, zarówno teoretyczną jak i praktyczną, czerpać można z licznych artykułów, a także cyklicznie nagrywanych webinarów, poruszających zagadnienia związane chociażby ze sztuką wizualizacji, tworzeniem analiz sprzedażowych czy łączeniem Tableau z innymi narzędziami (R czy Alteryx), które pozwalają na przeniesienie działań analitycznych na jeszcze wyższy poziom.

Wszystkie webinary znaleźć można pod adresem: https://astrafox.pl/webinary/

#5 Naucz się rozumieć dane

W kontekście danych możemy dziś mówić o prawdziwej klęsce urodzaju, stąd też kluczową umiejętnością dla każdego analityka jest zdolność dostrzeżenia ukrytej w nich wartości. Dysponowanie takimi umiejętnościami pozwala na udzielenie odpowiedzi na wiele istotnych z punktu widzenia biznesu pytań. Mowa zarówno o pytaniach dotyczących wydarzeń z przeszłości jak i tych, które z dużym prawdopodobieństwem mogą się wydarzyć w przyszłości. Poszukiwanie biznesowej wartości ukrytej w danych nie jest jednak prostym zadaniem. Wymaga m. in. posiadania doskonałych umiejętności komunikacyjnych, umożliwiających precyzyjne ustalenie potrzeb zgłaszanych przez biznes. Szczególnie w kontekście badaczy danych (Data Scientist), niezwykle pomocna jest praktyka biznesowa oraz znajomość specyfiki branży, w której działa konkretna organizacja. Dlaczego? Bowiem dzięki temu możliwe jest szybkie zidentyfikowanie problemu biznesowego oraz wskazanie kluczowych danych, które pozwolą na jego szybkie rozwiązanie. Jak nietrudno się domyślić, zdobycie tego typu kompetencji nie jest proste, gdyż nie można się ich nauczyć podczas szkoleń czy spotkań z ekspertami. Zwykle stanowią one pochodną gromadzonego przez lata doświadczenia, liczby odbytych spotkań biznesowych, przeprowadzonych analiz i rozwiązanych problemów.

Jakie działania mogą ułatwić naukę rozumienia danych? Ciekawym i wartym rozważania sposobem nauki jest niewątpliwie udział w przeróżnych konkursach dla analityków, w których zwycięzca wyłaniany jest przez jury. Analiza otrzymanych uwag, popełnionych błędów oraz zwycięskich prac, z pewnością pozwolą na wyciągnięcie cennych wniosków na przyszłość. Analogiczne efekty przynieść może podejmowanie się realizacji komercyjnych zleceń. W tym przypadku rolę jury pełni klient, którego zadowolenie stanowi swoisty barometr jakości wykonanej pracy. Zdobyte w ten sposób doświadczenie z pewnością nauczy dwubiegunowego spoglądania na dane – nie jedynie z perspektywy analityka, ale także przedstawiciela biznesu.