W wielu organizacjach możemy spotkać się z problemem nieterminowych płatności, zarówno po stronie należności jak i zobowiązań. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne ale to nie nimi będziemy się dziś zajmować.
Pojawianie się przeterminowanych dokumentów wymaga rozpoczęcia kontroli ich ilości, wielkości zaległych kwot czy wreszcie długości przeterminowania. Skuteczne zarządzanie wspomnianymi dokumentami może mieć strategiczne znaczenie dla kondycji finansowej organizacji, w szczególności na niezakłóconą płynność finansową.
W cyklu artykułów dot. narzędzia do wizualizacji danych Tableau przedstawiałem sposoby pracy z danymi sprzedażowymi czy ogólne metody budowania miar KPI. Czy Tableau może odnaleźć się równie sprawnie w dziale kontrolingu i wesprzeć kontrolę wiekowania dokumentów? Owszem.
Wiele systemów finansowo-księgowych, z których codziennie korzystamy w naszych organizacjach posiada proste narzędzia wiekujące należności i zobowiązania oraz prezentujące wyniki swoich analiz, często w formie nieczytelnych tabel.
Zdarza się, że raporty te zwracają sumaryczną wartość przeterminowanych dokumentów w podziale na klienta. Aby uzyskać pogłębione informacje o strukturze dokumentów dla poszczególnych klientów musimy wykonać kolejny raport lub sięgać po informacje do poszczególnych kartotek czy też kont analitycznych należności.
W dalszej części opracowania zaprezentuję możliwości narzędzia Tableau w pracy z danymi, podłączonymi z dowolnego systemu finansowo-księgowego, w zakresie analizy należności.
Rys 1. – raport wiekowania należności – opracowanie własne
Jednym z wielu projektów raportów wiekujących dokumenty, zaprojektowanych przez naszą firmę, jest zaprezentowany powyżej widok (rys.1). W procesie projektowania raportu zależało nam na prostej i czytelnej formie raportu oraz na dostarczeniu kilku kluczowych informacji. Jednym z ważniejszych wskazań jest ogólna liczba dokumentów przeterminowanych wyrażona wartością względną. Świetnym sposobem wizualizacji wskaźnika wyrażonego wartością procentową, zawierającą się w przedziale domkniętym [0;1], jest opisywany w poprzednich częściach cyklu – donut bar (element #2).
Kolory dostarczają jeszcze informacji o statusie dokumentu przeterminowanego. Wartość reprezentowana przez kolor niebieski oznacza dokumenty przeterminowane częściowo – część faktury została już opłacona. Kolor czerwony prezentuje dokumenty przeterminowane w całości.
Rys 2. – wskaźnik przeterminowania dokumentów – donut bar – opracowanie własne