To, co szczególnie istotne dla osób decyzyjnych w firmie to niewątpliwie całkowite koszty wynikające z wdrożenia narzędzia w organizacji oraz ich relacja do korzyści płynących z jego użytkowania. W tej kategorii Tableau również wypada niezwykle korzystnie względem konkurencji, co potwierdza opracowanie pt.: „Tableau Total Cost of Ownership”, przygotowane przez International Institute of IT Economics. Przeprowadzone przez jego autorów kalkulacje jasno wskazują, że całkowity koszt posiadania (TCO), kalkulowany na bazie trzyletniego horyzontu czasowego, jest w przypadku Tableau aż o 29 % niższy względem głównego konkurenta – Microsoft Power BI. Z takim argumentem naprawdę trudno dyskutować.
Kalkulację przeprowadzono w oparciu o następujące założenia: 100 twórców treści, 1 000 ich odbiorców, przyrost zarówno pierwszej jak i drugiej grupy na poziomie 25% rocznie i przeciętne zużycie danych przez użytkownika na poziomie 20 GB (łącznie 2 TB dla całej organizacji). Trzyletni TCO obliczony na bazie powyższych założeń dla Tableau wyniósł 20.9 mln dolarów, zaś dla Microsoft Power BI aż 26.9 mln dolarów. Skąd tak duża różnica? Sugerując się jedynie kosztami samej platformy (infrastruktura + oprogramowanie) niekwestionowanym zwycięzcą pojedynku byłoby narzędzie stworzone przez Microsoft (1 143 264 dolarów vs. 2 825 534 dolarów). Warto jednak zaznaczyć, iż koszty te stanowią zaledwie 4 % (Microsoft Power BI) i 14 % (Tableau) ich całkowitych kosztów posiadania. Kluczowym czynnikiem wyboru jednego z omawianych narzędzi klasy Business Intelligence stają się tym samym pozostałe koszty użytkowania, a w szczególności:
1. Instalacja, konfiguracja i obsługa.
Mimo, iż obszar ten nie generuje zbyt dużego udziału w całkowitych kosztach posiadania, procentowa różnica pomiędzy Tableau i Microsoft Power BI jest naprawdę znacząca – 3 663 dolarów (Tableau) vs. 20 066 dolarów (Microsoft Power BI). Tak duża dysproporcja stanowi pochodną, oszacowanej na miesiąc, dodatkowej pracy niezbędnej do stworzenia kostek danych Azure AS, wymaganych do prawidłowego działania narzędzia Microsoftu.
2. Szkolenia pracowników.
Znacznie istotniejszą pozycję kosztową stanowią sesje treningowe z przyszłymi użytkownikami narzędzie Business Intelligence w organizacji. Mowa zarówno o twórcach treści jak i ich odbiorcach. Niewątpliwie właściwe przeszkolenie konieczne jest tak w kontekście Tableau jak i Microsoft Power BI. Ze względu na znacznie większą liczbę produktów tworzących narzędzie Microsoftu oraz nieco mniejszy poziom intuicyjności ich obsługi, dysproporcje w wysokości kosztów szkoleń są bardzo wyraźnie zauważalne – 623 660 dolarów (Tableau) vs. 1 215 017 dolarów (Microsoft Power BI).
3. Analiza danych i praca nad projektami.
Głównym motorem napędowym kosztów jest niewątpliwie analiza danych oraz sama praca nad poszczególnymi projektami, realizowanymi w ramach organizacji. Kalkulacji kosztów w tej sferze dokonano w głównej mierze w oparciu o czas spędzony na pracy z wykorzystaniem narzędzia – mowa zarówno o czasie spędzonym przez szeregowych użytkowników jak i specjalistów: informatyków czy ekspertów Business Intelligence. Ze względu na intuicyjną obsługę oraz rozliczne funkcjonalności, użytkownicy Tableau nie zgłaszają zbyt dużego zapotrzebowania na profesjonalne wsparcie, a do przygotowania analiz potrzebują nieporównywalnie mniej czasu aniżeli użytkownicy konkurencyjnych narzędzi. Doskonale potwierdzają to uzyskane wyniki kalkulacji – 18 040 502 dolarów (Tableau) vs. 25 739 576 dolarów (Microsoft Power BI).
Oszczędności rzędu 6 mln dolarów to niewątpliwie istotny, aczkolwiek nie jedyny argument przemawiający na korzyść Tableau. Towarzysząca badaniu International Institute of IT Economics ankieta jasno wskazuje, że Tableau gwarantuje niezwykle wysoki, ponad dwukrotnie wyższy poziom satysfakcji użytkowników końcowych (4,5 – 4,8 w pięciostopniowej skali), a nierzadko powala na zaoferowanie biznesowej wartości, której nie jest w stanie dostarczyć jakiekolwiek inne narzędzie klasy BI. Co więcej, korzyści, będące efektem wdrożenia Tableau w organizacji, stają się tym bardziej widoczne, im bardziej złożone i zaawansowane projekty realizowane są przy jego wykorzystaniu. O ile w przypadku prostych projektów korzystanie z Tableau gwarantuje zaledwie 10% niższe koszty aniżeli Microsoft Power BI, o tyle w przypadku tych szczególnie złożonych i kompleksowych, które pochłaniają wiele godzin pracy i angażują więcej osób, jest to aż 86%. Podejmując decyzję o wdrożeniu narzędzia klasy BI, warto zatem i ten argument wziąć pod rozwagę.